15.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: a_low, Pixabay).
Táto rastlina sa stala známou ako influencerská rastlina, najmä preto, že bola propagovaná na sociálnych sieťach. Mnoho ľudí ju má doma, pretože je nielen pekná, ale aj jednoduchá na pestovanie. Musíte však vedieť, ako sa o ňu starať.
Pilea peperomioides, ktorá je všeobecne známa ako Pilea, je naozaj veľmi pôvabná. Je ideálna pre všetkých zaneprázdnených ľudí, pretože ju nemusíte zalievať každý deň. Pred časom sa stala skutočnou influencerko medzi ostatnými rastlinami, pretože vďaka sociálnym médiám získala obrovskú popularitu. Aj jej vzhľad je naozaj veľmi zaujímavý – listy svojím okrúhlym tvarom priam pripomínajú mince. Niektorí hovoria, že Pilea prináša bohatstvo a prosperitu, preto je dobré mať ju doma.
Pilea (minca) – ako sa o ňu starať, aby lahodila oku?
Ako sme už spomenuli, Pilea je tá pôvabná rastlina, ktorú netreba zalievať každý deň. Oplatí sa však pravidelne kontrolovať, či nie je kvetináč príliš suchý. Rastlinku je dobré kropiť, pretože vďaka tomu budú jej listy vždy vyzerať zdravo a krásne. A kde by mala rastlina stáť? Pilea má rada svetlé a slnečné miestnosti, ale nezabudnite však, že “mincu” nie je dobré dávať na parapet, radšej si na ňu nájdite poličku, napríklad pri okne, kde je rozptýlené svetlo.
Aký druh pôdy by mala mať Pilea (minca)?
Ak si Pileu kúpite v obchode, po príchode domov ju okamžite presaďte do inej pôdy. Aký druh pôdy? Substrát pre Pileu by mal byť pomerne kyprý, nemal by dlho zadržiavať vodu. Môžeme použiť univerzálnu zeminu a silne ju zkypriť pieskom a perlitom alebo použiť substrát pre kaktusy a sukulenty.
Nezabudnite rastliny presadiť do kvetináčov s otvormi na dne, aby mohla prebytočná voda pri zalievaní odtekať. Tým sa minimalizuje riziko premokrenia. Pilea má pomerne jemný koreňový systém, preto ju len zriedkavo treba presádzať do väčšieho kvetináča.
Je Pilea (minca) bezpečná pre mačky a psy?
Predtým, ako si majitelia mačiek a psov kúpia rastlinu, mali by si najprv overiť, či je vhodná do domácnosti s domácimi zvieratami. V prípade Piley máme dobré informácie, pretože ide o netoxickú a bezpečnú rastlinu.
Vedeli ste, že?
– Ak vám na staršej Pilei žltnú spodné listy a opadávajú a zostává vám holá stonka, nič si z toho nerobte, je to prirodzený jav.
– Pilea peperomioides pochádza z Južnej Číny a je pre jej okrúhle listy, je nazývaná aj Chinese money plant (Čínsky závod na výrobu peňazí) alebo Pancake plant (palacinková rastlinka).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
30 módnych a kozmetických tipov a trikov, ktoré by mala poznať každá žena
Hlavolam: Nájdete hada medzi korytnačkami?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.