26.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/WildOne).
Neexistuje zeleninár, ktorý by nesníval o obrovskej úrode paradajok. V skutočnosti výkonnosť tejto zeleniny závisí predovšetkým od dĺžky vegetačného obdobia, ale existuje niekoľko malých trikov, ktoré oceňovaní záhradníci pravidelne používajú, aby zo svojich paradajok vyťažili čo najviac. Aké je ich tajomstvo? Prezradil to maďarský AGRÁRoldal!
Hĺbková a dôkladná príprava pôdy
Paradajkám sa darí v bohatej, hlbokej a dobre odvodnenej pôde, v ktorej môžu voľne rásť ich korene. V ideálnom prípade by ste ju mali zabezpečiť v pôde ešte pred výsadbou zeleniny.
Ak záhony dvakrát prekopete do hĺbky približne 60 cm, môžete očakávať hojnosť paradajok. Prvých 15 cm vyplňte organickou hmotou, napríklad hnojom, vaječnými škrupinami, kompostom z listov atď. Vybranú prísadu do pôdy primiešajte a dôkladne ju obráťte. Urobte to na jeseň a potom záhon zakryte čiernou fóliou, aby sa pôda udržala v teple a mikroorganizmy, ktoré v nej pracujú, mohli cez zimu vykonávať svoju prácu.
Keď sú vaše paradajky na jar pripravené na výsadbu, vykopte na záhone pre každú z nich 30 cm dieru. Odstráňte spodné listy a umiestnite sadenice do jamiek, potom ich naplňte po úroveň pôdy zmesou zeminy a epsomskej soli alebo kompostu obohateného hnojivom.
Prerezávanie
Rez je jednou z najdôležitejších častí pestovania paradajok. Keď sa objavia prvé kvety, odstráňte všetky výhonky vyrastajúce z rohov listov pod miestom, kde sa objavujú, a potom stonku priviažte k opore. Ak chcete mať viacvetvovú rastlinu, ponechajte nad prvým trsom paradajok 2 – 3 zdravé rozvetvené stonky. Potom pokračujte v odstraňovaní všetkých výhonkov, aby rastlina využívala energiu skôr na tvorbu plodov ako na rast.
Hnojenie
Prvých niekoľko týždňov po presadení je určených na rast koreňov a listov. Silný koreňový systém a bujný vegetatívny rast zabezpečia bohatú úrodu na neskôr. Pri presádzaní začnite používať kvalitný kompost a hnojivo. Dusík podporuje rast listov a stoniek, fosfor je potrebný na posilnenie koreňov a draslík je nevyhnutný na kvitnutie a tvorbu plodov.
Po prvých štyroch týždňoch prejdite na hnojivo s nízkym obsahom dusíka a draslíka, aby ste podporili rast plodov namiesto vegetatívneho rastu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posypeme pod cibuľou a cesnakom. Toto hnojivo je skutočnou vitamínovou bombou. “Robím to roky”
Rozdrvte na prášok a prisypte pod maliny. Dôjdu vám poháre na zaváraniny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.