29.5.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/BBPhotodesign ).
Jahody sú fantasticky chutné a zdravé ovocie a ešte lepšie je, že na pestovanie vlastných jahôd nepotrebujete záhradu. Jahody sa dajú pestovať v kvetináčoch, prinášajú bohatú úrodu a môžete ich mať vonku od konca mája až do jesene. Existuje mnoho odrôd, stačí si kúpiť takú, ktorá sa dá pestovať v kvetináčoch a bude rásť celé leto.
Jahody, sú jedným z druhov ovocia, ktoré možno úspešne pestovať na balkóne. Maďarský portál Kertvarázs magazin priniesol skvelé rady, na čo si dať pozor pri pestovaní jahôd, aby ste ich mohli zbierať v hojnom počte počas celého leta.
Triky pri pestovaní jahôd v kvetináčoch
Aké kvetináče vybrať na pestovanie jahôd?
Na pestovanie jahôd je ideálny obyčajný kvetináč. Dôležité je, aby bol hlboký a na dne mal drenážny otvor. Ak ho nemá, môžete si ho vytvoriť. Môžete si kúpiť aj veľmi efektné, vysoké, vreckové kvetináče na jahody. Jahody môžete mať aj v závesných kvetináčoch, ktoré váš balkón ešte viac zútulnia a umožnia vám pestovať viac jahôd na celom priestore, ktorý máte k dispozícii.
Výsadba rastlín jahôd
Jahody nemajú veľmi veľký koreňový systém, takže postačí aj kvetináč s priemerom 30 cm a hĺbkou 20 až 25 cm. Do každého kvetináča by ste mali vysadiť jednu sadenicu, pretože jedna jahoda môže dorásť do výšky 50 až 60 cm. Preto by sa do menších kvetináčov nemali umiestniť viac ako 2 jahody. Na výsadbu jahôd je vhodná kvalitná zemina. Naplňte ňou kvetináč, pričom na dno nasypte tenkú vrstvu štrku, aby sa umožnila dobrá drenáž. Zeminu navlhčite a vytvorte v nej hniezdo. Sadenicu jahôd zasaďte tak hlboko do zeme, ako bola v kvetináči. Zatlačte ju do pôdy a dôkladne ju zalejte.
Starostlivosť o jahody
Odrody jahôd, ktoré možno pestovať na balkóne, môžu tiež priniesť bohatú úrodu, ale sú oveľa chúlostivejšie ako vonkajšie odrody. Je potrebné ich neustále prikrmovať a zalievať a nemôžu vyschnúť zo dňa na deň, pretože prestanú rásť. Hneď ako sa po výsadbe objavia prvé kvety, ihneď ich odštipnite, aby sa vinič mohol rozvíjať a úroda jahôd bola neskôr hojnejšia. Doprajte im aspoň 6 až 8 hodín slnečného svetla denne. Ak je horúco, v lete ich zalievajte niekoľkokrát denne. Nedovoľte, aby bola pôda premočená, ak ste sa predtým dobre postarali o drenáž, nemali by ste mať žiadne problémy. Zalievajte dovtedy, kým voda nevyteká zo dna kvetináčov, aby ste mali istotu, že ste zalievali dôkladne. Keď jahody kvitnú, musíte sa postarať o doplnenie živín, čo môžete urobiť pomocou živného roztoku pre kvitnúce rastliny, ale môžete použiť aj organický humus.
Prezimovanie a rozmnožovanie jahôd
Na jeseň, pred prvými mrazmi, premiestnite rastliny na chránené miesto, aby nezamrzli. Ak nie je iné miesto, môžete ich nechať na balkóne, v takom prípade dajte kvetináče do kartónových škatúľ a zakryte ich papierom alebo nylonovým vreckom, aby boli chránené pred chladom. Vždy môžete založiť novú rastlinu, pretože jahodník môžete rozmnožovať aj takzvanými metličkami na konci výhonkov. Na týchto úponkoch vyrastajú malé rastlinky, ktoré pochádzajú z materskej rastliny a zakorenia sa, keď sa dotknú pôdy. Vedľa rastliny umiestnite ďalší kvetináč plný zeminy, položte naň fúzy, odštipnite ich koniec a hneď ako dostatočne silno zakorenia, môžete ich od materskej rastliny odrezať.
Jahody zbierajte, keď sú červené a zrelé. Najzrelšie bobule si môžete vždy čerstvo nazbierať na vlastnom balkóne. Budete mať chutné, sladké a šťavnaté jahody po celé leto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Triky ocenených záhradníkov pri pestovaní paradajok
Takto sa čistia biele kožené tašky a topánky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.