15.06.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/kaboompics).
Grilovanie je náš národný šport, no Slováci sa opakovane dopúšťajú celého zoznamu hriechov. Rošt, ktorý je pokrytý špinou, je na prvom mieste zoznamu, ale tým to nekončí. Odborník na výživu upozorňuje na často nenápadné detaily, poukazuje na chyby a vyvracia grilovacie mýty. Haps poukazuje, že aj podpaľovače z obchodu alebo obľúbené … hliníkové tácky môžu byť nebezpečné.
Grilovacia sezóna je už dávno v plnom prúde, ale to neznamená, že sme túto zručnosť zvládli dokonale – práve naopak. Naopak, Slováci opakovane robia tie isté chyby, ktoré môžu mať katastrofálne následky. Medzi najväčšie prehrešky patrí nesprávne zapálenie ohňa alebo jednoduché opekanie na grile.
Grilovacie hriechy, ktoré môžu mať poľutovaniahodné následky
Grilované jedlá sú skutočnou pochúťkou. Mäsité chute, ako je bravčová krkovička, klobása alebo krídla, ako aj vegetariánske pochúťky – zeleninové špízy, halloumi alebo chrumkavé zemiaky – chutia neskutočne dobre. Nech už si vyberiete akékoľvek jedlo, nezabudnite na niekoľko dôležitých pravidiel. Bez nich sa aj tie najlepšie pokrmy zmenia na jedovaté a priam tikajúce bomby!
Na piedestál chýb pri grilovaní môžeme dať: príliš rýchle položenie jedla na gril. Ako radia odborníci, v tomto prípade sa neodporúča ponáhľať. Suroviny by mali pristáť na dobre vyhriatom rošte, ktorý je predovšetkým… čistý! Áno, možno to znie absurdne, ale mnoho ľudí túto chybu stále robí, čo má za následok, že na našich tanieroch končia zvyšky z predchádzajúceho grilovania a pripálené kúsky.
Na grilovanie je ideálne drevené uhlie, brikety alebo tvrdé drevo. Preto sa odporúča vyhnúť používaniu chemických podpaľovačov, hádzaniu farebných novín do ohňa a používaniu lakovaného alebo natretého dreva. Kvalita podpaľovačov alebo dreva má obrovský vplyv nielen na chuť, ale aj na kvalitu jedla.
Grilovanie s rozumom – ak sa chcete stravovať zdravo, radšej sa vyhnite týmto hriechom
Ďalšou častou chybou, ktorú ľudia robia pri grilovaní, je používanie hliníkových podnosov. Užitočná maličkosť často obsahuje toxický bisfenol A, ktorý môže viesť k hormonálnym poruchám. Grilovanie studeného mäsa je ďalšou chybou, ktorej sa často dopúšťame. Mäso a zeleninu by ste mali vybrať z chladničky aspoň 30 minút pred umiestnením na gril. Príliš dlhé a nesprávne marinovanie mäsa je ďalším prehreškom. Adam Chrząstowski, šéfkuchár reštaurácie Bałkańska Dusza, konzultant Steak Advisors a prezident kulinárskej súťaže Bocuse d’Or Poland, sa podelil o svoj názor:
Som proti marinovaniu najdrahších surovín, t. j. roastbeefu, roštenky, stehna a sviečkovej. Bravčovú krkovičku možno marinovať, ale v jemnej marináde. Dôvodom je, že hlavnou úlohou marinády je zjemniť mäso a tieto suroviny, ktoré som spomenul, sú mäkké samé o sebe. Okrem toho, ak použijete akúkoľvek marinádu, musíte mať na pamäti, že chuť mäsa sa zmení. Prečo teda míňať veľa peňazí napríklad na sviečkovicu alebo ochutený roastbeef či roštenku, ak chcete aj tak zmeniť ich chuť?
Dbajte tiež na to, aby kúsky na grile neboli príliš tenké. To platí pre mäso, syr a iné výrobky. V takom prípade sa zdravé sústa rýchlo spália, stratia šťavu, skĺznu z grilu a spôsobia kuchárovi viac problémov ako úžitku.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.