15.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/steve_hudson1988).
Aké hnojivo zvoliť na tuje, aby rástla zdravo, husto a sviežo zelená? Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, nepotrebujete drahé výrobky z obchodu. Rovnako dobre bude fungovať aj zmes, ktorú si pripravíte doma. Je účinná a takmer zadarmo. Ako si ju vyrobíte?
Tuja západná alebo tuja smaragdová je rastlina, ktorá často zdobí záhrady. Je nielen krásna, ale aj praktická, pretože zvyčajne slúži ako plot. Umožňuje vám zachovať si kúsok súkromia a chráni vás pred zvedavými pohľadmi susedov. Ak chcete, aby sa z neho stal krásny zelený živý plot, musíte sa oň riadne starať. Na čo by ste mali pamätať?
Aké hnojivo na tuje, aby rýchlo rástli? Za tento spoľahlivý odvar nič nedáte
Domáce hnojivo na tuje, ktoré je spoľahlivé a dodá jej veľa živín, si vyrobíte zo zvyškov. Ideálna je na to nesolená voda po uvarení zeleniny, ako sú zemiaky, fazuľa alebo karfiol. Je to osvedčený spôsob, ako dosiahnuť, aby rastlina rýchlo, bujne a zdravo rástla. Stačí počkať, kým vývar vychladne, a potom ním zaliať kríky. Je to ideálne riešenie v duchu menšieho odpadu a pytvania, pretože nielenže získate senzačné hnojivo, ale využijete aj vodu, ktorú by ste za normálnych okolností vyliali. Z kávovej usadeniny si môžete vyrobiť práškové hnojivo, ktoré jednoducho primiešate do vrchnej vrstvy pôdy.
Domáce hnojivo pre tuje smaragdové. Bude hustá a zdravá
Ak vaše tuje nechcú rásť a zároveň strácajú ihličie a hnednú, najčastejšie to znamená, že im chýbajú živiny a minerály . Ako to opraviť? Pomôže domáce hnojivo z dvoch produktov. Jeho zhotovenie vás bude stáť desiatky centov. Stačí, ak do 10 litrov teplej vody pridáte 100 g čerstvého droždia. Potom počkajte niekoľko hodín. Na obohatenie zmesi o dusík môžete prípadne pridať niekoľko hrstí rastlinných sójových bôbov. Po uplynutí času nalejte zmes do kanvy a zalejte tuje. Robte to však s mierou a nie viac ako dvakrát mesačne počas obdobia rastu.
Kedy použiť hnojivo na tuje? Rozlišujú sa tri obdobia
Tuje, podobne ako iné záhradné kríky, treba prihnojovať na jar, v lete a začiatkom jesene. Najvhodnejšie termíny na to sú: prelom apríla a mája, jún a prelom septembra a októbra. Takto ich nielen pripravíte na novú sezónu, ale aj pomôžete pri zazimovaní. Ak vaše kríky rastú v bohatej, úrodnej pôde, hnojte ich mierne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo nie je vhodné zalievať droždím? Hnojivo môže zničiť dve plodiny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.