19.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:youtube.com/Hurá do záhrady).
Vodu môžete šetriť jednoduchým spôsobom. Stačí vysadiť rastliny na zachytávanie dažďovej vody. Tento postup si v posledných rokoch získava čoraz väčšiu popularitu, najmä v súvislosti so zmenou klímy a hrozbou nedostatku vody. Ako si vytvoriť dažďovú záhradu?
Vďaka rastúcemu povedomiu o ekológii a zadržiavaní vody sa čoraz viac ľudí zaujíma o vytvorenie tzv. dažďovej záhrady. Ide o pomerne jednoduchý spôsob, ako ušetriť vodu v domácnosti.
Dažďová záhrada: čo to je, typy
Dažďová záhrada znižuje odtok dažďovej vody do kanalizácie a tým zachytáva dažďovú vodu. Vyrába sa z priehlbín a žľabov aj rastlín na špeciálne upravenom povrchu, takže môže ísť o zeminu alebo nádobu s vrstvami kameniva a substrátu.
Dažďovú záhradu si preto môžeme zriadiť na pozemku alebo v mestskom priestore. Najlepšie je umiestniť ju v blízkosti odkvapového vpustu alebo v mieste zníženia plochy, kde sa zhromažďuje dažďová voda. Nie je to vôbec zložitý proces. Preto niet divu, že po tomto jednoduchom riešení siahajú aj mestá. Vyberte si teda správne miesto a pustite sa do práce!
Nižšie uvádzame tri typy dažďových záhrad:
- Suchá dažďová záhrada – Označuje sa aj ako infiltračná záhrada. Toto je zvyčajne suchý priestor, kde sa rastlinám dobre darí v suchých podmienkach.
- Mokrá dažďová záhrada – označuje sa ako uzavretá záhrada. Môže sa vykonávať napríklad na hlinitých pôdach s nízkou priepustnosťou. Má podobu umývadla s dnom z PVC fólie, preto je potrebné urobiť núdzový prepad na odstránenie prebytočnej vody.
- Dažďová záhrada v nádobe – takú záhradku je možné pripraviť v nádobe alebo drevenej debni. Vďaka tomu bude nielen zachytávať vodu, ale stane sa aj ozdobou balkóna či terasy.
Ako vybudovať dažďovú záhradu?
Podľa Interii, je pri výrobe dažďovej záhrady najdôležitejšie urobiť správne vrstvy. Nádrž, jama alebo debnička, v ktorej dažďovú záhradu založíme, by mala byť hlboká 50 až 80/90 centimetrov. Mali by byť naplnené ¾ vrstvami drveného kameňa, štrku a piesku a potom by sa na túto vrstvu mala umiestniť vrstva zeme (asi 30 centimetrov). Cez drenáž je možné umiestniť aj netkanú textíliu.
Ak sa rozhodnete pre záhradu v debničke alebo vyvýšenom záhone, nezabudnite na prepadový odtok na odvádzanie prebytočnej vody. Takto sa voda, z ktorej mohli rastliny prijať škodlivé látky, po prechode vrstvami debničky opäť prečistí.
Aké rastliny do dažďovej záhrady?
Do dažďových záhrad je najlepšie zvoliť rastliny, ktoré dobre znášajú sucho a výdatné zrážky. Do úvahy treba brať aj ich výšku. Ak plánujete záhradu s väčšou rozlohou, môžete vysadiť napríklad nízku brezu alebo sivú vŕbu. V dažďových záhradách dobre poslúži aj nezábudka bahenná, orobinec malý, kalamus, praslička zimná, papraď kráľovská, mäta vodná, chmeľ obyčajný či uzlík. Zálievku vyžadujú len počas sucha, ktoré trvá dlho.
Starostlivosť o dažďovú záhradu nie je náročná. Na jar nezabudnite odstrániť odumreté časti rastlín a môžete tiež zastrihnúť stonky trvaliek, ktoré rastú nízko pri zemi. Netreba zabúdať ani na kontrolu odtokov a vpustov – v prípade potreby ich vyčistite.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte vodu a postriekajte rastliny. Domáca príprava zabije vošky jednu po druhej
Pozor na obľúbený prípravok proti slimákom. Je vysoko toxický
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.