20.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:freepik.com/@freepik).
Obdobie dovoleniek sa nezadržateľne blíži a veľa Slovákov sa vydá na vysnívanú dovolenku do teplých krajín. Stačí však chvíľka nepozornosti a môžeme sa pri opaľovaní na slniečku spáliť. Keď sa už s týmto problémom stretneme, je dobre vedieť, ako si môžeme uľaviť pomocou domácich prostriedkov.
Nesprávne zvolený opaľovací krém alebo ešte horšie, úplný nedostatok opaľovacieho krému je hlavnou príčinou spálenia pokožky v dôsledku dlhodobého pobytu na slnku. Ľudia, ktorí zažili túto nepríjemnú situáciu, veľmi dobre vedia, aké bolestivé a nepríjemné môžu byť popáleniny kože spôsobené slnečnými lúčmi.
Žiaľ, spálenie od slnka sa nedá odstrániť za niekoľko hodín, no jeho následky sa dajú aspoň zmierniť. Hojenie rán možno urýchliť tým, že siahnete po špeciálnych prípravkoch určených na spálenie kože, ale oplatí sa vyskúšať aj niektoré osvedčené domáce metódy, ktoré vám prinesú úľavu.
Pokožka spálená slnkom najčastejšie sčervená a pri dotyku neuveriteľne páli a spôsobuje bolesť. Ak sa rozhodnete použiť prípravky dostupné v lekárni, mali by ste hľadať také, ktoré obsahujú vo svojom zložení:
- aloe vera,
- aminokyseliny,
- vitamíny A, E, F,
- alantoín,
- D-panthenol,
- bambucké maslo.
Spálilo vás slnko? Interia prináša domáce recepty, ako schladiť a upokojiť pokožku
Studená sprcha
Studená voda zníži telesnú teplotu a na chvíľu zmierni bolesť spôsobenú spálením. Nezabudnite však, že sila vody vychádzajúca zo sprchovej rukoväte by nemala byť príliš silná, pretože silný prúd môže spôsobiť bolesť pokožky.
Tiež nepúšťajte ani ľadovú vodu – príliš studená voda v kombinácii so zohriatou pokožkou a telom môže viesť k tepelnému šoku. Sprcha by mala trvať približne 15 minút a po jej skončení si na telo jemne priložte uterák, aby sa voda vstrebala.
Med
Niektorí ľudia považujú túto metódu za kontroverznú vzhľadom na to, že na spálenú pokožku by sa nemali aplikovať mastné prípravky. Na druhej strane jej zástancovia tvrdia, že med výborne tlmí bolesť pri spálení. A to vďaka protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam medu.
Látky lyzozým, tymol, cineol a rutín, ktoré med obsahuje, urýchľujú hojenie pokožky a upokojujú pocit pálenia. Ak sa rozhodnete použiť med pri popálení pokožky, jednoducho naneste malé množstvo medu na gázový tampón a celý ho priložte na podráždené miesto.
Kefír a cmar
Ide o jednu z najobľúbenejších metód pri odstraňovaní následkov nadmerného slnenia. Kefír a cmar sú bohatými zdrojmi vitamínov: A, D, E a bielkovín. Je však dôležité uvedomiť si, že na regeneráciu spálenej pokožky je vhodný len kefír a cmar bez pridaného cukru. Cukor môže spôsobiť väčšie podráždenie rany.
Obklad z kefíru alebo cmaru je jednoduchý a rýchly na prípravu. Namočte gázu do kefíru alebo cmaru a priložte ju na spálenú pokožku od slnka. Keď sa bielkovina začne zrážať, vymeňte obklad za nový.
Uhorka
Na spálenú pokožku od slnka by sa mali prikladať plátky čerstvej zelenej uhorky minimálne na 30 minút. Antioxidanty a vitamín C obsiahnuté v uhorke upokojujú podráždenú pokožku a zlepšujú jej regeneráciu. Táto metóda sa odporúča najmä pri popáleninách pokožky tváre.
Pred priložením uhorky na spálenú kožu je dobré ju na hodinu vložiť do chladničky. Potom nám prinesie nielen úľavu na spálenú pokožku, ale ju aj príjemne schladí.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nalejte do misky, zalejte vodou a ponorte nohy. Po 20 minútach budú mäkké a hebké
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.