4.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Catkin).
Stretnutie s kliešťami nikto neplánuje, no v lete sa aktivita týchto parazitných pavúkovcov výrazne zvyšuje. Neoplatí sa podceňovať opatrenia na ich účinné odohnanie, pretože kliešte môžu prenášať závažné a nebezpečné ochorenia, ako je borelióza a kliešťová meningitída. Ako sa chrániť a čo kliešte neznášajú?
Počas leta trávime oveľa viac času vonku a stretnutia s kliešťami sú častejšie. Významné je, že s týmto pavúkovcom sa možno stretnúť aj na bežnej susedskej lúke a ich výskyt v dôsledku zvyšujúcej sa ročnej teploty počas celého roka narastá. Vhodné oblečenie, repelenty a dôkladná kontrola tela po prechádzke nie sú jedinými metódami, ako kliešťa oklamať. Kliešte prenášajú mikroorganizmy, ktoré u ľudí (a zvierat) spôsobujú vážne ochorenia.
Ako sa chrániť pred kliešťami?
Aby ste sa nestali chutným sústom pre kliešťa, musíte si trochu pomôcť a pavúkovca oklamať alebo mu aspoň účinne sťažiť úlohu. Ochranné opatrenia nemožno podceňovať. Čo môžeme urobiť?
- Keď idete do lesa, parku alebo na lúku, nezabudnite sa vhodne obliecť. Zvoľte si vzdušné oblečenie, ale s dlhými nohavicami a rukávmi. Nezabudnite tiež na vhodnú obuv, najlepšie siahajúcu nad členky.
- Používajte repelenty
- Po návrate domov si vždy dôkladne prezrite svoje telo a skontrolujte, či sa na vás neprisal kliešť. Pozorne si skontrolujte nezvyčajné miesta, kožu za ušami, zadnú časť stehien, rozkrok a genitálie, kliešte si dokonalé nájdu vhodné miesto, kde sa môžu prisať
Čo odpudzuje kliešte?
Na ochranu pred kliešťami sa okrem už uvedených rád oplatí dodržiavať aj niekoľko ďalších pravidiel. Existuje niekoľko vecí, ktoré tieto pavúkovce obzvlášť neznášajú
1. Vyberte si ten správny čas
Kliešte majú svoje vlastné obdobia zvýšenej aktivity. Vyhnite sa prechádzkam veľmi skoro ráno a neskoro popoludní.
2. Kráčajte stredom
Ak ste v lese, choďte uprostred cesty. Veľmi často sa stáva, že sami zrazíte kliešte, ktoré sedia na vysokej tráve, v kríkoch alebo v kroví.
3. Vyberte si vôňu, ktorá ich odradí
Okrem silných chemických repelentov, ktoré zvyčajne obsahujú takzvaný DEET, existuje aj niekoľko prírodných vôní, ktoré odradia kliešťa od priblíženia sa. Výborný je klinčekový olej, citronelový olej, tymiánový olej, santalový olej alebo šalviový olej. Esenciálne oleje vždy zrieďte v nejakom základnom oleji, v koncentrovanej forme nie sú vhodné na použitie priamo na pokožku.
4.Jesť cesnak
Kliešte obzvlášť neznášajú vôňu cesnaku, najmä v kombinácii s ľudským potom. Je to pre ne skutočná prekážka.
5. Dbajte na hygienu
Ak nemáte chuť na cesnakovú vôňu, dbajte na hygienu, pretože samotný pach potu môže byť výbornou návnadou pre kliešte. Podľa vedcov môže byť skvelým repelentom kokosová kúpeľová kozmetika. V kombinácii s prirodzenou vôňou vášho tela vytvára akúsi neviditeľnú a nezistiteľnú bariéru, ktorá odpudzuje komáre a môže pôsobiť aj na kliešte.
6. Dbajte na dostatočné množstvo vitamínu B
Ak je vaša strava bohatá na tieto mikroživiny, budete pre kliešte menej atraktívni.
Nezabudnite tiež chrániť svojho domáceho miláčika pred kliešťami, psy sa môžu napríklad nakaziť babeziózou. Zabezpečte svojho psa vhodným veterinárnym prostriedkom. Môžete si vybrať medzi externe aplikovanými prípravkami a farmakologickými perorálnymi tabletami. Správny prípravok môže vášho psa chrániť niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sú uhorky z vašej záhrady horké? Dávajte pozor na 5 vecí a uvidíte aké budú chutné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.