10.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Pelargónie (muškáty) sú nespornou kráľovnou slovenských balkónov. Čo robiť, ak rastlina nekvitne? V tomto prípade je kľúčová správna starostlivosť. Dva účinné patenty môžu pomôcť pelargónii stať sa krásnou dekoráciou. Bude kvitnúť ako blázon!
„Prosím, pomôžte. Moje muškáty nerastú“ – je jednou z otázok, ktoré sa často objavujú na záhradníckych fórach. Internetoví používatelia majú svoje vlastné osvedčené metódy a radi sa podelia o výsledky trikov, ktoré používajú. Jedným z najzrejmejších je používanie správnych hnojív. Muškátom môžeme pomôcť aj domácim a prírodným spôsobom.
Pelargónia: kráľovná slovenských balkónov
Pelargónie si už dávno ukradli srdcia záhradkárov. Táto okrasná rastlina je skutočnou kráľovnou balkónov a terás na Slovensku. Nie nadarmo – kvitne od leta do jesene a jej bohaté kvety sú krásnou ozdobou. Pelargónia je navyše odolná voči poveternostným vplyvom a mrazuvzdorná. Okrem toho je nenáročná aj na starostlivosť. Rastlina si vyžaduje pravidelnú zálievku a hnojenie.
Ako zalievať muškáty?
Pelargónie je najlepšie polievať pravidelne, ale – na rozdiel od všeobecného presvedčenia – to neznamená každý deň. Ak sa rastlina pestuje v bežných podmienkach, stačí ju zalievať každé 2 – 3 dni. Počas horúčav by mala mať rastlina vlhkú pôdu, preto sa vtedy odporúča zalievať ju aj dvakrát denne – ráno a večer. Vodu nalejte priamo do pôdy – vyhnite sa zalievaniu kvetov a listov.
Pelargónia nekvitne? Vyskúšajte dva účinné patenty
Čo robiť, ak vaša pelargónia nekvitne? Rastline môžete pomôcť použitím domácej výživy. Jedným z najúčinnejších patentov je nasypať rozdrvené vaječné škrupiny do kvetináča a zmiešať ich so zeminou.
Ďalší domáci spôsob, ako prinútiť muškáty kvitnúť ako bláznivé? Nevyhadzujte banánové šupky. Môžete z nich vyrobiť vynikajúcu výživu, ktorá pomôže vašej rastline bohato kvitnúť. Banánové šupky obsahujú draslík a fosfor, ktoré rastlina potrebuje na bohaté kvitnutie a posilnenie.
Ako si pripravíte domáce hnojivo z banánových šupiek? Šupky jednoducho nakrájajte nadrobno, vložte ich do nádoby a zalejte horúcou vodou. Po 48 hodinách odvar preceďte a dvakrát mesačne ním zalievajte muškáty. Týmto domácim hnojivom môžete polievať aj iné záhradné a črepníkové kvety. Táto podpora ich určite povzbudí ku kvitnutiu.
Pelargónie nekvitnú? Presuňte ich na iné miesto
Môže sa tiež stať, že pelargónii sa nepáči miesto, kde sa nachádza. Rastlina miluje svetlé a silne slnečné miesto. Nedostatok slnka na ňu nepôsobí dobre, čo má za následok dokonca úplnú stratu kvitnutia.
Stojí za to pamätať na to, aby pôda nevyschla, čo tiež vedie k vymiznutiu kvitnutia. Dôležité je tiež systematicky odstraňovať kvety, ktoré už odkvitli. Toto jednoduché opatrenie stimuluje rastlinu k tvorbe nových pukov.
Príčinou slabého kvitnutia môže byť aj prílišná vlhkosť, ktorá spôsobuje hnilobu koreňov. Preto je pri daždi najlepšie premiestniť ich na miesto, ktoré je viac chránené.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bezplatné hnojivo pre hortenzie z jedinej zložky. Stačí nazbierať a zaliať vodou
Ako rozmnožiť ružu? Neurobte chybu a čoskoro sa budete tešiť z kvitnutia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.