11.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@videotanja).
Keď vlci zavýjajú, psy počúvajú. Ale len niektoré reagujú zavýjaním. Niektoré plemená psov vyjú pomerne hlasno, iné nikdy. Tím maďarských vedcov sa rozhodol zistiť, čo sa skrýva za dialógmi psov a vlkov. A či sú „vyjúce“ psy bližšie k svojim divokým predkom.
Vedci z Katedry etológie na Univerzite Eötvösa Loránda (ELTE) skúmali reakcie psov na zavýjanie vlkov. Chceli zistiť, či existujú psy, ktoré častejšie reagujú zavýjaním. A či sú tieto psy geneticky bližšie k vlkom. Na zodpovedanie týchto otázok sa testoval vplyv plemena, veku a pohlavia psov na ich správanie. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Communications Biology.
Každý, kto počas prechádzky v lese počul v diaľke zavýjanie vlka, veľmi dobre vie, aký je tento zvuk neuveriteľne pôsobivý. Vytie umožňuje vlkom komunikovať na veľké vzdialenosti, určovať polohu iných vlkov a vymedzovať územia. Ale psy, hoci už vyjú len zriedkavo, na jazyk svojich predkov úplne nezabudli.
Niektoré plemená, ako napríklad saňové psy, veľa vyjú. Niekedy reagujú zavýjaním na nepodstatné zvuky, ako sú zvončeky, sirény alebo hudba. Iné psy nevyjú nikdy, hoci v podstate neexistuje anatomický dôvod, prečo by tak nemohli robiť.
Kto vyje viac?
Maďarskí vedci testovali 68 čistokrvných psov tak, že im púšťali nahrávky vlčieho zavýjania a pozorovali ich reakcie v behaviorálnom laboratóriu. Na testovanie vplyvu plemena na tendenciu vyť sa ako meradlo použila genetická podobnosť rôznych plemien s vlkmi.
„Podľa výsledkov našej štúdie plemená, ktoré sú geneticky viac podobné vlkom („starobylé plemená“), častejšie reagujú zavýjaním, aby odpovedali na zavýjanie vlka. Na druhej strane, modernejšie plemená mali tendenciu reagovať štekaním namiesto zavýjania. „Zdá sa, že zavýjanie je síce prítomné v repertoári väčšiny plemien, ale v dôsledku zmien v sociálnom prostredí stratilo svoju funkčnosť, takže moderné plemená ho vo vhodných situáciách nepoužívajú, – vysvetľuje autorka štúdie Fanni Lehoczkiová. „Okrem toho sme zistili, že plemená, ktoré vyjú častejšie, vykazujú v tejto situácii viac správania súvisiaceho so stresom.“
Bojíme sa, nepribližujte sa
Vedci predpokladajú, že staršie plemená, ktoré sú geneticky bližšie k vlkom, dokážu spracovať informácie zakódované vo vlčom vytí lepšie ako moderné plemená. To znamená, že psy „starých“ plemien, ktoré lepšie chápu, čo vytie znamená, sa pri jeho počutí dostávajú do stresu, pretože vedia, že pravdepodobne nechtiac vnikli na územie cudzej svorky. „Môžu reagovať vlastným zavýjaním, aby sa vyhli konfliktu, ako to robia vlci,“ hovorí spoluautor štúdie Dr. Tamás Faragó.
Okrem plemena a veku psa sa skúmal aj vplyv ďalších charakteristík, ako je pohlavie a reprodukčný stav.
„Zistili sme, že existuje určitá súvislosť medzi vytím a samčími pohlavnými hormónmi. Medzi sterilizovanými a nesterilizovanými samicami nie je žiadny rozdiel, ale kastrovaní samci sa správajú inak. V reakcii na nahrávku vyjú častejšie. To naznačuje, že kastrované samce sú bojazlivejšie. Vytie psa teda môže znamenať ‚bojím sa, nepribližuj sa‘,“ vysvetľuje Fanni Lehoczki.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Myslíte si, že váš pes tieto aktivity miluje? Mohli by ste sa veľmi mýliť
Máte radi poéziu? A čo zvieratká? Ak áno, tak túto báseň si zamilujete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.