12.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Zasievame ich, sledujeme, ako rastú, zalievame ich, hnojíme, vidíme prvé trsy kvetov a potom prvé paradajky. Hrdosť rastie priamo úmerne s túžbou jesť to, čo sme vypestovali. Potom… Objavia sa tmavé škvrny, biele miesta alebo iné príznaky choroby. Čo robiť?
Pestované chutné paradajky sú symbolom leta. Niektorí ľudia prenechávajú ich pestovanie záhradníkom a letia si ich kúpiť do obchodu. Iní berú veci do vlastných rúk a tešia sa z výsevu paradajok. Bohužiaľ, nezriedka je všetka naša snaha márna, pretože v určitom okamihu – možno aj tesne pred zberom – sa ukáže, že naše rastliny napadla choroba.
Paradajka podobná človeku
Paradajky najčastejšie „trpia“ tromi chorobami. Najčastejšou je pleseň zemiaková. Prejavuje sa sivými škvrnami na listoch, ako aj na výhonkoch a plodoch paradajok. Škvrny časom tmavnú. Ďalšou je múčnatka. Názov odkazuje na múku, pretože táto choroba sa vyznačuje bielym povlakom na listoch. Pohybuje sa zdola nahor a tiež do strán, pretože bohužiaľ môže infikovať aj iné rastliny, ktoré sa nachádzajú v danej oblasti. Treťou najčastejšou chorobou paradajok je sivá pleseň. Tá sa objavuje vo forme sivých škvŕn s bielym povlakom, zvyčajne v miestach poškodenia stonky, napríklad v miestach, kde boli listy odrezané. Potom sa rozšíri po celej rastline a spôsobí jej odumretie od vrcholu.
Ako sa to dá odstrániť? Je ťažké predvídať budúcnosť, preto sa oplatí postarať sa o svoje paradajky vopred. V prvom rade, podobne ako ľudské telo, ak je paradajka správne hydratovaná a vyživovaná, nebude tak náchylná na choroby. Nezabudnite preto pravidelne polievať a hnojiť. Výborne fungujú domáce hnojivá vyrobené z produktov, ktoré máme v kuchyni:
Postrek proti chorobám
Aby ste predišli chorobám paradajok, je dobré z času na čas ich postriekať ochranným postrekom. Ale nie hocijaký – zelenina je predsa predurčená na to, aby skončila na našom tanieri, takže ju nemôžeme len tak bez rozmyslu postriekať umelými zmesami. Oplatí sa pripraviť si ekologický postrek z toho, čo nájdete vo vlastnej chladničke. Stačí zmiešať vodu a obyčajné mlieko v pomere 5:1. Najlepšie s čo najmenším množstvom tuku. Môžete pridať aj trochu prostriedku na umývanie riadu alebo draselného mydla, vďaka ktorému postrek lepšie priľne k listom. Tento postrek aplikujte na listy paradajok raz týždenne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené
Zmiešajte ho s vodou a vošky sa na vaše paradajky ani nepozrú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.