15.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).
Je veľmi zdravý a môže výrazne zlepšiť fungovanie organizmu, ale nie každý by po ňom mal siahnuť. Existuje doslova niekoľko skupín ľudí, ktorí by sa mali kefíru vyhýbať. Ako tento nápoj pôsobí na organizmus, prečo sa mu dostáva toľko chvály a komu môže uškodiť? Overíme si to.
- Kefír je veľmi podceňovaný produkt, ktorý je v našej (a nielen) kultúre prítomný už po stáročia.
- Vďaka odlišnému spôsobu fermentácie sa môže pochváliť oveľa silnejším probiotickým účinkom ako jogurt.
- Postará sa o stav kostí, čriev a môže dokonca znížiť riziko vzniku niektorých druhov rakoviny. Žiaľ, nie každý ho môže piť a dôvod väčšinou nesúvisí s laktózou obsiahnutou v mlieku.
Kefír nie je len východoeurópsky produkt, pretože má svoje korene aj v juhozápadnej Ázii. Jeho názov pochádza z tureckého slova: keyif, čo má znamenať dobrý pocit po jedle. Prečo je taký dobrý a ako presne môže ovplyvniť organizmus?
Ako kefír ovplyvňuje zdravie?
Kefír je už roky vychvaľovaný ako vynikajúca zložka stravy s mnohými cennými živinami. Nemal by sa však zamieňať s kyslým mliekom, ide o úplne iný produkt. Pravý kefír sa vyrába nielen s pomocou mliečnych baktérií, ale aj s pomocou kvasiniek, ktoré sa vo forme guľôčok pridávajú do mlieka počas procesu fermentácie. Ako sa ukazuje, tento jednoduchý a často podceňovaný nápoj má niekoľko prekvapivých výhod.
1. Kefír má vynikajúce výživové vlastnosti
Jeden pohár kefíru obsahuje až 9 g bielkovín a má niečo vyše 100 kcal. Tento nápoj je tiež bohatý na vápnik, fosfor, vitamín B12, riboflavín, vitamín D a horčík.
2. Je silnejším probiotikom ako jogurt
Podľa vedcov môže kefír obsahovať až 61 rôznych druhov mikroorganizmov a v tomto smere necháva klasický jogurt ďaleko za sebou. Táto rozmanitosť má ešte lepší účinok na naše črevá. Je to geniálne probiotikum!
3. Kefír má antimikrobiálny účinok.
Vďaka obsahu Lactobacillus kefiri a sacharidu kefiránu nás dokáže chrániť pred niektorými škodlivými baktériami, ako sú Helicobacter pylori a E. Coli.
4. Môže znížiť riziko osteoporózy a starať sa o vaše kosti
Každý kefír bude skvelým zdrojom vápnika, a keď si vyberiete plnotučný výrobok, dodáte svojmu telu aj vitamín K2. Tieto látky majú mimoriadne dôležitý vplyv na zdravie kostí.
5. Môže znížiť riziko rakoviny
Niektoré laboratórne štúdie ukazujú, že kefír môže mať ničivý účinok na rakovinové bunky a brzdiť ich rast. Je však potrebná ďalšia práca a výskum v tejto oblasti.
6. Môže zlepšiť trávenie
Probiotiká môžu výrazne pomôcť našim tráviacim procesom a prospieť stavu čriev a celého organizmu.
7. Kefír môže zmierniť príznaky astmy a alergie
Podľa vedcov môže pitie kefíru znížiť alergické reakcie v tele. Zatiaľ sa uskutočnili len štúdie na zvieratách, ale výsledky sú sľubné.
Kto by nemal piť kefír?
Väčšina z nás si môže vychutnať chuť a vlastnosti kefíru, ale nie každý. Kto by sa mal jeho konzumácii vyhnúť?
Ukazuje sa, že prvá myšlienka, ktorá nám napadne, je spojenie s laktózou. Samozrejme, ľudia s intoleranciou laktózy by sa mali vyhýbať výrobkom obsahujúcim tento cukor. Kefír je však pomerne jedinečný výrobok, pretože počas procesu fermentácie baktérie rozložia väčšinu laktózy. Niektorí ľudia, ktorí nestrávia laktózu, ho môžu piť bez nepríjemných následkov. Samozrejme, nie je to pravidlom. Pri vážnych tráviacich problémoch sa môžu objaviť bolesti brucha, hnačka a nevoľnosť. Skupinou, ktorá by sa však mala kefíru bezpodmienečne zdržať, sú ľudia s alergiou na bielkoviny kravského mlieka. Proces fermentácie ich alergickú reakciu nezníži.
Najčastejšími príznakmi tejto potravinovej alergie sú vyrážka na koži, svrbenie, ťažkosti s dýchaním a v extrémnych prípadoch sa môže vyskytnúť aj anafylaktický šok. Ak vám diagnostikovali alergiu na bielkovinu kravského mlieka, bežný kefír nesmiete piť – na žiadne domáce experimenty nie je priestor. Existujú alternatívne produkty vyrobené z rastlinných nápojov alebo kozieho mlieka. Je zrejmé, že vzhľadom na použitie iného základného produktu sa budú líšiť výživovým profilom, obsahom kalórií a vlastnosťami.
Ďalšou skupinou, ktorej by sa kefír mal vyhýbať, sú ľudia precitlivení na fermentované mliečne výrobky. Takéto reakcie z precitlivenosti sa zvyčajne prejavujú ako gastrointestinálne ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, hnačka), ale môžu sa objaviť aj kožné príznaky (napr. vyrážka alebo žihľavka).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto zdravá maškrta je hitom leta! Prečo sa ju oplatí jesť?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.