17.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/shixugang).
Je možné piť kávu nalačno? Zvyčajne po nej siahame ráno, keď sa chceme prebudiť a začať deň s energiou. Hoci je vedecky dokázané, že čierna káva má pozitívny vplyv na organizmus, môže byť, žiaľ, škodlivá, ak sa pije na prázdny žalúdok hneď po prebudení. Kedy je na ňu najlepší čas?
Takto káva ovplyvňuje vaše telo
Káva je jedným z najobľúbenejších a najčastejšie pitých nápojov na svete. Ani na Slovensku si nevieme predstaviť život bez jej chuti, vône a zdraviu prospešných vlastností. Výskum ukázal, že káva má blahodarný vplyv na organizmus:
- zlepšuje krvný obeh
- dodáva energiu
- pomáha spaľovať tuky
- je zdrojom antioxidantov
- pozitívne pôsobí na činnosť srdca a pečene
- znižuje riziko vzniku niektorých druhov rakoviny
- chráni pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.
Hoci sa káva považuje za zdravý a bezpečný nápoj, pri jej pití je dôležité zachovávať mieru. Platí, že dospelí by mali vypiť maximálne štyri šálky (približne 950 ml) kávy denne.
Čo nás núti piť kávu každý deň?
Väčšina z nás siaha po káve každý deň. A je to tak správne, pretože jej správna dávka môže mať na organizmus dokonca liečivé účinky. Štúdie preukázali, že zabraňuje vzniku civilizačných ochorení, zlepšuje činnosť srdca, zvyšuje odolnosť ciev voči námahe a stimuluje intelekt.
Je však potrebné mať na pamäti, že jeho nadmerné množstvo môže zvýšiť pocit úzkosti, narušiť rytmus srdca a neprirodzene zrýchliť dýchanie. V extrémnych prípadoch môže viesť aj k vyplavovaniu horčíka z tela.
Kedy piť kávu ráno?
Väčšina kávičkárov siahne po svojom obľúbenom nápoji hneď po prebudení. To je však chyba, pretože pitie kávy príliš skoro počas dňa môže mať podľa odborníkov negatívny vplyv na organizmus – výrazne oslabuje jej stimulačný účinok. Skoro ráno je hladina kortizolu – stresového hormónu, ktorý zostruje bdelosť a pomáha sústrediť sa – v krvi veľmi vysoká. V priebehu hodín začne pomaly klesať. Kofeín v káve znižuje produkciu kortizolu v tele, takže keď siahneme po nápoji príliš skoro, pripravíme sa o veľkú dávku energie. Keď si telo na tento jav zvykne, bude prirodzene produkovať menej kortizolu a na prebudenie budeme potrebovať ešte viac kávy!
Kedy je najlepšie piť kávu?
Odborníci tvrdia, že najlepší čas na pitie kávy je neskoro ráno, keď je hladina kortizolu už o niečo nižšia. Ak vstávate o 7.30 h, kávu by ste mali piť medzi 10.30 a 12.30 h.
Kedy piť kávu pred alebo po jedle?
Niektorí kávičkári pijú kávu bezprostredne pred jedlom, dokonca aj nalačno, zatiaľ čo niektorí po nej siahnu až po jedle. Odborníci však pripomínajú, že káva vypitá bezprostredne pred jedlom, počas neho alebo bezprostredne po ňom má negatívny vplyv na vstrebávanie niektorých živín z potravy.
Káva by sa preto nemala konzumovať počas jedla, pretože kvôli obsahu oxalátov znižuje vstrebávanie mnohých minerálov, ako je železo, vápnik a horčík. Najlepšie je dodržiavať minimálny interval 1 hodiny medzi pitím kávy a jedlom.
Účinky pitia kávy nalačno
Hoci sa akceptuje názor, že káva vypitá nalačno má negatívny vplyv na tráviaci systém, v súčasnosti neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by to potvrdzoval. Faktom však je, že silná káva zvyšuje hladinu cukru v krvi a britskí vedci z Centra pre výživu, cvičenie a metabolizmus tvrdia, že to zvyšuje riziko vzniku inzulínovej rezistencie. Pitie kávy na prázdny žalúdok môže tiež brániť vstrebávaniu a zvyšovať odstraňovanie z tela:
- niektoré vitamíny (B2, B6, D3)
- železo
- vápnik
- tuky
- sacharidy
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pite na prázdny žalúdok hneď po prebudení. Účinky vás prekvapia
Bolo povedané, kto by nemal siahať po paradajkách. Pre niektorých sú veľmi nebezpečné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.