19.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik.com/@freepik).
Akým frázam sa inteligentní ľudia vyhýbajú? Zakázaných slov je na ich zozname pomerne veľa. Ukazuje sa, že kontrola nad vetami, ktoré hovoríte a starostlivý výber slov môžu pomôcť v práci aj v každodennom živote vytvoriť si o sebe dobrú mienku. Tu sú slová, ktorým sa inteligentní ľudia vyhýbajú ako čert krížu.
Ako hovoria inteligentní ľudia?
Spôsob, akým každý deň hovoríme, ovplyvňuje to, čo si o nás myslia ostatní ľudia. Schopnosť zvoliť správne slová je veľmi dôležitá, najmä v pracovnom prostredí. Ak chcete, aby vás vnímali ako kompetentného a sebavedomého oplatí sa vedieť, ktorým frázam sa vyhnúť, aby ste pred kolegami nepôsobili menejcenne. Mnohí psychológovia a prednášatelia písali o tom, ako byť profesionálny pri pohovoroch a pôsobiť inteligentne. Uviedli konkrétne frázy, ktorým sa treba vyhnúť, aby ste nepôsobili neohrabane a podceňovane. Toto sú slová, ktorým sa väčšina inteligentných ľudí vyhýba.
Chcete urobiť dobrý dojem? Vyhnite sa týmto frázam ako čert krížu!
- „To nie je fér.“
Keď nahlas povieme „to nie je fér“, okolie nás môže vnímať ako neserióznych alebo dokonca ako nezrelých. Každý vie, že v mnohých životných situáciách pojem „spravodlivosť“ nemá žiadny význam. Je oveľa lepšie používať v rozhovore logické, konkrétne argumenty. Svoje výsledky môžete porovnať s inými ľuďmi a na základe toho dokázať, že ste sa vzchopili.
- „Žiadny problém.“
V práci alebo v každodenných situáciách, keď chcete pôsobiť profesionálne sa neoplatí odpovedať na žiadosti slovami „žiadny problém“. Niektorí ľudia totiž môžu pochopiť, že to, o čo požiadali bolo pre vás obťažujúce, a tak majú pocit, že sa vám vnucujú. Rozhodne je lepšie odpovedať slovami „bolo mi potešením“.
- „A teraz položím hlúpu otázku…“
Naznačenie, že kladiete „hlúpu otázku“, môže spochybniť vašu dôveryhodnosť a postaviť vás do negatívneho svetla. O ľuďoch, ktorí v rozhovoroch – najmä v obchodných rozhovoroch – používajú takéto frázy, sa hovorí, že majú nízke sebavedomie. Ak chcete položiť otázku, jednoducho tak urobte bez toho, aby ste naznačovali, že môže byť hlúpa. Namiesto toho môžete dodať „momentálne nemám dostatočné vedomosti o tejto téme, ale čoskoro ich budem mať“.
- „Bude to trvať len chvíľu.“
V práci je dobré plniť svoje sľuby a nehádzať slová flintu do žita. Ak niekoho ubezpečíte, že úlohu splníte za jednu minútu, radšej si buďte istí, že to skutočne bude trvať 60 sekúnd. Zverená úloha je pre vás otázkou okamihu? Potom povedzte: „Rýchlo sa do toho pustím“.
- „Pokúsim sa to urobiť.“
Ak chcete, aby vás ostatní považovali za profesionála vo vašom odbore, na zadanú úlohu neodpovedajte „pokúsim sa to urobiť“, ale „urobím to“. Použitím prvej vety naznačujete, že existuje riziko, že zadanú povinnosť nesplníte.
- „Je nekompetentný“.
Hovoriť o inej osobe negatívnym spôsobom nie je nikdy vítané – najmä v pracovnom prostredí. Označovanie kolegov za hlúpejších alebo menej kompetentných vás môže postaviť do zlého svetla. Názory na iných si radšej nechajte pre seba.
- „Nie je to moja zodpovednosť.“
Prikazuje vám nadriadený, aby ste robili niečo, čo nemáte v popise práce? Namiesto toho, aby ste otvorene povedali, že „tento príkaz nemám v popise práce“, vykonajte zadanú úlohu a potom sa o tom porozprávajte so svojím nadriadeným. Navrhnite, že by možno stálo za to aktualizovať pracovnú náplň alebo požiadajte o primeranú odmenu z dôvodu zvýšeného pracovného nasadenia.
- „Nemôžem“
Vynaliezavosť je v práci aj v každodenných situáciách vysoko cenenou vlastnosťou. Ak stojíte pred výzvou, s ktorou si celkom neviete rady, hľadajte akékoľvek riešenia, napnite myseľ a nebojte sa požiadať o pomoc iných. Určite dosiahnete lepšie výsledky, ak sa budete snažiť urobiť každý pokus a urobiť niečo nie celkom dokonale, namiesto toho, aby ste sa vzdali bez boja.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nebezpečná situácia v južnej Európe. Červený poplach v obľúbených letoviskách
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.