20.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Holuby sú pre mnohých majiteľov balkónov a terás skutočným problémom. Svojím trusom však vtáky znečisťujú nielen dlažbu alebo zábradlie, ale často aj parapety. Ako holuby odradiť? Táto domáca metóda bude fungovať. Potrebné výrobky nájdete vo svojej kuchyni.
Sú holuby škodlivé?
Je ťažké predstaviť si námestie akéhokoľvek väčšieho slovenského mesta bez voľne sa pohybujúcich alebo lietajúcich holubov. Tieto vtáky obľubujú miesta s veľkou koncentráciou ľudí, kde ľahšie nájdu aj náhodnú potravu.
Holuby však v priebehu rokov vyvolali veľa emócií. Považujú sa za prenášačov nebezpečných chorôb, ktoré môžu vážne poškodiť naše zdravie. Nezabúdajme preto na správnu hygienu. Dôkladne si umyte ruky vždy, keď čistíte balkón alebo prídete do kontaktu s vtáčím trusom. Ak sa však chcete holubov úplne zbaviť, spoľahnite sa na domáce prostriedky, ktoré ich rýchlo odplašia.
Ako sa zbaviť holubov z balkóna? Domáce prostriedky
Holuby žijúce v meste si radi zakladajú hniezda na rímsach budov, v zákutiach stien, na podkroviach a tiež na balkónoch. Aby ste týchto nepozvaných hostí vyhnali z vašej terasy alebo parapetu, nestačí ich len z času na čas odohnať. Holuby nie sú veľmi bojazlivé vtáky a keď si raz vyberú nejaké miesto, budú sa naň s radosťou vracať.
Účinným spôsobom, ako sa holubov z balkóna alebo parapetu zbaviť, je použitie špecifických vôní. Aké vône holuby nemajú rady? Predovšetkým naftalín. Pomôcť môžu aj osviežovače vzduchu do auta alebo bylinky a koreniny, ako napríklad levanduľa, mäta, korenie alebo chilli. Stačí ich rozsypať na parapete. Existuje však jedna vôňa, pri ktorej holuby v panike odletia. Je to ocot.
Spôsob, ako sa vysporiadať s holubmi: ocot. Zmiešajte s vodou a postriekajte povrchy
Holuby neznášajú vôňu octu. Preto im s jeho pomocou môžeme vyhlásiť skutočnú vojnu. Stačí zmiešať ocot s vodou v pomere 1:1 a naliať ho do fľaše s rozprašovačom, potom dôkladne postriekajte parapet, zábradlie alebo celý balkón. Opakujte po každom daždi. Prudký zápach spôsobí, že holuby sa týmto miestam budú vyhýbať veľkým oblúkom.
Mali by sme však pamätať na to, že holuby sú na Slovensku pod druhovou ochranou. Podľa zákona o ochrane prírody zo 16. apríla 2004 nie je povolené úmyselne zabíjať a mrzačiť vtáky, na ktoré sa vzťahujú jeho ustanovenia, chytať a držať ich alebo ničiť ich vajcia. Okrem toho je počas hniezdnej sezóny zakázané plašiť alebo rušiť holuby počas ich spánku v miestach hniezdenia a rozmnožovania.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Môžete používať telefón počas búrky? Dávajte si na to radšej pozor!
Na sklo nalepte hliníkovú fóliu. Rýchlo si všimnete rozdiel a vyriešite nepríjemný problém
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.