23.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/I am sandglass).
Horúce leto prináša viac nebezpečenstiev ako len extrémne vysoké teploty a nebezpečenstvo požiaru. K prudkým poveternostným javom, ktoré sú v tomto ročnom období mimoriadne časté, patria aj búrky a tzv. prietrže mračien. Ako sa v takejto situácii zachovať, keď sme doma alebo ešte horšie, keď sme niekde vonku?
Najlepší spôsob, ako zvýšiť svoju bezpečnosť je uvedomiť si a správať sa počas búrky zodpovedne. Prinášame rady, čo robiť, keď ste mimo domova, ako sa cítiť bezpečnejšie vo vlastných štyroch kútoch a ako poskytnúť prvú pomoc postihnutým?
Ako sa správať počas búrky mimo domu?
Ak ste vonku počas búrky, nepodceňujte ju! Počasie sa môže rýchlo zmeniť a nevinný dážď sa môže rýchlo zmeniť na nebezpečný meteorologický jav s bleskami a silným vetrom. Čo najskôr vyhľadajte bezpečný úkryt a vyhnite sa pobytu vonku.
Vyhýbajte sa pobytu pod stromami a na otvorených priestranstvách – tieto dva postoje prekvapivo často prichádzajú do úvahy ako skvelé riešenia. Bohužiaľ, nevedomky si tak na seba privolávame ešte väčšie nebezpečenstvo.
Ak sa nachádzate na otvorenom priestranstve, nájdite si, ak je to možné zníženie zeme (snažte sa, aby to nebol najvyšší bod) a drepnite si (neseďte ani neležte) so spojenými nohami, ktoré stiahnite pod seba. Nohy by ste mali mať spojené, pretože v prípade úderu blesku môže medzi vašimi nohami tiecť prúd v dôsledku vzniku rozdielu napätí (tzv. krokového napätia), vysvetľujú odborníci v poradni.
- Ak vo vzduchu pocítite elektrické výboje, okamžite si kľaknite. Môžete vidieť, ako sa vám zelektrizujú vlasy alebo niekoho nakopnúť elektrickým prúdom, keď sa ho dotknete prstom. Je to predzvesť blížiaceho sa blesku.
- Ľudia v skupine na otvorenom priestranstve by sa mali rozísť do vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov. Takto sa v prípade nehody nezraní každý a časť skupiny by mohla poskytnúť pomoc ochrnutým.
- Ak plávate alebo ste na člne, kajaku, windsurfingovej alebo kitesurfingovej doske, vyjdite na breh a odíďte od vody. Nezabúdajte, že voda je výborným vodičom elektrického prúdu a byť vo vode počas búrky je mimoriadne nebezpečné.
- Ak ste v aute, zostaňte v ňom a neopúšťajte ho. Je to skvelá ochrana pred úderom blesku, pretože funguje ako takzvaná Faradayova klietka. Keďže je úplne obklopená kovovými vodičmi, zabraňuje elektromagnetickému poľu preniknúť dovnútra.
- Nedotýkajte sa kovových predmetov alebo sa k nim nepribližujte a nepribližujte sa k pouličným lampám, dopravným značkám alebo kovovým plotom. Kovové predmety môžu „priťahovať“ blesky ako bleskozvody.
Ako sa správať počas búrky doma
Ak vás búrka zastihla doma, postarajte sa aj o svoju bezpečnosť. Postupujte podľa týchto niekoľkých krokov, aby ste ochránili svoju rodinu a majetok.
- Zatvorte okná a dvere.
- Odstráňte nezabezpečené predmety z vonkajších parapetov a balkónov alebo odstráňte nezabezpečené predmety zo záhrady, ktoré môže vietor odniesť. Môžu spôsobiť zbytočné škody, napríklad rozbiť okná.
- Vyhnite sa používaniu elektrických a elektronických zariadení napájaných zo siete, od rúry po sušič vlasov alebo mixér. Ak blesk udrie do nadzemnej elektrickej siete v rozvodoch vášho elektrického systému, vznikne impulz, ktorý vás môže zasiahnuť elektrickým prúdom.
- Odpojte elektronické domáce spotrebiče od elektrickej siete, aby ste ich ochránili pred poškodením v prípade tzv. prepätia spôsobeného úderom blesku.
- Pre prípad výpadku prúdu majte pripravené iné svetelné zdroje (baterku alebo sviečky).
- Reagujte, ak vidíte alebo cítite nebezpečné signály, napríklad iskry v kontaktoch, dym alebo zápach horenia.
“Ak v domácej elektrickej inštalácii uvidíte iskry, spálené káble alebo zacítite zápach – vypnite elektrinu a plyn a okamžite zavolajte príslušné technické služby alebo správcu bytu, domu alebo nehnuteľnosti.”
Úder blesku – čo robiť?
V extrémnych prípadoch je človek zasiahnutý bleskom, ale veľmi veľa ľudí nevie, ako správne pomôcť obeti. Ak nie ste sami, nechajte inú osobu, ktorá vám pomáha, čo najskôr zavolať na tiesňové číslo a privolať pomoc. V opačnom prípade vytočte číslo sami a použite reproduktor na telefóne, aby ste nerušili poskytovanú predlekársku pomoc.
Preskúmajte celkový stav zraneného – je pri vedomí alebo nie? Skontrolujte dýchanie a pulz. Ak sa dýchanie zastavilo, čo najskôr začnite s umelým dýchaním a ak necítite pulz začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou (KPR).
Ak na svojom tele spozorujete stopy a popáleniny, začnite ich podľa možnosti chladiť studenou vodou. Postupujte opatrne. Chlaďte poranenia 5 – 10 minút a potom ich zaistite sterilnou gázou z lekárničky.
V prípade iných poranení, ako sú zlomeniny, zaistite končatiny alebo uložte obeť do bezpečnej polohy, kým neprídu príslušné služby. Nezabudnite však, že ak dôjde k zástave srdca alebo postihnutý nedýcha, iné zranenia nie sú prioritou, v prvom rade vykonajte resuscitáciu!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nepríjemný zápach v dome? Pripravte si osviežovač vzduchu z 2 zložiek
Geniálny trik so skrutkovačom. Zabodnite ho do zeme a skontrolujte účinky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.