24.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/marketlan).
Na svete žije viac ako 3000 rôznych druhov hadov. Na Slovensku sa však stretneme len s jednym. Navyše ten jeden je veľmi jedovatý. Hovoríme samozrejme o hadovi „cikcakovom“. Prečítajte si o príznakoch, s ktorými sa stretnete, keď vás uštipne, a o tom, ako ho rozpoznať.
Uštipnutie vretenice / zmije kľukatej môže byť pre nás veľmi nebezpečné. Môže spôsobiť nezvratné zmeny v našom organizme. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, ako v takejto situácii správne reagovať. Tu je najlepšia rada.
Ako vyzerá stopa po uhryznutí zmijou? Zistite informácie, ktoré potrebujete na jeho rozpoznanie
Vretenica sa k útoku uchyľuje len v krajnom prípade. Zvyčajne sa snažia pred človekom ukryť alebo sa vzdialiť z miesta stretnutia. Keď majú obmedzený manévrovací priestor, pokúsia sa nás uhryznúť, čomu bude predchádzať hrozivé syčanie. Ako vyzerá stopa po uhryznutí tohto hada? Sú to dve bodové rany vzdialené od seba približne 1 cm. Rany zvyčajne mierne krvácajú, ale v niektorých prípadoch si tento príznak nevšimnete. V rámci uhryznutia sa najčastejšie vyskytuje aj opuch a zmena farby kože.
Uštipnutie zmijou je najzreteľnejším príznakom. Ostatné príznaky sa objavia do štvrť hodiny. Ak sa približne po 10 minútach okolo rany neobjaví opuch ani začervenanie, znamená to, že had nevstrekol jed. Ak sa však látka dostala do nášho tela, začnete pociťovať bolesť a pálenie na postihnutej časti tela. V niektorých prípadoch sa na koži môžu objaviť aj pľuzgiere. Postupne sa bude zväčšovať aj opuch okolo rán. Medzi ďalšie príznaky hadieho uštipnutia patria:
- nevoľnosť
- vracanie,
- bolesť brucha
- hnačka,
- poruchy srdcového rytmu,
- slabosť
- dýchacie problémy,
- poruchy videnia,
- intenzívne závraty a bolesť hlavy.
Čo robiť v prípade uhryznutia zmijou? Neodkladajte reakciu
Hneď ako spozorujete charakteristickú stopu, okamžite choďte na pohotovosť. Rýchla reakcia v prípade uhryznutia umožní lekárom zabrániť nebezpečným komplikáciám. V niektorých prípadoch (najmä u detí, chorých ľudí alebo starších osôb) môže byť uhryznutie smrteľné. Aj z tohto dôvodu je dobré poskytnúť prvú pomoc hneď po lokalizácii rany. Rany na koži vydezinfikujte a potom na ne priložte studený obklad. Obmedzte pohyb uhryznutej končatiny – jed sa tak bude pomalšie šíriť telom. Vysávanie jedu z rany je mýtus priamo z akčných filmov. Nikdy to nerobte. Vyhnite sa aj masáži alebo tlaku na uhryznuté miesto. Hoci môžete pociťovať značnú bolesť, bez súhlasu lekára neužívajte žiadne lieky. Niektoré lieky môžu situáciu len zhoršiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo na kliešte? Účinné metódy odpudzovania pavúkovcov pre psy, mačky a ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.