26.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/fizkes & s/Melnikov Dmitriy)
Keď pohodlne sedíme na pohovke a prezeráme si internetové správy o rôznych typoch úspešne vykonaných kybernetických útokov, často sa čudujeme, ako sme vôbec mohli naletieť na také jednoduché triky. Situácia je však úplne iná, keď sa vec týka nás a sú do nej zapojené emócie.
Partnerom publikácie je aj bankový sektor, ktorý vzdeláva zákazníkov o tom, ako bojovať proti kyberzločincom a nenaletieť podvodníkom.
V momente, keď nás ovládnu emócie, prestávame racionálne uvažovať a chladne analyzovať. Práve preto sú kyberzločinci často majstrami sociálneho inžinierstva. Neomylne manipulujú s faktami a emóciami, pričom často vytvárajú dojem, že ak niečo okamžite neurobíme, čakajú nás bolestivé následky, napríklad strata celých životných úspor.
Manipulácia strachom
Jedným z najbežnejších a najúčinnejších spôsobov, ako kyberzločinci manipulujú s našimi emóciami, je vyvolanie strachu. Príkladom sú telefonáty od podvodníkov, ktorí tvrdia, že sú z banky alebo vládneho oddelenia. Takejto osobe máme tendenciu aj dôverovať a podvodník ďalej vytvára dojem, že ide o niekoho, kto poskytuje pomoc v ťažkej situácii. Podvodníci môžu na telefóne príjemcu zobraziť akékoľvek telefónne číslo, aby zmátli osobu na druhej strane linky.
Keď ide o údajný problém s bankovým účtom a riziko straty peňazí, je veľmi ľahké podľahnúť manipulácii.
O to viac, že sa musíme rozhodnúť „tu a teraz„. Zdá sa, že nemáme čas na chvíľu premýšľania. Prevládajú emócie. Ďalší príklad? Podvodníci sa čoraz častejšie vydávajú za číslo 112 a potom nás presviedčajú, že ich blízka osoba bola vzatá do väzby a treba rýchlo zaplatiť kauciu.
Toto sa banka nebude nikdy pýtať
Podvodné vydávanie sa za podvodníka má mnoho podôb vrátane falošných hovorov, e-mailov alebo textových správ, ktorých spoločným cieľom je získať dôverné údaje a peniaze. Podvodníci čoraz častejšie ľudí tiež presviedčajú, aby si nainštalovali aplikácie alebo softvér.
Pamätajte si, že banka od vás nikdy nebude žiadať heslo a prihlasovacie meno do elektronického bankovníctva, dôverné údaje, údaje o platobnej karte alebo PIN kódy. Nebude vás ani žiadať o inštaláciu ďalšieho softvéru. Banka nikdy neposiela odkazy na platby ani odkazy na prihlásenie do účtu.
Ak si nie sme istí, či sa osoba na druhej strane telefónu predstavuje ako zamestnanec banky, môžeme zavesiť a overiť si kontaktnú osobu sami zavolaním na oficiálne číslo infolinky banky. Niektoré banky umožňujú overiť si zamestnanca banky prostredníctvom svojej mobilnej aplikácie. Túto funkciu sa oplatí využívať.
Pozitívne emócie majú tiež svoju cenu
Ďalšie emócie, ktoré sa kyberzločinci snažia vyvolať, sú nádej a dôverčivosť. Záujem vzbudzujú inzerátmi o ľahkom zisku, raketových výnosoch z investícií alebo pokušením rýchlo zarobiť peniaze „bez toho, aby ste museli opustiť domov“. V skutočnosti ide o pokusy obrať vás o vaše údaje a peniaze. Je dôležité používať zdravý rozum a mať na pamäti, že abstraktne vysoké zisky môžu znamenať vysoký podvod, vysoké investičné riziko alebo môžu byť spojené s trestnou činnosťou.
Kyberzločinci využívajú aj súcit ľudí a ich túžbu pomôcť.
Žiadosti o finančnú podporu a vklad peňazí na konkrétny účet, ako aj žiadosti o pridelenie kódu PIN by sa mali vždy overiť pred prejavením dobrého srdca.
Polícia tiež zaznamenáva množstvo online podvodov typu „americký vojak“, pri ktorých sa podvodník snaží nadviazať blízky vzťah so svojou obeťou prostredníctvom online komunikátora, vzbudiť dôveru a sľúbiť romantickú lásku. Svoj imidž vytvára napríklad prostredníctvom ukradnutých fotografií zo sociálnych profilov iných ľudí alebo pomocou umelej inteligencie. Podobným spôsobom sa zločinci vydávajú aj za ženy. Vyvrcholením je žiadosť o peniaze, po ktorej podvodník preruší kontakt.
Pasce sú neustále prichádzajú
Predovšetkým je dôležité uvedomiť si jednu vec: hoci príbehy, ktoré nám predávajú, môžu byť veľmi odlišné, cieľom podvodníkov je získať dôverné údaje a peniaze. Vždy, keď je potrebné poskytnúť takéto údaje alebo odovzdať peniaze, je dôležité byť ostražitý.
Ak sa oboznámime s typickými vzormi podvodníkov a budeme si ich uvedomovať, ľahšie rozpoznáme manipuláciu. Nikdy nekonajte v emóciách. Vždy, keď sa od nás žiada, aby sme niečo okamžite urobili, mala by sa rozsvietiť varovná kontrolka a naša ostražitosť by sa mala zdvojnásobiť. Uponáhľanosť je takmer vždy zlým radcom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte takýto PIN kód? Okamžite si ho zmeňte
Vidíte dron v blízkosti svojho domova? Dávajte si pozor! Môže to byť trik zlodejov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.