26.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock.com/ognennaja).
Existuje len jeden spôsob, ako sa vysporiadať s námrazou v chladničke, ale určite je účinný. Samozrejme, že sem nepatria špeciálne systémy, ktorých úlohou je regulovať teplotu a úroveň vlhkosti v chladničke, alebo jednoducho povedané: zabrániť tvorbe námrazy. Dôležité je aj to, že ak si ju všimnete na zadnej strane chladničky, radšej okamžite konajte.
Mnohé chladničky sú vybavené špeciálnym systémom „no forst“, ktorý zabraňuje tvorbe námrazy. Mnohé spotrebiče, ktoré sú stále na trhu, však túto funkciu nemajú. Preto ak spozorujete, že sa na zadnej strane chladničky vytvára vrstva námrazy, je lepšie nečakať, ale okamžite konať. Ak zareagujete neskoro, mohli by vám vzniknúť veľmi drahé výdavky – servis zariadenia alebo dokonca nutnosť kúpiť nové. Aká je teda odpoveď na námrazu v chladničke?
Spôsob, ako sa vysporiadať s námrazou v chladničke. Najprv nájdite zdroj problému – potom konajte
Námraza v chladničke sa objavuje, keď chladnička nie je vzduchotesná. Najskôr skontrolujte tesnenia a dvere – či sa správne zatvárajú a či nie je zablokovaný odmrazovací otvor. Odmrazovací otvor sa nachádza v spodnej časti zadnej steny chladničky, a ak sa tam nachádza veľká vrstva ľadu alebo dokonca nečistôt, bezpodmienečne ho treba odstrániť.
Námraza v chladničke sa objavuje aj vtedy, keď dôjde k úbytku tzv. chladiva, dôležitej látky, ktorá je nevyhnutná pre proces výmeny tepla v chladiacom priestore. V tomto prípade bude potrebný servis a pomoc odborníka, ale ide naozaj o veľmi malé percento problémov s námrazou. Vo väčšine prípadov stojí za námrazou príliš časté otváranie chladničky, netesné tesnenie alebo zablokovaný odmrazovací otvor.
Aké je teda riešenie námrazy v chladničke? V prvom rade lokalizujte zdroj problému a potom konajte. Ak nepomôže výmena tesnení ani vyčistenie odtoku a námraza sa stále objavuje, môže byť príčinou nevhodné nastavenie termostatu. „Nízka teplota vo vnútri priestoru môže viesť k tvorbe námrazy, pretože spôsobuje, že vzduch neabsorbuje vlhkosť a kvapky vody sa usadzujú na najchladnejšej časti spotrebiča, t. j. na zadnej stene. Nastavenia chladničky pravidelne meňte a upravujte ich podľa ročného obdobia a počtu uložených pokrmov.
Oplatí sa tiež sledovať, čo dávate do chladničky – teplé jedlá, ako aj výrobky s vysokým obsahom vody môžu viesť k veľkému množstvu vodných pár, čo môže spôsobiť námrazu v hornej časti chladničky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte bankovku do dverí chladničky. Váš účet za elektrinu bude oveľa nižší
Na čo slúži otvor v doske na krájanie? “Vždy som si myslel, že je to rukoväť. Má aj iné využitie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.