26.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Akhenaton Images)
Zastaví sa za vami priateľka. Pijete kávu, rozprávate sa. Spomeniete jej, že si potrebujete kúpiť nový fén, pretože ten starý sa začína kaziť. Okamžite zmeníte tému. Potom sa pozriete na telefón a prvá webová stránka, ktorá sa vám zobrazí, ponúka fény. Poznáte to? Odpočúva vás váš telefón?
V istom zmysle áno. To však neznamená, že niekto sedí v kóji vo veľkej kancelárskej budove so slúchadlami na ušiach a nahráva, o čom sa tam rozprávame. Telefón používa algoritmy na detekciu kľúčových slov, ktoré sú povedané „v jeho prítomnosti“. Na základe toho vykoná analýzu a predloží nám ponuky z rôznych obchodov alebo webových stránok prispôsobené našim potrebám. Vďaka tomu sa cítime oslovení. Niekedy si ani neuvedomujeme, že sme niečo povedali nahlas, a reklamy nás doslova bombardujú zo všetkých strán. V takýchto situáciách tieto typy reklám pôsobia ešte horším dojmom a vháňajú nás do pocitu strachu.
Môj telefón ma odpočúva!
Ukázalo sa, že svoj pocit bezpečia môžeme obnoviť veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí sa ponoriť do nastavení telefónu. Systém totiž nemôže preberať údaje, ak mu na to nebolo udelené povolenie. A toto povolenie nájdete v nastaveniach.
Prejsť do nastavení
Ak máte v telefóne systém Android, jednoducho prejdite do nastavení a prejdite na položku Súkromie. Tu vyhľadajte povolenie na prístup k mikrofónu a zrušte začiarknutie všetkých aplikácií, ktorým chcete tento prístup zakázať. Mali by ste sa tiež pozrieť na aplikácie, ktoré môžu používať mikrofón len vtedy, keď je aplikácia zapnutá. Niektoré z nich totiž bežia na pozadí, aj keď teoreticky nie sú otvorené. Môžeme tiež nastaviť, ktoré aplikácie môžu bežať na pozadí podľa našich preferencií. Ak ste používateľom telefónu Iphone, v nastaveniach vyhľadáme aj kartu „Súkromie a ochrana“. Tu nájdeme možnosti prístupu k mikrofónu a zrušíme začiarknutie všetkých aplikácií, ktoré ho majú.
Teraz už telefón nebude sťahovať údaje prostredníctvom mikrofónu. Môžete tak bez obáv diskutovať o svojich potrebách a nákupných plánoch, pričom ho budete mať nablízku. Stojí však za to pozrieť sa aj na ostatné nastavenia súkromia, pretože na získavanie údajov sa nepoužíva len mikrofón.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
To, ako držíte telefón, odhaľuje vašu osobnosť. Ktorý typ držania uprednostňujete?
Môžete používať telefón počas búrky? Dávajte si na to radšej pozor!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.