29.07.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Krasula).
Nadšení hubári vstávajú pred svitaním, aby predbehli svojich konkurentov. Pre tých z nás, ktorí túto vášeň nezdieľajú, sa to môže zdať ako zbytočná námaha. Ukazuje sa však, že milovníci zbierania lesných pokladov majú v mnohom pravdu. Zbieranie húb je nielen príjemnou činnosťou, ale aj príležitosťou na získanie produktov, ktoré sú cenným zdrojom zdraviu prospešných zložiek. Čo obsahujú huby? V čom pomáhajú? Zistite, prečo by ste ich mali zaviesť do svojho jedálnička.
Čo obsahujú huby?
Huby majú veľa živín, preto by sa nemali podávať len ako náplň do pirohov alebo plnka do knedlí. Pozostávajú zo 70 až 90 % vody, pričom ich sušinu tvoria najmä bielkoviny, ktoré sú dobre stráviteľné. Obsahujú malé množstvo monosacharidov a tukov, z ktorých asi 75 % tvoria esenciálne mastné kyseliny – zlúčeniny, ktoré telo potrebuje, ale nedokáže si ich samo vyrobiť.
Držíte diétu a počítate kalórie? Huby sú pre vás ideálnym riešením – väčšina z nich má v 100 g čerstvých húb menej ako 50 kcal. Navyše, vláknina, ktorú obsahujú, vám pomôže udržať pocit sýtosti po jedle.
V čom pomáhajú huby?
Vláknina a beta-glukány obsiahnuté v hubách nielenže viažu toxíny, ale aj zlepšujú profil krvných lipidov znížením hladiny cholesterolu a triglyceridov.
Nemožno nespomenúť ani vzťah medzi stavom črevnej mikroflóry a imunitou. Hoci väčšina štúdií naznačuje, že najlepší účinok v tomto ohľade má konzumácia ázijských húb, v boji proti patogénom robia veľa dobrého aj tie slovenské.
Hlavným prvkom nachádzajúcim sa v hubách je draslík, ktorý reguluje krvný tlak a zlepšuje koncentráciu. Okrem neho sú huby bohaté aj na vápnik, jód, fosfor, soli horčíka a železa, ako aj na vitamíny skupiny B. Kuriatka obsahujú najviac vitamínu B1, takže majú antioxidačné vlastnosti a stimulujú nervový a kardiovaskulárny systém. Zaujímavé je, že v hubách je viac vitamínu B12 ako v niektorých druhoch zeleniny a podieľa sa na tvorbe nukleových kyselín a červených krviniek, je zodpovedný za mnohé metabolické reakcie a buduje nervové obaly.
Na druhej strane, hríby a suchohríby sú bohaté na vitamín D2, ktorý je okrem iného zodpovedný za mineralizáciu kostí, funkciu svalov, metabolizmus glukózy a prevenciu alergií, depresie, srdcových ochorení a dokonca aj rakoviny. V hubách nájdeme aj vitamín A, ktorý je dôležitý pre zrak a imunitu. Nachádza sa vo forme karoténu, najmä v kuriatkach a hríboch, ktoré za svoju oranžovú farbu vďačia práve prítomnosti karoténu.
Kto nemôže jesť huby?
Zaradenie malého množstva húb do jedálnička je prospešné pre celý organizmus. Určitú opatrnosť by však mali zachovávať osoby trpiace ochoreniami tráviaceho traktu, obličiek a pečene. Ich konzumácia sa neodporúča deťom a seniorom. Vyhnúť by sa ich konzumácii mali aj tehotné a dojčiace ženy, ako aj ľudia, ktorí sú na huby alergickí.
Huby a trávenie
Huby obsahujú vlákninu, ktorá podporuje peristaltiku, a tým aj trávenie. Väčšina z nich obsahuje aj beta-glukány, ktoré sú prospešné pre črevnú mikroflóru. Najviac ich majú hliva ustricová a masliak. Treba poznamenať, že ľudia nedokážu stráviť chitín, ktorý tvorí bunkovú stenu húb. Je pravda, že uľahčuje priechod obsahu čriev, ale to tiež znamená, že sa považujú za ťažko stráviteľnú potravinu, čo znamená, že zostávajú v tráviacom trakte dlhý čas.
Ako jesť huby bez toho, aby boli ťažko stráviteľné?
Teraz, keď už viete, aké cenné sú huby pre vaše zdravie, stojí za to vedieť, ako ich najlepšie zaradiť do svojho jedálnička. Aký je najlepší spôsob podávania húb, aby neboli také ťažko stráviteľné? Mali by ste si odpustiť ich vyprážanie a radšej ich použiť ako prísadu do omáčok alebo polievok, najlepšie s bylinkami, ako je tymián, rozmarín, borievka alebo majoránka. Nekombinujte ich so zelerom, uhorkami alebo fazuľou. Ak chcete zjesť jedlo obsahujúce huby, vyberte si ho pred večerom – pri konzumácii v noci sú ešte ťažšie stráviteľné.
Ktoré huby si vybrať?
Ak nemáte čas ísť do lesa, najlepšie je ísť na trh. Kúpte si tie huby, o ktorých ste si istí, že nie sú jedovaté. Syry s obsahom húb, hubové polievky v prášku a hotové jedlá majú s lesnými hubami málo spoločného. Obsahujú ich len niekoľko percent vo svojom zložení, a preto nevykazujú zdraviu prospešné účinky. Naopak, väčšina výrobkov tohto typu je vysoko spracovaná, čo znamená, že skôr škodia, ako pomáhajú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto si vyčistíte črevá od usadenín za jeden deň. Lacný nápoj robí zázraky
Premožiteľ aterosklerózy a osteoporózy. Dve potrebné zložky si môžete kúpiť len za pár eur
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.