31.7.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).
Spoznajte túto nenápadnú rastlinu, ktorá má mnoho cenných zdravotných vlastností. Portulaka sa najčastejšie zamieňa za obyčajnú burinu, a to je veľký omyl. Jej konzumácia môže výrazne zlepšiť kvalitu života ľudí, ktorí bojujú s nespavosťou a žalúdočnými problémami.
Rastlina sa veľmi často zamieňa za burinu. Portulaka zeleninová: o jej existencii vie len málokto
Nepoznáte portulaku zeleninovú? Žiadny problém, veľa ľudí o nej nemá ani potuchy. V záhradách si ju najčastejšie mýlia s burinou, ale dá sa pestovať aj doma. Predovšetkým v lete sa jej bude dariť, pretože miluje slnečné lúče. Vzhľadovo sa tiež podobá jahňaciemu šalátu a bude dobre fungovať ako jeho náhrada. Možno ju použiť ako chutnú prílohu. Niektorí ľudia však oceňujú portulaku viac pre jej zdravotné vlastnosti ako pre jej chuť. Je však zaujímavé, že v rôznych denných obdobiach môže mať rôznu chuť. Ráno môže byť kyslá a večer sladká.
Bojuje proti ťažkostiam so spánkom a je bohatá na množstvo vitamínov
Portulaka je obzvlášť užitočná pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom. Je mimoriadne účinným zdrojom melatonínu, ktorý je zodpovedný za reguláciu spánku. Táto organická zlúčenina tiež zlepšuje imunitu organizmu a pôsobí ako antioxidant. Stojí za zmienku, že portulaka je bohatá aj na mnohé vitamíny: B, A, PP a C. Obsahuje aj minerálne látky, ako napr:
- horčík,
- železo,
- draslík,
- luminofory,
- mangán,
- meď,
- selén.
Žalúdočné problémy? Nie s portulakou
Portulaka sa často používa na zmiernenie tráviacich problémov. Môže byť tiež účinným prostriedkom proti páleniu záhy. Šťava obsiahnutá v rastline sa veľmi často používa na liečbu zápalov čriev a žalúdka. Portulaka je dokonca prospešná pre diabetikov, pretože jej vlastnosti znižujú hladinu cukru. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam sa môže používať aj pri rôznych dermatologických problémoch.
Portulaku by však nemali konzumovať ľudia, ktorí majú problémy s obličkami, pretože rastlina obsahuje kyseliny šťavelové, ktoré sa v ľudskom tele nerozkladajú a môžu prispieť k tvorbe obličkových kameňov. Aj tehotné ženy by sa mali pred konzumáciou rastliny poradiť s lekárom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí pár kúskov denne. Spomaľujú starnutie a zmierňujú príznaky menopauzy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.