03.08.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Krasula).
Huby sú zdravé, ale ich ceny môžu byť nepríjemne prekvapivé. Z tohto dôvodu je najlepšie začať s vlastným pestovaním húb v záhrade. Získame tak čerstvý a chutný doplnok do každého jedla, omáčky alebo polievky. Ako si vypestovať vlastné huby v záhrade a ako dlho na ne treba čakať? Je to celkom jednoduché.
Ako pestovať lesné huby v záhrade?
Ak chcete začať pestovať lesné huby v záhrade, najlepšie je, ak v záhrade už rastú stromy alebo kríky. Pozitívne ovplyvnia vývoj podhubia (mycélia).
Najjednoduchší spôsob, ako pestovať lesné huby v záhrade, je zasadiť do záhrady voľne nazbierané podhubie. Takto sa môže vytvoriť podhubie, z ktorého sa neskôr vyvinú huby. Nemusíme potom nič kupovať.
Druhým spôsobom, ako začať pestovať lesné huby, je kúpiť si podhubie od pestovateľov. Ide o podhubie, ktoré vysadíme v našej záhrade. Máme na výber z dvoch druhov:
- podhubie z ihličnatých lesov
- podhubie z listnatých lesov
V závislosti od toho, aké stromy sa nachádzajú na vašom pozemku, si vyberte práve toto podhubie. Potom budú mať huby najlepšie podmienky na rast. Ak si kúpite podhubie húb ihličnatých lesov, máte šancu vypestovať si v záhrade také huby, ako je hríb smrekový, suchohríb hnedý, masliak obyčajný, masliak žltý, rýdzik pravý alebo rýdzik jedľový.
Druhý druh, podhubie húb listnatých lesov, vám umožní pestovať: hríb obyčajný, kozák brezový, kozák osikový a suchohríb žltomäsový. Môžete si tiež kúpiť podhubie konkrétnych druhov húb, na ktorých vám najviac záleží. Napriek tomu je najlepšie zasadiť ich v záhrade do prostredia, ktoré im vyhovuje.
Ako vysádzať huby a starať sa o ne v záhrade?
Výsadbu húb v záhrade vykonávame od apríla do októbra. Miesto vyberáme podľa požiadaviek vybraného druhu alebo podhubia. Miesto by malo mať substrát s veľkým množstvom rašeliny.
V tomto substráte vykopeme diery s priemerom 30 cm a hĺbkou 7 cm. Do otvorov rozmiestnime balenie podhubia (mycélia). Keď ho celý spotrebujeme, zakryjeme diery substrátom. Zeminu pevne utužte a potom vysadené huby výdatne zalejte.
Pre lepší vývoj húb v záhrade môžete každú jamku zakryť listami, konármi, ihličím alebo machom. Možno ich tiež zalievať cukrovým roztokom v množstve 10 g na 10 litrov vody. Okrem toho, najmä počas sucha, by sa mali pravidelne a výdatne zalievať, pretože huby majú najradšej vlhké prostredie.
Ako dlho trvá vypestovanie húb v záhrade?
Huby pestované v záhrade sa neobjavia okamžite. Musíte počkať aspoň rok, kým niečo vyrastie. Môže to však trvať aj dlhšie. Najčastejšie huby rastú v druhom roku po vysadení v záhrade.
Žiaľ, nie je možné mať absolútnu istotu, že z vysadeného podhubia niečo vyrastie. Šance však môžeme zvýšiť výberom vhodného miesta, zohľadnením preferencií vysadených druhov húb a ich zladením s konkrétnymi drevinami. Väčšiu šancu na rast budeme mať aj vtedy, ak budeme pôdu s vysadenými hubami v záhrade pravidelne a výdatne polievať.
Pestovanie húb v záhrade – výsledky na Youtube
Veľa ľudí si vytvára podhubie z húb, ktoré nazbierali v lese. Na youtube sú rôzne príklady toho. Robia to pomocou dažďovej vody, kvasníc a nespotrebovaných klobúkov a nožičiek húb. Ako na to?
Všetky tieto ingrediencie spojte dohromady (huby môžete nasekať nadrobno) a potom ich odložte na tmavé, teplé miesto na dva týždne. Počas tejto doby sa vytvorí podhubie, ktoré sa potom uloží v blízkosti koreňov stromov. Je dobré, ak sa zmieša so substrátom, v ktorom rástli huby v lese. Z komentárov, ktoré ľudia píšu na internete možno usúdiť, že táto metóda funguje a huby v záhrade vyrástli.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je lepšie huby zmraziť alebo sušiť? Rozptýlime pochybnosti. Praktický sprievodca
Kuriatka sa takto najlepšie očistia od piesku. Zabudnite na vodu so soľou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.