Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Krása, Zdravie,

Vypite jednu šálku denne a vaše vlasy začnú rásť ako bláznivé. A neutratíte ani cent!

5.8.2023n Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro). Táto obľúbená burina je pokladnicou vzácnych živín pre naše telo. Rastie prakticky všade, a to nie je prehnané. Rastie na poliach, lúkach, vo...

5.8.2023n Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).

Táto obľúbená burina je pokladnicou vzácnych živín pre naše telo. Rastie prakticky všade, a to nie je prehnané. Rastie na poliach, lúkach, vo vlhkých lesoch, v húštinách, na poľných cestách, v záhradách, ale aj na zelených plochách v mestách. Z detstva si určite pamätáme blízke stretnutia s touto rastlinou, po ktorých nám na nohách zostala bolestivá pamiatka v podobe páliacich podráždení kože. Je to spôsobené pichľavými chĺpkami, ktoré sa nachádzajú na jej listoch.

Foto: shutterstock/encierro

Je však načase odložiť tieto spomienky, pretože táto nenápadná rastlina má široké využitie a je skutočným „zeleným zlatom“ pre naše zdravie. Látky, ktoré obsahuje, okrem iného zlepšujú stav pokožky, nechtov a vlasov – urýchľujú ich rast a posilňujú ich. Žihľava sa využíva v mnohých rôznych oblastiach: vo farmácii, kozmetickom priemysle, potravinárstve, poskytuje vlákno a farbivo a používa sa aj v záhradníctve. Keď už hovoríme o potravinárskom priemysle, stojí za to vyskúšať absolútny skvost – žihľavovú krémovú polievku!

My sa však zameriame na jej liečivé a kozmetické vlastnosti. Žihľavový čaj, odvar s krásnym zeleným nádychom, bol známy už predkom. V stredoveku bola zasa táto bylina považovaná takmer za zlatý liek na všetky zdravotné ťažkosti. Dnes je doplnkom liečby alebo diéty a pravidelná konzumácia tohto zázračného nápoja môže priniesť výsledky už za dva týždne. Žihľavový nálev totiž pomáha bojovať proti zápalom a pomáha aj pri infekciách a alergických ochoreniach.

Zelené zlato na pitie. Tento nálev z obyčajnej buriny je skutočnou vitamínovou bombou

Žihľavový čaj je tiež neoceniteľným zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k správnemu vývoju nášho tela. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C a prospieva kostrovému systému a krvnému obehu. Jej listy sa používajú na potravinárske účely, zatiaľ čo koreň žihľavy sa využíva vo farmaceutickom priemysle. Je vhodné ju piť aj pri artritíde, anémii a hormonálnych poruchách. Šálka žihľavového čaju denne môže tiež zrýchliť metabolizmus, čo zasa pomôže pri chudnutí. Žihľava konzumovaná vo forme odvaru sa vyznačuje aj diuretickým účinkom, ktorý zasa pomáha pri ťažkostiach s močovými cestami.

Žihľavový čaj je tiež bohatý na vitamíny A, B, K, E a minerály: okrem iného draslík, vápnik, horčík, kremík, meď, mangán, jód a železo. Práve vďaka týmto zložkám má žihľava takmer „magický“ účinok na rast a stav vlasov a zlepšuje aj ich vzhľad. Pravidelná konzumácia tohto nápoja bude mať preto pozitívny vplyv na naše vlasy, nechty a pokožku. Treba dodať, že je bohatá aj na riboflavín, kyselinu glycerolovú, kyselinu glykolovú, kyselinu pantoténovú a betakarotén. Táto zmes mikro- a makroživín je skutočnou vitamínovou bombou pre vlasy a pokožku hlavy.

Ako sa takýto čaj pripravuje? Nič jednoduchšie: zalejte dve polievkové lyžice sušených žihľavových listov vriacou vodou a nechajte niekoľko minút prikryté. Po vychladnutí je nápoj pripravený na pitie. Samozrejme, môžete použiť aj hotový žihľavový čaj v čajových vrecúškach, ktorý ľahko dostanete v supermarkete. Oplatí sa však zbierať a sušiť si ju sami bez toho, aby ste minuli čo i len cent! Vo zvyšku tohto článku sa dozviete, ako to správne urobiť.

Žihľava. Ako pôsobí na naše vlasy?

Každodenné pitie žihľavového čaju výrazne zlepší stav našich vlasov, posilní ich, dodá im lesk a urýchli ich rast. To je mimochodom aj najlepší spôsob jej používania, pretože všetky účinné látky obsiahnuté v žihľave sa vstrebávajú najrýchlejšie. Žihľavový čaj sa odporúča najmä pri slabých, lámavých a padajúcich vlasoch. Jeho pravidelným pitím budú vaše vlasy zdravé, husté, silné a lesklé. Okrem toho má rastlina účinok proti lupinám. Pomáha tiež zbaviť sa problému mastných vlasov. Vysoký obsah chlorofylu v žihľave znamená, že kozmetika na báze žihľavy sa môže používať na stmavenie farby vlasov. V tomto prípade dobre funguje domáce oplachovanie.

Zo žihľavy sa dá vyrobiť mnoho domácich prípravkov na starostlivosť o vlasy. Obídete sa bez míňania peňazí a chodenia do obchodu, pretože všetko potrebné máte pravdepodobne po ruke. Žihľavový oplach bude skvelý najmä pri mastných vlasoch a problémoch s lupinami. Ako ju pripraviť. Žihľavové listy jednoducho zalejte horúcou vodou. Môžete použiť čerstvé listy, hotové sušené alebo niekoľko vrecúšok čaju. Potom nálev na chvíľu odložte, aby sa dobre vylúhoval. Dôkladne si umyjeme hlavu a po umytí si pripravenú látku nanesieme na vlasy a hlavu si zabalíme do uteráka. Počkáme, kým vlasy vyschnú.

Ďalším nápadom je domáci žihľavový šampón. Budete potrebovať niekoľko ingrediencií: mladé žihľavové listy, najlepšie čerstvé, ale aj sušené (cca 25-40 g), cca 120-150 g jedlej sódy (vytvorí charakteristickú prírodnú penu), šťavu z polovice citróna alebo limetky, cca 250 ml prevarenej horúcej vody. Pre dosiahnutie voňavých vlastností môžeme pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Pri výrobe takéhoto šampónu je dôležité poradie úkonov: najprv pripravíme odvar, t. j. žihľavové listy zalejeme vriacou vodou. V samostatnej miske sa nachádza sóda a citrónová šťava. Potom sa pridá odvar bez listov. Ak by sme to urobili príliš rýchlo, horúci odvar by náš prípravok príliš zohrial. Kvapky esenciálneho oleja na úplný záver, vychladiť – a šampón je hotový.

Nakoniec žihľavové potieranie, ktoré sa tiež ľahko pripravuje. Najlepšie je aplikovať ho hneď po umytí vlasov, ale je vhodné zabezpečiť, aby boli vlasy len mierne vlhké alebo celkom suché. Potieranie získame zo žihľavového odvaru. Opäť – čajovú lyžičku listov alebo pripravené sušené listy zalejeme vodou a potom 20 minút zahrievame. Po uplynutí tejto doby odvar precedíme a odložíme do chladu. Po vychladnutí krúživými pohybmi vmasírujeme domáce potieranie do pokožky hlavy.

Chcete skutočne organickú kozmetiku? Odporúčame, ako sušiť a zbierať žihľavu

Pri rozhodovaní, ako túto rastlinu sami zbierať a sušiť, je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. V prvom rade je dobré zbierať exempláre rastúce ďaleko od dopravy – pretože tie, ktoré sú vedľa ciest, sú náchylné na znečistenie. Najlepšie je to urobiť pred ich kvitnutím – hlavne v apríli a máji, prípadne do júna. Mladé rastliny sú totiž oveľa bohatšie na živiny.

Aby ste sa nevystavili nepríjemnému popáleniu, môžete odrezať celú stonku rastliny a nechať ju, kým nezvädne, čím stratí svoje žihľavové vlastnosti. Ak ju budete zbierať po jednotlivých listoch, dbajte na to, aby ste to robili opatrne: listy zbierajte oddelene a dbajte na to, aby sa nezlepili.

Pri každom návrate domov by ste mali úrodu dôkladne umyť pod tečúcou vodou. Žihľava by sa mala po vytiahnutí zo zeme veľmi rýchlo usušiť. Umyté listy rozprestrite na papier, slamenú podložku alebo bavlnenú tkaninu. Najlepšie je sušiť ju na vetranom a zatienenom mieste, pretože na plnom slnku rýchlo stratí svoje cenné vlastnosti. Ak za oknom prší, môžeme použiť sušičku. Nazbierané listy sušíme pri teplote maximálne 35 stupňov, s otvorenými dvierkami – aby sme zabezpečili únik pary.

Kedy viete, že sú naše sušené listy hotové? Žihľavové listy by sa mali predovšetkým drobiť v prstoch a mali by mať tmavozelenú farbu s viditeľnými bielymi žilkami. Mali by mať aj horkú vôňu a mierne slanú chuť.

Pozor: žihľava môže spôsobiť alergickú reakciu, preto ju nepoužívajte v nadmernom množstve. Okrem toho, ako vo všetkých prípadoch, je dôležité vopred sa uistiť, že nie ste alergickí na látky, ktoré obsahuje. Za týmto účelom by sa mali vykonať príslušné testy a test na alergiu.

Súvisiace články:

Očistný koktail na leto. Vaša pečeň vám poďakuje

Myslíte si, že je to burina? Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Málokto vie, že regukuje spánok a bojuje proti zápalom


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Ľanovo-ovsená voda na podporu chudnutia. Vaše črevá sa vám za to poďakujú

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olya Detry). Pri hľadaní prirodzených a lacných metód na podporu chudnutia sa čoraz viac osôb obracia na domáce recepty.…

Znížite si hladinu cukru a zrýchlite metabolizmus. Stačí jedna čajová lyžička do kávy

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/worradirek). Mnoho ľudí si nevie predstaviť ráno bez kávy, ktorá vás v okamihu postaví na nohy. O jej pozitívnych…

Vezmite si ho z kuchyne a vmasírujte si ho do pokožky hlavy. Vlasy vám budú rásť ako šialené

22.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Volodymyr Nik). Snívate o zdravých, nadýchaných a hustých vlasoch? Svoj cieľ ľahko dosiahnete aj bez použitia drahej kozmetiky. Jediné,…

Vidíte zmenu na zemiaku? Namiesto jedenia ho radšej vyhoďte do koša

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stokkete). Zemiaky sú obľúbenou zložkou mnohých kuchýň na celom svete. Nie všetky hľuzy sú vhodné na konzumáciu. Je dôležité…

Pijete ľanové semienko? Dávajte pozor, aby ste túto bežnú chybu neurobili

21.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Irina Shatilova). Ľanové semienko je už mnoho rokov ceneným produktom, ktorého jedinečné vlastnosti sú známe už po stáročia. Pravidelná…

Auto Trendy

Citroën 2025: Všetky pripravované modely

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Od modernizovaného modelu Ami až po nový C5 Aircross - tu je prehľad toho, čo Citroën chystá na budúci rok. Citroën 2025: Všetky pripra

Faceliftované Mitsubishi ASX: Nové technológie, lepšia výbava, ale čo bezpečnosť?

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Mitsubishi ASX sa podrobilo testovaniu EuroNCAP – je toto SUV naozaj bezpečné? Malé SUV dostalo facelift, aby si viedlo lepšie v silne konkurenčnom segmente B-SUV.…

Prečo riskovať pokutu? Naučte sa kedy a ako používať zadné hmlové svetlá!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Zákon prikazuje montovať na vozidlá zadné hmlové svetlá. Za ich nesprávne používanie hrozí pokuta. Kedy by sme ich mali používať? Nie všetci vodiči ich vedia…

Osem dôvodov, prečo sa motorky stanú vašou novou závislosťou: Prestaňte sa obmedzovať autami!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Jazdenie na autách ma fascinuje čoraz menej, zatiaľ čo motorky ma úplne očarili. Po dôkladnom zamyslení som prišiel k jednoznačnému záveru: motorky sú jednoducho lepšie.…

Marcopolo uvádza na trh Nomade: 4x4 dieselový obytný automobil

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Vďaka špičkovej technológii a exkluzívnemu dizajnu spája Nomade robustnosť a pohodlie. Marcopolo Motorhome, divízia spoločnosti Marcopolo

Objasnené: Ako bude fungovať nové chladiace zariadenie pre jazdcov F1

22.11.2024 Redakcia Auto trendy - Exkluzívny pohľad na fungovanie nového chladiaceho zariadenia, ktoré FIA schválila na rok 2025. Prototyp FIA pre nové chladiace zariadenie formuly 1 využíva chladenú vodu, ktorá…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov