7.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Sezóna paradajok je v plnom prúde a vaša úroda ešte stále nie je zrelá? To ešte neznamená nič zlé, ale ak snívate o tom, že si ich chuť vychutnáte čo najskôr, oplatí sa ich ošetriť osvedčenou zmesou. Domáce hnojivo zo sezamových semienok je záhradníckym hitom.
Leto je v plnom prúde, o záhony sa staráte s presnosťou švajčiarskych hodiniek, ale paradajky sú stále zelené a neponáhľajú sa dozrieť? To sa môže stať každému záhradníkovi. Našťastie stačí kríky zaliať špeciálne pripravenou zmesou a už o pár dní sa môžete tešiť z bohatej úrody.
Veľa počujete o domácich a organických hnojivách. Niektorí ich pripravujú na báze kvasníc, iní radšej používajú vaječné škrupiny alebo tradičnú žihľavovú kašu. Nie každý však vie, že aj sezam má mnoho cenných výživových hodnôt. Predovšetkým je výborným zdrojom:
- vápnika,
- horčíka,
- fosforu,
- železa.
Samozrejme, tým sa jeho minerálne bohatstvo nekončí, ale tieto zložky sú pre rastliny potrebné najmä vo fáze silného rastu a počas kvitnutia a plodenia. Vďaka sezamovej živine budú teda vaše paradajky v okamihu zrelé a vhodné na konzumáciu.
Ako sa pripravuje sezamové hnojivo? Je to triviálne jednoduché
Na prípravu domácej a ekologickej výživy pre paradajky budete okrem mlynčeka na kávu a nádoby na miešanie roztoku potrebovať:
- 3 polievkové lyžice sezamových semienok,
- 1 polievkovú lyžicu zemiakového škrobu,
- 1 liter prevarenej vody.
Sezam dôkladne zomeľte na jemný prach. Túto úlohu bohužiaľ nemusí zvládnuť mixér alebo mažiar. Sezamový prášok zmiešajte so zemiakovým škrobom a potom suché prísady rozpustite v litri vody. Je dobré, aby bola teplá. Nemala by však byť horúca, aby sa neoslabila hodnota sezamu. Roztok prikryte utierkou a nechajte tri hodiny na teplom, tienistom mieste. Po tomto čase je zmes zmiešaná a pripravená na použitie.
Aby ste však mohli sezamový kondicionér na paradajky použiť, je potrebné ho vopred zriediť. Pomery sú ľahko zapamätateľné. Na jeden pohár koncentrovaného hnojiva dajte päť pohárov prevarenej vody. Tekutiny zmiešajte v samostatnej nádobe (môže to byť aj kanvica) a až potom zalejte plodiny. Budú rásť ako bláznivé a zelené paradajky sa v okamihu zmenia na krásnu červenú farbu.
Otázkou však zostáva – použijeme sezamové hnojivo na pôdu alebo ako postrek? Nuž, môžete ho použiť v oboch prípadoch. Je teda na vás, či touto zmesou ošetríte len pôdu, alebo možno celú rastlinu. Treba však pamätať na to, aby ste hnojivo nepoužívali každý deň. Najlepšie je to robiť 2 – 3-krát týždenne, pričom to striedajte s výdatným zalievaním obyčajnou vodou. Záhony budú vyzerať skvele a úroda vás prekvapí ešte tento mesiac.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako často zalievať paradajky s kvasnicami? Držte sa tohto zlatého pravidla. Budú mať konské zdravie
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.