9.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Photomann7).
Cibuľu si radi sadíme na vlastné záhony, pretože si ju ceníme pre jej všestranné využitie v kuchyni. Hoci pestovanie tejto zeleniny vo všeobecnosti nie je problémom ani pre začínajúcich záhradkárov, nie každému je jasné, kedy cibuľu zbierať. Poradíme vám, ako rozpoznať ideálny čas na zber a ako ju potom uskladniť, aby si zelenina zachovala kvalitu a nezhnila.
Kedy vykopať cibuľu?
Je dôležité rozpoznať správny čas na vykopanie cibule. Neskorý alebo príliš skorý zber môže mať za následok horšie skladovanie zeleniny. Hlavičky, ktoré boli v zemi príliš dlho, môžu znovu zakoreniť, čím sa preruší cyklus pokoja a znovu sa dostanú do zrelosti. Nežiaduci je aj príliš skorý zber cibule. Zelenina počas intenzívneho rastu obsahuje veľké množstvo vody, a preto je oveľa menej odolná voči napadnutiu chorobami ako plne zrelá plodina.
Optimálny termín zberu bude každý rok iný, pretože závisí od poveternostných podmienok. Hoci je ťažké predpovedať najvhodnejší čas zberu cibule a stanoviť konkrétny dátum, pozorovaním úrody vieme určiť, kedy by sa mala táto zelenina vykopať. Cibuľa je zrelá a vhodná na vykopávanie vtedy, keď si všimneme, že 70 – 80 % rastlín, ktoré pestujeme, má polámanú vňať. Všimnite si tiež, či sú niektoré listy ešte zelené (3 – 4 listy na každej hlávke). Je chybou vykopávať úrodu, keď je vňať už úplne uschnutá (príliš neskorý zber) a tiež skôr, ako 50 % listov opadá (predčasný zber).
Ako zbierať cibuľu? Sušenie po zbere
Na zber zrelej cibule sa odporúča vybrať si jasný deň bez dažďa. Na to sa oplatí myslieť, pretože daždivé počasie v čase vykopávania cibúľ prispeje ku skráteniu doby skladovania cennej úrody. Vlhká cibuľa sa zle skladuje a môže dokonca zhniť.
Cibuľu zbierame v dvoch krokoch:
- V prvom kroku zeleninu vykopeme. V ílovitých pôdach to môžeme urobiť vidlami alebo rýľom, zatiaľ čo v piesočnatých alebo hlinitopiesočnatých pôdach môžeme cibule vybrať ručne. Cibuľky necháme na záhone schnúť 7 až 10 dní. Počas tohto obdobia je dobré zeleninu otočiť.
- Zo sušenej cibule opatrne odstránime zaschnutú zeminu, potom úrodu pozbierame do debničiek a premiestnime na miesto, kde bude uskladnená.
Vysušenie cibule po zbere je operácia, ktorú sa neoplatí vynechať. Znamená to, že zelenina sa môže úspešne skladovať až rok bez straty kvality. Dôležité je, aby sa sušenie vykopanej cibule nepredlžovalo. Ak bude na lôžku ležať príliš dlho, bude vystavená škodcom alebo patogénom.
Skladovanie cibule – na čo si dať pozor?
Po ukončení zberu v záhrade sa oplatí pozorne si pozrieť úrodu a vybrať ju. Na dlhodobé skladovanie je vhodná len nepoškodená cibuľa bez chorôb (dbajte na správne sfarbenie šupín). Pri výbere cibule na skladovanie vyraďte vlhké cibule a cibule s hrubým krkom. Najlepšie je skladovať zdravé cibule s úplne suchou šupkou a tenkým krčkom.
Tradičné spôsoby skladovania cibule
Cibuľu možno dlhodobo skladovať niekoľkými spôsobmi, ktoré sú známe už po stáročia:
- Pletenie cibule. Na pletenie vrkoča si pripravíme dlhý kus jutového povrazu, na konci ktorého urobíme slučku. Zavesíme ju na háčik alebo klinec na stenu. Potom vyberieme dve cibule s dlhými sušenými vňaťami. Dve pažítky a šnúrka vytvoria tri konce, ktoré by mali byť spletené ako tradičný vrkoč. Keď pramene raz prehodíme, pridáme na každú stranu dve cibule a pevne ich zovrieme. Opakujte, kým vrkoč nedosiahne požadovanú dĺžku. Zaveste ho na vzdušné, suché a chladné miesto. Vrchol vrkoča môžete doplniť sušenými cibuľkami cesnaku.
- Cibuľu skladujte v nádobách z prírodných materiálov. Na tento účel sa používajú drevené debny alebo prútené koše. Správne vysušenú zeleninu môžete skladovať aj vo vreciach z juty alebo ľanu, ktoré prepúšťajú vzduch.
- Uskladnenie cibule v pančuchách. Ide o šikovnú metódu, ktorú dokonale ovládali naše babičky. Hlavičky vložíme do pančuchy, pričom medzi nimi zaviažeme slučky, aby sa zelenina navzájom nedotýkala. Celé to zaveste na chladné, dobre vetrané miesto, napríklad pod strop v suchej pivnici.
Skladovanie veľkého množstva cibule – správne podmienky
Ak je úroda bohatá a môžete sa tešiť zo zásob cibule na celú zimu, vyberte si vhodnú miestnosť na uskladnenie zeleniny. Môže to byť špajza, pivnica, altánok alebo podkrovie. Nezabudnite, že vybrané miesto musí mať nízku vlhkosť (65 – 75 %). Dôležité je tiež udržiavať v skladovacej miestnosti teplotu okolo 0 °C. Úrodu môžeme skladovať v interiéri v kartónových škatuliach s vetracími otvormi alebo priamo na podlahe, pričom ju chránime vrstvou polystyrénu. V týchto podmienkach sa cibuľa môže skladovať až rok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cibuľu rozmixujte a naneste na vlasy. Výsledky budú nad vaše očakávania
Nastrúhajte cibuľu a priložte si ju na nechty. Po 10 minútach uvidíte rozdiel
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.