9.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Lisa-S/Tomasz Klejdysz).
Vijačka krušpánová je postrachom mnohých záhradkárov, pretože sa živí krušpánom, z ktorého sa presúva na iné rastliny. Boj proti tomuto škodcovi nie je najjednoduchší, ale jeho rýchlym rozpoznaním ho možno úspešne zlikvidovať. Prečítajte si recepty na domáce postreky proti vijačke krušpánovej. Tieto zložky má každý vo svojich domácich zásobách.
Ako vyzerá vijačka krušpánová?
Vijačka krušpánová je invázny druh v Európe a patrí do čeľade trávovcovité. Dospelé jedince majú svetlohnedé krídla s veľkou bielou škvrnou uprostred. Ich rozpätie krídel sa pohybuje od 40 do 46 mm. Motýle vijačky krušpánovej žijú 8 až 9 dní.
Vajíčka vijačky krušpánovej sú okrúhle, jasne žlté s čiernou škvrnou. Samičky ich kladú v skupinách po 10 až 30 na spodnú stranu listov. Larvy vijačky krušpánovej majú chlpaté telo a dosahujú veľkosť 35 až 44 mm. Ich sfarbenie je spočiatku zelené a časom zhnednú. Kukly vijačky krušpánovej merajú do 20 mm a po týždni sa premenia na motýle alebo dospelé jedince.
Príznaky kŕmenia vijačky krušpánovej
Vijačka krušpánová mení vzhľad rastlín. Aké sú príznaky jej žrania na záhradných kríkoch?
- Prehryzávanie listov a mladých nedrevnatých výhonkov;
- vlnený povlak na rastline;
- zhnednutie alebo úplné uschnutie rastliny.
Vijačka krušpánová sa pasie od apríla do októbra a práve v tomto období by sa mali záhradné rastliny monitorovať. Ak spozorujete niektorý z uvedených príznakov, mali by ste okamžite začať s ochranou proti škodcom.
Ktoré kríky napáda vijačka krušpánová?
Už len podľa názvu môžeme usúdiť, že vijačka krušpánová napáda najmä krušpány. Larvy obhrýzajú listy a húsenice sa živia mladými nedrevnatými výhonkami. Dospelé jedince zasa sajú šťavu a nektár z kvetov.
Vijačka krušpánová môže napádať aj iné rastliny, t. j. vavrín, tuju a cesmínu. Títo škodcovia sa veľmi rýchlo rozmnožujú a napádajú nové kríky v záhrade a dokonca aj v okolí.
Ako prehľadávať kríky kvôli vijačke krušpánovej?
Pri prehliadke kríkov by sme mali venovať pozornosť tomu, či sa na nich niekedy neobjavili svetlé, tenké a lepkavé vlákna, ktoré pripomínajú pavučiny. Okrem toho sa oplatí pozrieť sa do vnútra kríkov, pretože vijačka krušpánová kladie vajíčka práve do tejto časti rastliny, do blízkosti korún.
Ku kríku sa môžeme priblížiť aj večer s baterkou, keď je tma. Vijačka krušpánová, ktorá sa živí na rastlinách, okamžite vyletí na svetlo. Mali by sme si tiež uvedomiť, že mladé jedince tohto škodcu sú jasne sfarbené, takže ich na kríkoch ľahko zbadáme.
Mechanická kontrola vijačky krušpánovej
Proti vijačke krušpánovej sa dá bojovať ručne, a to tak, že sa larvy škodcu z kríka vytrasú a odoberú. Dobrý nápad je aj rezanie a pálenie výhonkov, ktoré majú nízky počet listov.
Ďalšou mechanickou metódou boja proti vijačke krušpánovej je ošetrenie vodou. Na tento účel nasmerujeme veľký prúd vody na konáre, na ktorých sme škodcu spozorovali.
Postreky proti vijačke krušpánovej
Účinným spôsobom boja proti molici zimostrázovej je použitie prírodných postrekov vyrobených z domácich surovín. Stačí použiť sivé mydlo, ocot alebo tabak.
Sprej zo sivého mydla
Nastrúhajte 100 g sivého mydla a rozpustite ho v 5 litroch teplej vody. Potom roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte rastliny hneď, ako zbadáte vijačku krušpánovú. Mastné kyseliny v sivom mydle likvidujú aj iných škodcov, ako sú múčnatky, vošky a pavúky.
Octový sprej
Zrieďte ocot vo vode v pomere 1:10, môžete pridať aj niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Nezabudnite dodržať správny pomer, inak zničíte nielen vijačku krušpánovú, ale aj rastliny.
Postrek na tabak
Naparujte 0,5 kg tabakovej rastliny v 5 l vody a odložte na 24 hodín. Po uplynutí tejto doby odvar preceďte cez gázu a zrieďte vodou – 0,5 l odvaru s 1 l vody. Takto postriekame rastliny napadnuté vijačkou krušpánovou a ošetrenie môžeme zopakovať po 2 – 3 týždňoch.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má rada slnko a prežije aj sucho. Nenáročný ker je výraznou okrasnou drevinou v každej záhrade.
Kedy prerezávať tuje? Je to posledná výzva, aby sv budúcom roku vyrástli husté a veľké
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.