10.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Prevažná väčšina opatrovateľov mačiek sa aspoň raz stretla so situáciou, keď im ich domáci miláčik nedal v noci spať. Je to v ich povahe, že po zotmení sa stávajú aktívnymi a vtedy sa najradšej hrajú – k nevôli svojich spiacich majiteľov. Čo v takýchto prípadoch robiť a ako mačke zabrániť, aby v noci vyvádzala? Tu je niekoľko návrhov.
Mnohí majitelia mačiek si kladú otázku – prečo sa ich mačky chcú hrať v noci? Ukazuje sa, že z pohľadu mačky je toto správanie úplne normálne. Neznamená to však, že tieto zvieratá v noci vôbec nespia. Mačací denný rytmus je úplne odlišný od toho ľudského. Ľudia zvyčajne spia celú noc a cez deň sú aktívni. Na druhej strane mačky takéto rozdelenie nemajú, hoci pozorovania ukazujú, že mačky môžu prespať veľkú časť dňa.
Najväčšia aktivita u huňatých domácich miláčikov nastáva večer a veľmi skoro ráno. Vtedy sa prechádzajú po byte, skáču po poličkách alebo doskách stolov a niekedy sa mačky vybláznia. Prečo sa to deje po zotmení? Môže to byť spôsobené evolučnou podmienenosťou. Mačky sú predátori. Mnohé druhy hlodavcov sú aktívne v noci, takže mačky, ktoré ich lovia, si možno tiež osvojili nočný spôsob života. Treba spomenúť, že lov je prirodzenou mačacou potrebou, ktorú musia domáce zvieratá napĺňať.
Čo robiť, keď vás mačka nenechá spať?
Opatrovatelia mačiek majú zlomené srdce vždy, keď sa mačka v noci správa príliš hlučne. Veľmi často zviera bráni svojim chovateľom pokojne spať, takže ráno vstávajú unavení a frustrovaní. Dá sa mačke zabrániť, aby sa v noci hrala nahlas?
Pokiaľ ide o odpoveď na prvú otázku, mačku bohužiaľ nemožno odnaučiť jej vrodeným reflexom. Potreba loviť aj potreba nočného života sú neodmysliteľnou súčasťou mačacej povahy a akýkoľvek pokus o ich zmenu bude pravdepodobne neúspešný. Existuje však niekoľko metód, ktoré možno použiť, keď vás vaša mačka nenechá v noci spať.
V prvom rade je dobré hrať sa s mačkou tesne pred spaním. Intenzívne naháňanie sa s rybárskym prútom po byte by malo zviera unaviť a na chvíľu uspokojiť jeho potrebu loviť. Vtedy sa ho oplatí aj nakŕmiť. Zviera tak síce nebude spať celú noc, ale môže byť menej aktívne a hlučné, a tak nebude budiť svojich majiteľov.
Je zaujímavé, že domestikované mačky často dokážu prispôsobiť svoj životný štýl svojim chovateľom. Úplný opak platí pre mačky žijúce vo voľnej prírode, ktorých nočné aktivity sú intenzívnejšie kvôli potrebe získavať potravu na vlastnú päsť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to spôsob, akým mačka volá o pomoc. Nikdy nepodceňujte toto správanie
Koľko mačacích rokov je jeden ľudský rok? Zistite, ako vypočítať vek vašej mačičky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.