11.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jerome.Romme).
Kompostér na dvore má mnoho výhod. Je to ekologické riešenie, ktoré vám pomôže zbaviť sa biologického odpadu. Okrem toho sa stáva vynikajúcim hnojivom, na ktorom bujne rastú rôzne rastliny a kvety. Jednoduché vyhadzovanie nechceného odpadu do kompostéra však bude mať opačný účinok.
V minulosti sa domáci kompostér nachádzal v každej záhrade. Postupom času sa od toho začalo upúšťať a v súčasnosti začína byť prevádzkovanie domáceho kompostoviska opäť populárnejšie. Nie je to prekvapujúce, pretože má mnoho výhod, ktoré uľahčujú každodenný život na pozemku a sú užitočné. Existuje však niekoľko zložiek, ktoré by do kompostu rozhodne nemali ísť. Čo by ste do neho nemali dávať? Odporúčame.
Čo je to kompost a prečo by ste ho mali mať vo svojej záhrade? Má mnoho výhod
Kompost obsahuje všetok biologický odpad, ktorý aeróbnym rozkladom pôsobením mikroorganizmov vytvára prírodné hnojivo. Je potom bohatý na mnohé cenné živiny, ktoré môžeme využiť na výživu plodín, rastlín a kvetov v našich záhradách. Kompostér je zároveň veľmi pohodlným riešením. Je to miesto, kde môžeme zlikvidovať zvyšky zeleniny, ovocia alebo trávy po kosení. V súčasnosti sa dokonca stávajú populárnymi domáce kompostéry, ktoré sú uložené na balkóne. Čo by sme však do nich nemali dávať? Zoznam je dlhý.
Tento odpad radšej nedávajte do kompostu. Mohlo by vám to byť ľúto
Ak prevádzkujete kompostér, musíte si uvedomiť niekoľko vecí, ktoré by do neho nemali ísť. Niektoré sú zrejmé, napríklad zvyšky skla a plastov. Do kompostéra tiež radšej nedávajte veľké a hrubé konáre, ktoré by narušili rozklad kompostu. Odporúča sa ich vopred rozsekať a až potom ich dať do kompostéra. Málokto si ešte uvedomuje, že do kompostéra by sa nemali dávať ani zvyšky mäsa alebo rýb, pretože by sa v nich množili škodlivé mikroorganizmy. Z tohto dôvodu začne kompost zapáchať a priláka do záhrady škodcov.
Umiestnenie niektorých rastlín do kompostu je tiež menej samozrejmé. Nemali by sa do neho dávať kvety, konáre alebo výhonky, ktoré boli predtým napadnuté rôznymi chorobami. Keď skončia v komposte, môžu infikovať rastliny, ktorými ho budeme v budúcnosti dopĺňať. Podobný princíp platí aj pri burinách, ktoré vyprodukovali semená. Ak takýto kompost použijeme v záhrade, burina sa v okamihu rozšíri po pozemku a my budeme musieť stráviť veľa času jej odstraňovaním.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto sa vyrába zlaté hnojivo. Patent záhradníkov a vlastníkov pozemkov na bohatú úrodu
Toto nasypte pod čučoriedku. Nezaplatíte ani cent a kríky budú rodiť. “Robím to už 20 rokov”
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.