10.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mironmax Studio).
Ako pestovať paradajky v zemi, aby bola úroda bohatá, aj keď sa počasie za oknom mení ako v kaleidoskope? Túto otázku si kladie mnoho ľudí, ktorí sa obávajú, že ich úroda bude v dôsledku nepriaznivého počasia riedka. Poradíme vám, čo by ste mali urobiť, aby vám počasie nepokazilo vašu prácu.
Paradajky sú rastliny, ktoré milujú teplo a neznášajú výkyvy teplôt. Nepriaznivé podmienky, ako sú teploty pod 15 stupňov alebo neustály dážď, môžu spôsobiť ochorenie rastlín. Aké choroby hrozia paradajkám v dôsledku nepriaznivého počasia?
Aké choroby ohrozujú paradajky? Tieto rastliny neznášajú výkyvy počasia
Počas silných a dlhotrvajúcich dažďov, ako aj počas nízkych teplôt alebo sucha začínajú paradajky chorľavieť. Žiaľ, tomu sa prakticky nedá vyhnúť. Tu sú najčastejšie choroby paradajok:
- Pleseň sivá – jej príznaky sa dajú zistiť podľa výskytu hnedých škvŕn na plodoch, ktoré môžu veľmi rýchlo pokryť aj celý povrch paradajok. Následne to vedie k zničeniu veľkej časti rastliny.
- Suchá hniloba špičiek – je spôsobená nedostatkom vápnika a vody. Charakteristické príznaky sú: hnedé škvrny na vrcholoch plodov. Táto choroba sa najčastejšie vyskytuje počas sucha.
- Pleseň zemiaková – hubové ochorenie napáda najmä počas chladných a daždivých dní. Najprv sa na paradajkách objavia sivozelené vodnaté škvrny, ktoré sa postupne vyvinú do hnedých škvŕn. Na spodnej strane listov sa zasa môže objaviť sivastý povlak. Choroba postihuje nielen listy, ale aj plody a stonky.
- Hnedá škvrnitosť listov – je ďalšia hubová choroba. Spočiatku sa prejavuje žltnutím listov, ktoré potom stmavnú a pokryjú sa sivastým povlakom. Tejto chorobe prospieva vysoká vlhkosť vzduchu. Nanešťastie napáda aj kvety rastliny, ktoré neskôr nemôžu priniesť plody.
Ako zachrániť paradajky pred chorobami? Prijmite opatrenia čo najskôr
Ak na svojich paradajkách spozorujete znepokojujúce zmeny, je dôležité čo najskôr konať. V opačnom prípade môžete prísť o celú úrodu. V tomto prípade je čas veľmi dôležitý. Jednoduché odstránenie napadnutých častí rastliny nemusí stačiť. Ak je krík napadnutý, všetky zdravé plody by sa mali pozbierať spolu s nezrelými skôr, ako choroba stihne infikovať aj ich. Takéto plody by sa mali skladovať v suchej a chladnej miestnosti (napr. v garáži alebo aj doma na parapete). V prípade hubových ochorení nemusia byť domáce prostriedky, žiaľ, účinné. Preto je lepšie siahnuť po špecializovaných chemických prípravkoch a používať ich podľa odporúčaní výrobcu. Snažte sa postrekovať počas dní bez dažďa. Ak sa vyskytne apikálne ochorenie, nie je potrebné používať chemikálie. Tu treba dbať na postrek s vysokým obsahom vápnika a zabezpečiť hojné a pravidelné zavlažovanie počas suchého počasia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako skladovať cibuľu? Babička to robila takto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.