11.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/fizkes).
Odolnosť, čiže dobrá imunita sa nepodporí za jeden deň. Navyše v čase, keď sa pustíme do riešenia úlohy tesne pred jesenným/zimným obdobím, teda v čase, keď sme vystavení drsnejším poveternostným podmienkam, môže byť už neskoro. Je lepšie myslieť na podporu imunity ešte pred dovolenkou. Áno, áno! Toto leto je najlepší čas na posilnenie organizmu.
Dostaňte sa tam včas pred sezónou
Na Slovensku môže obdobie nižších teplôt trvať aj od októbra do mája. Na druhej strane, vrchol výskytu ochorenia zvyčajne spadá do obdobia od januára do marca. Samozrejme, tento čas sa môže v jednotlivých rokoch mierne líšiť. Počas týchto mesiacov môže byť organizmus veľmi oslabený a jeho imunita je vystavená mnohým ťažkostiam.
Pamätajte, že imunitný systém je náš ochranný štít, preto sa oplatí oň starať. Ak imunitný systém funguje správne a v prípade potreby rýchlo zasiahne, sme dostatočne chránení. Navyše vďaka tzv. imunologickej pamäti sa časom stávame odolní voči určitým nepriaznivým faktorom. Preto sa oplatí čo najskôr podporiť vlastnú imunitu a imunitu celej rodiny. Kedy začať?
Podpora imunity je dlhší a zložitý proces, ktorého spojencom je čas. Nezabúdajme, že na jeseň a v zime, keď sme vo veľkom množstve ľudí, v uzavretých miestnostiach, keď sa mení počasie, keď sa začína vykurovacia sezóna, je často na preventívne opatrenia neskoro. Skôr než sa nazdáme, objavia sa prvé absencie v škôlke, škole alebo v práci.
O imunitu sa preto oplatí starať už v lete.
Starostlivosť o biofilm
Keď za oknom svieti slnko a naše myšlienky sú už na pláži, nemyslíme na to, čo bude o dva alebo tri mesiace. A potom nás budú sprevádzať výkyvy teplôt, suchý vzduch vo vykurovaných bytoch. Preto by sme napriek skvelej zábave a bezstarostnému času mali myslieť na budúcnosť a začať podporovať svoju imunitu už v lete. Veď aj jeseň môže byť krásna a my by sme si ju chceli užiť v plnom zdraví.
Jedným zo spôsobov podpory imunity je podpora bakteriálneho biofilmu (alebo mikrobiómu) horných dýchacích ciest, t. j. ucha, nosa, hrdla. Čo je to biofilm? Hoci sa o ňom hovorí čoraz častejšie, málokto si uvedomuje, že ide o akúsi biologickú membránu, ktorá pokrýva sliznicu nosa a hrdla. Tvorí ju až niekoľko stoviek druhov mikroorganizmov. Tieto druhy zahŕňajú priaznivé aj nepriaznivé mikroorganizmy. Pokiaľ je medzi nimi rovnováha, telo funguje správne. Ucho, hrdlo a nos sú prvé miesta, ktoré sú najviac vystavené nepriaznivým vonkajším faktorom. Preto je veľmi dôležité starať sa o ich pohodu a zabezpečiť rovnováhu tamojšieho biofilmu.
Jedinečný kmeň K12
Veľa dobrého pre nás môže urobiť kmeň Streptococcus salivarius K12. Za jeho objavom stojí jedinečný príbeh a jedinečná osoba profesora Johna Tagga, svetoznámeho mikrobiológa a prednášajúceho na Katedre mikrobiológie Otagskej univerzity na Novom Zélande.
Profesor už ako dieťa trpel oslabeným imunitným systémom. Nemohol tráviť čas so svojimi rovesníkmi a naplno si užívať bezstarostné detstvo. Už vtedy sníval o tom, že nájde spôsob, ako jemu a všetkým ostatným ľuďom so slabou imunitou pomôcť. V priebehu rokov študoval bakteriálny biofilm u detí. Počas jedného zo svojich testov v škole Kaikorai na Novom Zélande našiel „zlato“. Do rúk sa mu dostala vzorka biofilmu výnimočného chlapca.
Biofilm a vlastne aj bakteriálne kmene dieťaťa sa líšili od ostatných. Štúdia zistila, že vynikal kmeň Streptococcus salivarius. Profesor ho pomenoval K12: K je názov školy Kaikorai a 12 je číslo, ktoré dostal chlapec v štúdii. K12 sa vyskytuje len u dvoch percent ľudí na celom svete. Šťastní nositelia sa tešia výnimočnej odolnosti. Ako je to možné?
K12 produkuje jedinečné ochranné látky: salivaricín A2 a B. Dlhoročný výskum vedcov pomohol vyvinúť vhodné zloženie produktu, v ktorom si kmeň zachoval svoje vlastnosti a bol ľahko dostupný. Profesorovi Johnovi Taggovi a skupine výskumníkov sa podarilo vytvoriť takéto zloženie. Nazýva sa Bactoblis®*.
Tri mesiace pred sezónou
Kmeň Streptococcus salivairus K12 zapuzdrený v špeciálnom zložení si zachováva svoje jedinečné vlastnosti. Dnes je kmeň K12 dostupný pre každého. Tento kmeň je obsiahnutý v rôznych doplnkov stravy.
Kedy je najlepší čas na podporu imunity? Ukazuje sa, že dovolenkové obdobie je výstrelom do čierneho. Ako ukázali štúdie, kmeň K12 by sa mal používať minimálne 3 mesiace. Potom môžete urobiť prestávku 2 – 3 mesiace a znovu ho použiť.
Pre udržanie zdravia je dôležitá vyvážená strava a zdravý životný štýl.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Saunovanie pri prechladnutí: Pomáha či škodí?
Takto si vyčistíte črevá od usadenín za jeden deň. Lacný nápoj robí zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.