13.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kaskip).
Pestovanie ovocných kríkov prináša veľké uspokojenie a hlavne úrodné pochúťky, ktoré sa dajú konzumovať alebo z nich pripraviť chutné konzervy. Bez starostlivosti o rastliny a správneho rezu sa však nezaobídeme. Uplatňujte toto zlaté pravidlo a vaše ríbezle budú odolné a menej náchylné na choroby.
Nie je nič lepšie ako ovocie a zelenina z vlastnej záhrady alebo terasy. Vynikajúca úroda si však vyžaduje veľa odhodlania a práce. Pokiaľ ide o pestovanie ríbezlí, nie je výnimočne náročné, ale oplatí sa mať na pamäti niekoľko pravidiel starostlivosti, ktoré umožnia, aby sa rastlina pekne vyvíjala a neskôr priniesla plodnú úrodu.
Pestovanie ríbezlí – orežte kríky a uvidíte obrovský rozdiel
Ríbezle, rovnako ako všetky kríky a ovocné stromy, potrebujú pravidelný rez, aby správne rástli a prinášali veľa ovocia. Je to základná úprava, ktorá znie banálne, ale prináša veľa dobrého – pre rastlinu aj pre nás – spokojný krík znamená oveľa viac sladkých ríbezlí pre nás a našu rodinu! Toto pravidlo sa vzťahuje na kríky plodiace čierne, biele a červené ríbezle.
Rezaním ríbezlí sa rastlina stane odolnejšou voči vonkajším vplyvom, najrôznejším chorobám a dokonca aj niektorým škodcom. Pri správnom vykonaní má toto ošetrenie veľký vplyv na kvalitu a veľkosť úrody. Hlavným pravidlom pri prerezávaní je termín – zvyčajne sa plánuje na predjarie (pred začiatkom vegetácie) alebo v druhej polovici leta (po zbere úrody). Treba si uvedomiť, že prerezávanie na jar môže mať negatívne účinky, pretože vtedy rastliny vylučujú najviac šťavy, a to zase kríky výrazne oslabuje.
Ako strihať ríbezľové kríky? Správne náradie nie je všetko!
Hoci sa môže zdať, že prerezávanie ríbezľových kríkov je triviálne, na začiatok sa oplatí dozvedieť sa o nich niečo viac, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku. Samozrejme, dôležité je aj náradie, ktoré používate – prerezávanie by sa malo vykonávať ostrým nástrojom, napr. nožnicami, ktoré boli predtým dôkladne vydezinfikované. V opačnom prípade môžeme viesť k vzniku hubových ochorení. Strihanie vždy začnite od vonkajšej strany kríka a postupne postupujte smerom k jeho stredu.
Je potrebné vedieť, že rezanie výhonkov len na vonkajšej strane zaručuje, že rastlina zhrubne, a to zabráni prístupu svetla k plodom. Ak sa však príliš sústredíme na vyrezávanie stredu, môže dôjsť k silnému rozrastaniu vonkajších výhonkov. Preto začnite s chorými, suchými, poškodenými výhonkami alebo s tými, ktoré sa zbytočne krížia. Nezabudnite na rez po zbere úrody – staršie kríky takto striháme až po štvrtom roku pestovania a opakujeme ho každý rok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zastrihávať pivonky? Správny dátum sa rýchlo blíži. Nepremeškajte to, inak vám v zime primrznú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.