13.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Takmer polovica Slovákov trpí poruchami spánku vrátane nespavosti. Jeho dĺžku a kvalitu ovplyvňuje predovšetkým životný štýl, správna strava a pravidelná fyzická aktivita. Problémy so spánkom môže ovplyvniť aj nedostatok niektorých živín, pričom kľúčový je najmä nedostatok vitamínov. Ktoré vitamíny pomáhajú regulovať spánok a ktoré jeho nedostatky ho narúšajú? Odpovedáme.
Máme priamy vplyv na kvalitu nášho spánku
Správny spánok do veľkej miery závisí od nášho životného štýlu a uplatňovania určitých pravidiel, ktoré uľahčujú zaspávanie a minimalizujú nočné prebúdzanie. Kľúčom k úspechu je udržiavanie denného rytmu spánku a bdenia prostredníctvom správnej stravy a jedla v pravidelných časoch, fyzickej aktivity, ktorá umožňuje okysličovanie organizmu, ale aj dodržiavanie správnej spánkovej hygieny. Dôležité je zdržať sa používania obrazoviek tesne pred spaním a neodporúča sa sledovať televíziu alebo si prezerať smartfón v posteli, pretože modré svetlo narúša vylučovanie melatonínu, hormónu zodpovedného za reguláciu spánku.
Okrem faktorov priamo ovplyvniteľných jednotlivcom je za reguláciu spánku zodpovedné aj správne množstvo vitamínov a minerálov v tele, ktoré sa podieľajú na dôležitých procesoch v nervovom systéme. Nedostatok niektorých z nich môže spôsobiť výrazné zhoršenie kvality spánku, častejšie nočné prebúdzanie a výrazne dlhší čas pred zaspaním. Ktoré vitamíny sú za to zodpovedné?
Všestranný vitamín D3 ovplyvňuje aj spánok
Nedostatok vitamínu D3 spôsobuje celý rad príznakov v celom tele, pretože tento vitamín sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch. Hoci vedci súvislosť medzi vitamínom D3 a spánkom ešte stále skúmajú, už teraz je známe, že sa podieľa na produkcii melatonínu v epifýze, ktorá sa nachádza v mozgu.
Nedostatok vitamínu D zvyšuje náchylnosť na zápaly, negatívne ovplyvňuje nervové vedenie a tiež endokrinný systém. Poruchy v týchto oblastiach môžu spôsobiť problémy so spánkom a dokonca iniciovať nespavosť.
Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje zvýšenú ospalosť
Nedostatok jedného z vitamínov skupiny B, konkrétne vitamínu B12, môže spôsobiť opačné príznaky – nadmernú dennú ospalosť a únavu. Výsledkom je narušenie cirkadiánneho rytmu s častejším zdriemnutím a problémami s nočným spánkom.
Vitamíny skupiny B majú dôležitý vplyv na nervový systém, podporujú regeneráciu nervových buniek a podieľajú sa na procese tvorby nových. Poruchy na úrovni nervového systému ovplyvňujú aj neurotransmitery zodpovedné za normálny denný rytmus.
Bielkoviny dôležité pre kvalitu spánku detí a dospelých
Veľmi dôležitý pre ľudský organizmus je feritín, bielkovina zodpovedná za ukladanie železa, ktoré zohráva dôležitú úlohu v mnohých procesoch. Nedostatok feritínu sa prejavuje neustálou únavou, ospalosťou, zhoršenou koncentráciou a znížením imunity.
Okrem toho ľudia, ktorí trpia nedostatkom feritínu a železa, môžu na sebe pozorovať:
- vypadávanie vlasov,
- lámavosť nechtov,
- dutiny v kútikoch úst,
- krvácanie ďasien,
- zvýšená náchylnosť na infekcie.
Nízke hladiny feritínu vedú k nedostatku železa, čo ovplyvňuje kvalitu spánku. Bežné problémy so spánkom u detí sú často spojené s týmito nedostatkami a vyšetrenie hladiny železa je jedným z prvých diagnostických testov.
Nedostatok železa vedie k poruchám tvorby serotonínu a melatonínu, ktoré sú zodpovedné za reguláciu spánku. Narušenie produkcie ďalších neurotransmiterov znamená, že elektrické impulzy sa nervovými bunkami prenášajú pomalšie, a tým je kvalita prenášaných informácií horšia. U najmenších detí je nepriaznivo ovplyvnené aj dozrievanie nervového systému.
Poruchy spánku – kedy zistíme, že máme problém so spánkom?
Poruchy spánku postihujú deti, dospievajúcich, ale aj dospelých a starších ľudí. V jednoduchej definícii sú poruchy spánku ťažkosti so zaspávaním a udržaním normálnej kvality spánku.
Na stanovenie diagnózy poruchy spánku musia byť prítomné príznaky, ako sú ťažkosti so zaspávaním, problém s udržaním kontinuity spánku, spánok opisovaný ako „ľahký“, časté prebúdzanie, po ktorom je pre pacienta ťažké zaspať.
Takéto poruchy spánku ovplyvňujú kvalitu života pacienta, pretože nespavosť a chronická únava zvyšujú nervozitu, dennú podráždenosť, problémy so sústredením a efektívnou prácou alebo štúdiom a nezvládnuteľnú dennú spavosť.
Narušenie fáz NREM a REM spánku vedie k zhoršeniu duševného aj fyzického zdravia, znižuje imunitu a narúša vzťahy v spoločnosti. Nespavosť je ochorenie, ktoré je povinné konzultovať s lekárom, určiť jeho príčinu a zaviesť vhodnú liečbu.
Niekedy stačí vhodná suplementácia na zníženie nedostatku vitamínov a niekedy je pacient nútený radikálne zmeniť svoj životný štýl a návyky, aby znovu nadobudol psychofyzickú rovnováhu a upevnil činnosti, ktoré mu umožnia udržať normálny cirkadiánny rytmus spánku a bdenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zlepšuje pamäť, omladzuje telo. Ako modrý čaj pôsobí?
Podporuje chudnutie a pomáha pri bolestiach hlavy. Nalejte do vody a varte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.