15.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Harry Wedzinga).
Čoraz viac ľudí sa rozhoduje pestovať levanduľu na svojom balkóne. Nielen pre jej vizuálnu príťažlivosť a krásnu vôňu, ale aj pre vlastnosti, ktoré rastlina prináša. Okrem toho jej atraktívny vzhľad umožňuje vytvárať úžasné rastlinné aranžmány. Tu je niekoľko tipov, ako sa starať o levanduľu, aby krásne a bujne kvitla.
Pri pestovaní levandule na balkóne nesmieme zabúdať na to, aby sme jej poskytli správne podmienky na rast. Takto sa nám rastlina odvďačí a poteší naše oči bohatým kvitnutím. Poradíme vám, ako si vybrať levanduľu na balkón a ako sa o ňu starať.
Levanduľa – prečo by ste ju mali mať na balkóne?
Levanduľa patrí do čeľade levanduľovitých a prirodzene rastie v krajinách Stredomoria a v chladnejších oblastiach strednej a severnej Európy. Môžeme sa stretnúť s rôznymi druhmi a odrodami levandule. Najčastejšie sa však stretneme so sivými a zelenými levanduľami s modrastými alebo lila kvetmi.
Je to tiež rastlina, ktorá sa často vyberá na balkón. Je to predovšetkým vďaka tomu, že levanduľa dobre znáša slnko a vietor. Prispieva k tomu aj skutočnosť, že rastlina je dostupná v malých rozmeroch, takže ju môžeme ľahko umiestniť do balkónových debničiek alebo vysadiť jednotlivo do kvetináčov.
Navyše pestovanie levandule na balkóne vnáša do interiéru šarm a prirodzenú divokosť. Levanduľa zároveň dodáva nášmu interiéru určitú exotiku, ktorá odkazuje na stredomorský štýl. Okrem toho je to rastlina, ktorá priťahuje motýle a opeľujúci hmyz a poteší nás svojou krásnou vôňou.
Okrem toho sa oplatí mať ju na balkóne, pretože levanduľa svojou špecifickou a intenzívnou vôňou účinne odpudzuje komáre a kliešte.
Na čo sa zamerať pri kúpe levandule na balkón?
Pri výbere levandule na balkón musíme dbať na niekoľko vecí, aby sme si vybrali vhodný a predovšetkým zdravý exemplár, ktorý bude dlho lahodiť nášmu oku. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba skontrolovať:
- Rastlina by mala mať už vyfarbené kvetné púčiky a niekoľko rozvinutých kvetov
- Levanduľa nesmie mať sivú pleseň, čo je pleseň, ktorá vzniká, keď rastlina nemá pri skladovaní dostatočný prístup vzduchu
- Levanduľa musí mať vlhkú pôdu a zároveň suché listy
- Pozorne si prezrite listy a stonku levandule. Nesmú sa tam vyskytovať žiadni škodcovia, ako napríklad vošky, ani príznaky chorôb.
Ako sa starať o levanduľu na balkóne?
Starostlivosť o levanduľu na balkóne sa veľmi nelíši od pestovania tejto rastliny v záhrade. V prvom rade jej však musíme zabezpečiť vhodné miesto. Levanduľa sa najlepšie cíti na svetlom a slnečnom mieste. V tieni si tiež poradí, ale vytvorí menej kvetov.
Dôležitou poznámkou týkajúcou sa polohy levandule je aj to, že rastliny by nemali byť umiestnené v kvetináči príliš blízko pri sebe, pretože nebudú mať možnosť voľného prúdenia vzduchu a budú sa v dôsledku toho horšie vyvíjať. Substrát pre levanduľu by mal byť ľahký, mierne úrodný, s mierne zásaditým až neutrálnym pH. Správne pH je 6,0 – 7,0.
Pokiaľ ide o zalievanie, pôda by mala byť mierne vlhká. Najlepšie je urobiť drenáž, aby mohla prebytočná voda pravidelne odtekať. Je to dôležité, pretože rastlina neznáša zamokrenie koreňovej zóny a v takýchto podmienkach rýchlo dochádza k plesňovým chorobám a odumieraniu levandule. Na druhej strane, hnojenie by sa malo vykonávať raz za dva týždne hnojivom pre kvitnúce rastliny. V prípade potreby levanduľu vo februári alebo v marci prerežte, a to maximálne 15 cm od zeme.
Súvisiace články:
Ako predĺžiť kvitnutie levandule? Z kvetov sa môžete tešiť až do októbra
Aké kvety vysadiť na balkón v auguste? Tieto odrody budú kvitnúť až do prvých mrazov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.