14.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Giedrius Akelis).
V posledných týždňoch sa na Slovensku rozprúdila diskusia o výrobe potravín na báze rôzneho hmyzu. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, či potravinársky výrobok, po ktorom siahame, nebol vyrobený zo Svrčkov.
Európska únia nariadením 2023/5 z 3. januára tohto roku povolila uvádzanie Svrčkovej múky na trh v členských štátoch. Múka vytvorená z hmyzu Acheta domesticus, ktorý je všeobecne známy ako Svrček domáci, sa môže v krajinách EÚ legálne používať okrem iného na výrobu chleba, rôznych druhov pečiva, cestovín, tyčiniek, nápojov a dokonca aj cesta na pizzu.
Ako zistíte, či kupovaný výrobok obsahuje červy?
A hoci konzumácia výrobkov, do ktorých boli pridané svrčky v prášku, nijako nepriaznivo neovplyvňuje zdravie, nie každý cíti potrebu používať takýto sortiment. Výrobcovia takýchto potravín sú povinní uvádzať na obale informácie o použití svrčkovej múky.
V zozname zložiek môže byť múka zo svrčkov označená ako: prášok zo svrčkov , čiastočne odtučnený prášok zo svrčkov, múka zo svrčkov , prášok Acheta domesticus, prášok zo svrčkov.
Nielen svrčky, ale aj larvy
Ukazuje sa, že na výrobu potravín sa používa aj iný hmyz, ktorý sa môže predávať v mrazenej, sušenej alebo práškovej forme, ale nemôže sa pridávať do iných potravín. Takýmto hmyzom sú: múčne červy a kobylky sťahovavé.
Čo je to košenila?
Košenila (karmín), ktorá sa na potravinách označuje kódom E120, je prírodné červené farbivo živočíšneho pôvodu. Používa sa v potravinárskom, kozmetickom a farmaceutickom priemysle.
Karmín alebo karmínová kyselina alebo košenila je prírodné červené potravinárske farbivo extrahované zo samičiek červca nopálového, ktorý žije na rôznych druhoch sukulentov. Samička obsahuje tohto farbiva v sušine približne 10 %. Hmyz sa zozbiera a okamžite suší, pretože iba tak si uchová výrazné karmínové farbivo.
Na obaloch výrobkov môže byť košenila označená aj ako kyselina karmínová, karmín, ale najčastejšie sa vyskytuje pod uvedeným kódom E120. V potravinárskom priemysle sa E120 používa najmä na farbenie jogurtov, zmrzliny, dezertov, džúsov, šumivých nápojov, omáčok a marinád. Košenila je inhalačný, kontaktný a potravinový alergén, preto môže u niektorých ľudí spôsobiť nežiaduce a závažné alergické reakcie a dokonca anafylaktický šok.
The New York Allergy and Sinus Centers upozornil, že v posledných dvoch rokoch odborníci zaznamenali hneď niekoľko alergických reakcií na svrčky. Keďže spomínaný hmyz patrí do rovnakej skupiny ako krevety, kraby či homáre, alergia naň sa môže vyvinúť práve z prehnanej reakcie na spomínané morské živočíchy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.