14.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/zentradyi3ell).
Nemám rád pondelky – to si pravdepodobne myslí značná časť populácie, ktorá si tento deň spája s veľkými nepríjemnosťami v mnohých oblastiach svojho života. Pondelky sú zvyčajne stresujúce kvôli potrebe vrátiť sa k mnohým povinnostiam po oddychovom a pokojnom víkende. Bohužiaľ, v tento deň sa vyskytuje aj najvyšší počet ťažkých srdcových infarktov, čo vedci po rokoch výskumu práve dokázali.
V pondelok je zaznamenaný najvyšší počet infarktov.
Prelomové zistenia boli oznámené na konferencii Britskej kardiovaskulárnej spoločnosti v Manchestri. Vyplýva z nich, že ľudia majú o 13 % vyššiu pravdepodobnosť, že v pondelok dostanú závažný infarkt, ako v iné dni v týždni.
Na výskume sa podieľali lekári zo zdravotníckeho a sociálneho zariadenia Belfast Health and Social Care Trust a Kráľovskej akadémie chirurgov v Írsku, ktorí analyzovali záznamy viac ako 10 000 pacientov hospitalizovaných v rokoch 2013 až 2018 na Zelenom ostrove. Pacienti boli hospitalizovaní pre najzávažnejší typ infarktu, známy ako infarkt myokardu s eleváciou ST segmentu (STEMI), informuje na svojej webovej stránke British Heart Foundation.
K tomuto typu zlyhania dochádza vtedy, keď sa úplne zablokuje hlavná koronárna tepna, ktorá zásobuje srdce krvou. Infarkt myokardu s eleváciou ST segmentu je klinický syndróm spôsobený oklúziou koronárnej tepny, ktorá vedie k segmentálnej nekróze myokardu a uvoľneniu špecifických markerov nekrózy myokardiálnych buniek.
Po analýze záznamov o pacientoch výskumníci zistili veľmi vysoký nárast počtu infarktov STEMI na začiatku pracovného týždňa, ale najvyšší počet bol zaznamenaný v pondelok. Lekári tento fenomén závažných srdcových infarktov nazývajú „modrý pondelok“.
„Objavili sme silnú štatistickú koreláciu medzi začiatkom pracovného týždňa a výskytom STEMI. Príčina je pravdepodobne multifaktoriálna; na základe poznatkov z predchádzajúcich štúdií však možno predpokladať cirkadiánnu zložku,“
– uviedol kardiológ Dr. Jack Laffan, ktorý viedol štúdiu spoločnosti Belfast Health and Social Care Trust, ako sa uvádza na stránke bhf.org.uk.
Podľa doktora Jacka Laffana vedci predpokladajú, že časté pondelkové infarkty majú veľa spoločného s cirkadiánnym rytmom, ktorý reguluje cykly spánku a bdenia, ale veľký podiel na tom má aj stres:
„Je to pravdepodobne spôsobené stresom z návratu do práce. Zvýšený stres vedie k zvýšeniu hladiny kortizolu, stresového hormónu, ktorý sa spája s vyšším rizikom infarktu. Vieme, že infarkty sú častejšie v zime a v skorých ranných hodinách. Rovnaký účinok sa prejavuje aj pri počte mozgových príhod. Predchádzajúce štúdie tiež preukázali vyšší výskyt srdcových infarktov v dňoch nasledujúcich po zmene času na letný.“ Lekári vyzývajú tých, ktorí sú najviac ohrození infarktom, aby boli v pondelok mimoriadne opatrní, ale najrozumnejšie je starať sa o zdravie svojho srdca počas celého týždňa a odstrániť zo svojho života faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia. Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity, nevhodná strava, fajčenie alebo nezvládanie stresu sú hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k srdcovým problémom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to “vitamín proti nespavosti”. Jeho nízke hladiny spôsobujú poruchy spánku
Zvyky, ktoré predlžujú život. Podľa vedcov až o 20 rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.