15.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Dmitry Molchanov).
Nový výskum spochybňuje odporúčanie 10 000 krokov denne pre optimálne zdravie a ukazuje, že 4 000 krokov denne by mohlo znížiť riziko úmrtia.
Udržiavanie zdravého životného štýlu je bežnou snahou a chôdza sa ukazuje ako jeho kľúčová súčasť, čo potvrdzujú viaceré štúdie. Pravidelná chôdza má pozitívny vplyv na zdravie, zmierňuje rizikové faktory a zvyšuje celkovú pohodu. V ére nositeľných technológií sa presadil koncept sledovania denných krokov. Stále však nie je jasné, aký je vhodný počet krokov na dosiahnutie optimálneho zdravotného prínosu. Bežný návod často zdôrazňuje dosiahnutie 10 000 krokov denne na dosiahnutie aktívneho režimu. Nedávny výskum uverejnený v časopise European Journal of Preventive Cardiology však túto predstavu spochybňuje a ukazuje, že aj 4 000 krokov denne v akomkoľvek prostredí môže znížiť celkové riziko úmrtia. Zdá sa, že aj prekročenie polovice tohto počtu znižuje pravdepodobnosť kardiovaskulárneho úmrtia.
Toto zistenie by nemalo nikoho odradiť od dlhších prechádzok, pretože výskumníci zistili, že viac pohybu znižuje pravdepodobnosť predčasnej úmrtnosti približne o 15 % na každých ďalších 1 000 krokov denne. Pridáva sa však k rastúcemu počtu dôkazov, ktoré hovoria, že cvičenie nemusí byť vždy náročné alebo dlhodobé, aby prospelo vášmu zdraviu. Štúdie preukázali, že rôzne aktivity vrátane tanca, upratovania a chôdze môžu zlepšiť pohodu.
Koľko krokov by ste mali denne prejsť pre optimálne zdravie?
Keďže denne prejdené kroky sú často skúmaným ukazovateľom fyzickej aktivity, tím výskumníkov preskúmal 17 predchádzajúcich publikácií o chôdzi a zdraví, aby dospel k novým zisteniam. Na týchto štúdiách sa spolu zúčastnilo viac ako 225 000 ľudí s priemerným vekom 64 rokov. Niektorí z nich boli vo všeobecnosti v dobrom zdravotnom stave, zatiaľ čo iní mali rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení. Sledovaní boli v priemere sedem rokov.
Po analýze údajov z týchto štúdií vedci zistili, že riziko úmrtia sa časom znižuje, ak ľudia viac chodia pešo. Do 20 000 krokov denne neodhalili hranicu, po ktorej by viac pohybu prestalo byť výhodné. V súlade s predchádzajúcimi štúdiami však dospeli aj k záveru, že posilnenie zdravia si nevyžaduje urobiť denne veľa krokov. Keď účastníci štúdie dosiahli hranicu približne 4 000 krokov denne (približne dve míle), šanca na úmrtie z akejkoľvek príčiny začala dramaticky klesať. Pri skúmaní rizika úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia bola táto hranica oveľa nižšia – približne 2 500 krokov denne.
Výskumníci zistili, že tieto charakteristiky zostali väčšinou konštantné pri porovnávaní mužov a žien, ako aj v rôznych geografických oblastiach. Medzi jednotlivcami rôzneho veku však existovali menšie rozdiely. Chôdza v rozsahu 6 000 až 10 000 krokov denne znížila riziko úmrtia u dospelých nad 60 rokov približne o 42 %, zatiaľ čo chôdza v rozsahu 7 000 až 13 000 krokov denne znížila riziko úmrtia u osôb mladších ako 60 rokov približne o 49 %.
Výsledky sú sprevádzané určitými upozorneniami. Jedným z dôvodov je, že hoci tento druh pozorovania môže odhaliť trendy, nemôže jednoznačne určiť príčinu a následok. Denné kroky boli len jednou zložkou celkového obrazu, pretože výskumníci nemohli riadne zohľadniť sociálno-ekonomickú situáciu alebo všeobecný životný štýl účastníkov. Je napríklad pravdepodobné, že tí, ktorí boli najaktívnejší, vykazovali aj rôzne iné prospešné správanie, ktoré mohlo prispieť k ich dlhšiemu životu.
Súčasná štúdia však došla k rovnakému záveru ako mnohé predchádzajúce štúdie – a smernice americkej vlády o fyzickej aktivite -, že viac pohybu je takmer vždy lepšie, ale aj málo je lepšie ako nič.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vek ju nezastavil. Vo veku 92 rokov zabehla maratón
Je vašou vášňou beh? Zúčastnite sa najväčšej športovej udalosti milovníkov behu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.