15.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Výskumníci v oblasti umelej inteligencie vyvinuli novú metódu zachytávania hesiel, ktorá využíva „počúvanie“ zvukov klávesnice, a to s 95-percentnou úspešnosťou.
Na krádež hesla stačí zvuk ťukania na klávesnicu
Výskumníci z Durhamskej univerzity v Spojenom kráľovstve vyvinuli model hlbokého učenia, ktorý môžu hackeri použiť na vzdialenú krádež hesiel. Hovoria o umelej inteligencii, ktorá sa dokáže naučiť heslá používateľov počúvaním toho, ako ich píšu na klávesnici (rozpoznávanie jednotlivých písmen podľa zvukov úderu).
Výskumníci vycvičili umelú inteligenciu na zvukoch znakov písaných na klávesnici MacBooku Pro z rôznych vzdialeností a uhlov, aby vytvorili zvukové profily pre jednotlivé klávesy. Ako sa neskôr zistilo po testovaní s použitím viacerých metód nahrávania, táto technika je veľmi účinná a má viac ako 90-percentnú presnosť.
Najpohodlnejším spôsobom krádeže bolo počúvať niekoho, kto ťuká na klávesnicu, pomocou mikrofónu smartfónu – to dosahuje 95-percentnú presnosť a pre hackera je to aj najjednoduchšie, pretože stačí, aby nás počúval v kaviarni, na iných verejných miestach alebo na pracovisku.
Klasifikátor vycvičený na počúvanie stlačených klávesov zaznamenaných blízkym telefónom dosiahol 95 % presnosť, čo je najvyššia presnosť zaznamenaná bez použitia jazykového modelu.
sa uvádza v štúdii.
Upozornenie pri používaní Zoom a Skype. Hackeri majú spôsob
Tím testoval svoj algoritmus aj s aplikáciami Zoom a Skype na prácu na diaľku, keďže ich používanie v poslednom čase výrazne vzrástlo. Bohužiaľ, aj takto to funguje – umelá inteligencia správne odhadla stlačenia klávesov v 93 percentách prípadov pri monitorovaní hovorov v aplikácii Zoom a v 92 percentách prípadov v aplikácii Skype.
Ako je to možné? Model zaznamenáva vzory a rozdiely jednotlivých stlačení kláves na klávesnici. Napríklad malé písmeno „k“ znie trochu inak ako veľké písmeno „K“ (shift+K). Tieto jemné rozdiely vo vzoroch v kombinácii so synchronizáciou a blízkosťou (hlasitosťou úderov) umožňujú umelej inteligencii odhadnúť, aké klávesy sa píšu.
Výskumníci pripisujú schopnosť a presnosť umelej inteligencie pokroku v kvalite nahrávacích zariadení za posledné desaťročie a nárastu počtu mikrofónov v dosahu sluchu počítačových zariadení v moderných podmienkach.
Treba však poznamenať, že presnosť dramaticky klesá pri analýze stlačenia kláves na klávesnici, ktorá nebola súčasťou tréningu umelej inteligencie. A to preto, že nie všetky klávesnice sú vyrobené rovnako a každá má jedinečný zvukový profil, ale tréning AI na veľkej skupine zariadení určite zlepší výkon.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Emócie – najsilnejší nástroj v rukách kybernetických podvodníkov
Vidíte dron v blízkosti svojho domova? Dávajte si pozor! Môže to byť trik zlodejov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.