16.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Maryia_K).
Kam vyhodiť topánky? To je otázka, ktorá nám môže napadnúť, keď si stlačíme šatník a zistíme, že na jeho dne je poškodená obuv. Topánky sú pomerne problematickým odpadom. Preto vám poradíme, do ktorého kontajnera na odpad ich môžete vyhodiť.
Triedenie odpadu je veľmi dôležité. Každý by mal vedieť, ako separovať odpad. Znížime tým množstvo odpadu, ktorý znečisťuje životné prostredie a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a zvieratá. Získavame tiež recyklovateľné materiály, ktoré znižujú množstvo spotrebovaných prírodných zdrojov. Obuv je pomerne problematický odpad. Kde by sa mali likvidovať?
Kde sa zbaviť obuvi? Toto sú miesta, kam sa môže dať nenosená obuv
Obuv je pomerne problematický odpad, ktorý sa v odpadovom priemysle nemá rád. Stojí však za to zvážiť niektoré možnosti, z ktorých máme na výber.
- Kontajnery na oblečenie – na Slovensku má mnoho spoločností kontajnery na textil. Najlepšou voľbou by bol kontajner, pretože v ňom možno likvidovať aj obuv nevhodnú na chôdzu. Spoločnosť totiž takúto obuv vyčlení na výrobu alternatívnych palív.
- Zderný dvor – legálny a pohodlný spôsob likvidácie problematického odpadu. Odtiaľ obuv putuje k výrobcovi alternatívnych palív. Napriek tomu môže byť obuv nežiaducim odpadom práve kvôli obsahu ťažkých kovov a ortuti. Všetko závisí od strojového vybavenia, kde sa obuv spracuje s lepším alebo horším konečným výsledkom.
- Čierny kontajner na zmesový odpad – obuv, ktorá sa dostane do čierneho kontajnera, má šancu na tepelnú premenu na energiu. Žiaľ, nie všetky spoločnosti to robia, takže časť jednoducho skončí na skládke.
Čo nevhadzovať do nádob na zmesový odpad? Tieto veci likvidujte iným spôsobom
Všetko, čo sa nedá recyklovať, okrem nebezpečného odpadu, by malo ísť do nádoby na zmesový odpad. Ak máte pochybnosti o tom, kam danú vec vyhodiť, najmenšiu škodu spôsobíte, ak ju jednoducho vyhodíte do čierneho kontajnera. Upozorňujeme však, že do čierneho kontajnera by ste nemali vyhadzovať:
- pneumatiky, nábytok a objemné predmety,
- žiarovky (nebezpečný odpad, ktorý sa musí odovzdať na zbernom dvore ZD),
- lieky a chemikálie (lieky môžete odniesť do lekárne, chemikálie do ZD),
- stavebný odpad (ZD),
- použité batérie a akumulátory (ZD alebo špeciálne zberné miesta batérií),
- elektronické a elektrické zariadenia (zderný dvor).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam vyhadzujeme žiarovky? Až 60 percent Slovákov to nevie. Triedenie tohto odpadu je jednoduché
Kam likvidovať penový polystyrén? Mnohí z nás robia chybu. Pravidlá triedenia odpadu sú jasné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.