17.8.2023 Redakvia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/yurakrasil).
Prílišné vystavenie slnečnému UV žiareniu môže preťažiť imunitný systém organizmu a spôsobiť spálenie. Ako si s nimi poradiť, aby ste dosiahli rýchlu úľavu? Odporúčame.
Prírodné prostriedky na spálenie od slnka sú skvelou alternatívou krémov a mastí z lekární. Nielenže pomáhajú rýchlo a účinne zmierniť podráždenie, ale prinášajú aj úľavu svrbivej a páliacej pokožke. Ak sa vaša pokožka nepozornosťou alebo nedbalosťou príliš spálila a potrebuje okamžitú pomoc, neváhajte a vyskúšajte niektorú z metód. Väčšina popálenín od slnka sú popáleniny prvého stupňa, ktoré spôsobujú začervenanie a bolesť a zvyčajne sa dajú ošetriť doma. Ak ste strávili na slnku dlhší čas a na pokožke sa vám objavili pľuzgiere a máte ďalšie znepokojujúce príznaky, ako je horúčka, mdloby, nevoľnosť, bolesť hlavy, obráťte sa na lekára.
Domáce lieky na spálenie od slnka. Ako zastaviť bolesť a začať hojenie?
Hneď ako spozorujete, že vaša pokožka sčervená, začnite konať. Kľúčové je znížiť teplotu pokožky a zabrániť jej ďalšiemu poškodeniu. Jedným z najúčinnejších a najprirodzenejších spôsobov liečby spálenín od slnka sú obklady z kefíru, cmaru a jogurtu. Obsahujú mnoho cenných zložiek, ako sú vitamíny A, D a E, vitamíny skupiny B a zinok, vápnik, aminokyseliny a bielkoviny. Vďaka tomu okamžite regenerujú slnkom podráždenú epidermu, navyše zmierňujú svrbenie a pálenie a poskytujú rýchlu úľavu.
- Ochladený výrobok aplikujte priamo alebo ho namočte do gázy a priložte na popálené časti tela
- Po 20 minútach opláchnite povrch pokožky studenou vodou
Čím namazať spáleniny od slnka? Kokosový olej môže pomôcť pri hojení pokožky
Kokosový olej je niečo, po čom možno budete chcieť siahnuť, keď sa toto leto vyberiete k bazénu alebo na pláž. Podľa doktorky Geety Yadavovej, certifikovanej dermatologičky, ako uvádza portál Well and Good, môže pomôcť pri hojení pokožky po spálení slnkom. Navyše je podobný vazelíne v tom, že hydratuje pokožku a môže redukovať jazvy. Jeho protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti môžu, pomôcť exfoliovať epidermis. Nielenže napomáha regenerácii, ale tiež spomaľuje šírenie škodlivých mikroorganizmov, posilňuje prirodzený lipidový plášť pokožky a dodáva jej cenné živiny. Kokosový olej môžete vmasírovať priamo do pokožky, pridať ho do kúpeľa alebo si na jeho základe pripraviť upokojujúcu masku.
Súvisiace články:
Koloidné striebro – hit lekárne za drobné. Ako ho používať?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.