17.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Pitie vody nás môže ochrániť pred prehriatím a dehydratáciou, a to nielen počas veľmi teplých dní. Primeraná hydratácia podporuje aj kognitívne procesy a okrem iného je zodpovedná za správny krvný obeh a účinný metabolizmus. Slováci vo všeobecnosti nepijú dostatok vody a niektorí – najmä tí najmladší a seniori – nie vždy dokážu rozpoznať signály vysielané telom, ktoré si žiada doplniť vodu. Pocit smädu je prvým jasným znakom, že telo je dehydrované, ale to nie je všetko. Aké sú ďalšie príznaky nedostatočného pitia vody? Ako sa môže dehydratácia prejavovať u detí a ako u dospelých?
Dehydratácia – čo to je?
Dehydratácia je stav, pri ktorom obsah vody v tele klesne na úroveň, ktorá sťažuje správne fungovanie organizmu. Dehydratácia sa veľmi často vyskytuje počas horúceho počasia, ale nielen počas neho.
Počas teplých dní strácame vodu nielen močom, stolicou, ale aj potením a odparovaním. Za normálnych podmienok dospelý človek stratí denne 2,5 litra vody. Keď je vonku horúco, strata vody je okamžitá a čím vyššia je teplota, tým viac vody sa z tela stráca. Odhaduje sa, že pri teplote 30 stupňov Celzia je strata vody potením a odparovaním až pol litra. Čím väčší je povrch tela, tým viac vody sa stráca.
Dehydratácia môže postihnúť človeka v akomkoľvek veku a môže ohroziť jeho zdravie a dokonca aj život. Dehydratáciou sú najviac ohrozené deti a starší ľudia. Príznaky dehydratácie sa líšia v závislosti od toho, či ide o mierny alebo závažný stav.
Príznaky dehydratácie u dojčiat a malých detí
Kojenci a malé deti majú zvýšenú potrebu vody a menšie zásoby tekutín. Ich metabolizmus je tiež rýchlejší a jednoducho nám nedokážu povedať, že sa s nimi deje niečo zlé. Preto musia rodičia (ale nielen) v horúcom počasí pozorne sledovať určité signály.
- zmena správania (znížená aktivita, apatia, letargia, podráždenosť),
- plač bez sĺz,
- prepadnuté oči a líca (zostrené črty tváre),
- suchý jazyk a pery,
- tmavé kruhy pod očami,
- prepadnutá fontanela,
- studené ruky a nohy,
- vráskavá pokožka,
- rýchle a prehĺbené dýchanie.
Pri podozrení na dehydratáciu u dojčiat a detí je dôležité vyhľadať lekára.
Príznaky dehydratácie u dospelých
U dospelých je dehydratácia najčastejšie indikovaná:
- pocit smädu,
- únava,
- bolesti hlavy,
- slabosť,
- problémy so sústredením,
- ospalosť,
- podráždenosť,
- zjavná suchosť jazyka a pier,
- suché oči,
- menej časté močenie,
- zmena farby moču (na tmavožltú),
- zrýchlený tep srdca.
Starší ľudia sú dehydratáciou najviac ohrození.
Vo vekovej skupine nad 60 rokov je najčastejšou príčinou dehydratácie nedostatočný príjem tekutín. Starší ľudia nepociťujú smäd tak silno ako mladší, preto pijú menej. Vo vyššom veku majú obličky zníženú schopnosť koncentrovať moč a zadržiavať vodu. Ak svojmu telu pravidelne nedodávate vodu, nástup smädu už môže byť príznakom počiatočných štádií miernej dehydratácie.
Ako sa vyhnúť dehydratácii?
Dospelý človek by mal v závislosti od pohlavia, telesnej hmotnosti, fyzickej aktivity a teploty okolia vypiť 2 až 2,5 litra vody denne, počas intenzívneho cvičenia a horúceho počasia až 4 až 5 litrov denne.
Počas horúcich letných dní nečakajte, kým pocítite smäd. Pocit smädu znamená, že sa vaše telo začína dehydratovať. Preto je potrebné pravidelne doplniť tekutiny. Pite často, po malých dúškoch a odporúčané dávky si rozdeľte na celý deň. Vyhnite sa konzumácii alkoholu, silnej kávy, sladkých a sýtených nápojov. Zvoľte si vodu, ale nie je to jediná možnosť v horúcom počasí – môžete konzumovať aj iné tekutiny, napríklad bylinkové nálevy, ako aj domáce izotonické nápoje na doplnenie stratených elektrolytov. Takýmto domácim izotonickým nápojom bude napríklad limonáda, citrónová alebo pomarančová, osladená medom a s pridaním trochu soli. Nezabúdajte na hydratáciu detí a starších ľudí, ktorí môžu mať oslabený pocit smädu.
Počas horúcich dní je tiež dobré konzumovať produkty bohaté na vodu. Patrí medzi ne melón, jahody, uhorky, cukety a broskyne.
Medzi 11. a 15. hodinou, keď je vonku najvyššia teplota, zostaňte doma, ak môžete. Ak musíte ísť von, nezabudnite si dať pokrývku hlavy, ľahké a vzdušné oblečenie a pohybovať sa v tieni. Nechoďte von bez zásoby vody. Keď slnko hreje, zdržte sa intenzívnych a dlhotrvajúcich aktivít. Miestnosti udržiavajte chladné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete žiť dlhšie? Tu je ideálny počet krokov, ktoré by ste mali denne urobiť
Ukázali prelomové výsledky výskumu. V tento deň je najvyšší počet infarktov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.