20.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pav-Pro Photography Ltd).
Objav obrovského mauzólea prvého čínskeho cisára šokoval archeologickú komunitu vzhľadom na obrovský rozsah nálezu. A hoci odvtedy uplynulo takmer pol storočia, vedci sa stále nerozhodli hrobku otvoriť. Vo vnútri sa nachádza množstvo starostlivo pripravených a naplánovaných smrtiacich pascí.
Mala tam byť studňa, ale bol objavený archeologický poklad
Bola skorá jar 1974, keď traja čínski roľníci vzali lopaty a krompáče, aby začali kopať studňu neďaleko mesta Si-an v provincii Šen-si. Namiesto vody však muži urobili prelomový objav pre svetovú archeológiu, ktorý napriek uplynutiu desaťročí stále dokáže šokovať svojou výnimočnosťou.
Len dva metre pod povrchom sa lopata jedného z Číňanov zastavila na kúsku červenej keramiky. Ukázalo sa, že ide o fragment jedného z tisícov terakotových modelov vojakov brániacich prístup k hrobke prvého čínskeho cisára Čchin Š‘-chuanga.
Robotník rozhádzal terakotové úlomky po poli, ktoré rýchlo pozbierali dedinčania. Používala sa na výrobu podláh v domoch. Nálezca si zasa, neuvedomujúc si rozsah svojho nálezu, vzal so sebou len hroty šípov a predal ich za málo peňazí.
Čchin Š‘-chuang, prvý vládca Čínskej ríše, zjednotil Čínu v roku 221 pred n. l., postupne dobyl ďalších šesť čínskych štátov a ukončil obdobie bojujúcich kráľovstiev. Čchin inicioval výstavbu Veľkého čínskeho múru a zjednotil aj písmo, miery, váhy, menu, administratívu, hospodárstvo a armádu.
V máji 1974 sa začali prvé vykopávky pod dohľadom archeológov z provincie Šen-si. Podujatie, ktoré trvalo viac ako dva roky a zahŕňalo vykopanie metrov nálezov, prinieslo neuveriteľný výsledok.
Armáda terakotových vojakov
Na ploche 20 000 metrov štvorcových sa našlo 7 000 terakotových sôch vojakov a koní v životnej veľkosti, ako aj sto drevených vozov a množstvo zbraní. Naopak, v roku 2008 bola objavená ešte väčšia nekropola pozostávajúca zo šesťsto jám naplnených modelmi bojovníkov, ktorí strážili prístup k hrobke panovníka.
Hoci od objavenia mauzólea uplynulo už takmer polstoročie, stále nebolo rozhodnuté o otvorení Čchin Š‘-chuangovej hrobky. Prečo? Nuž, existuje veľmi vysoké riziko, že pokus dostať sa do hrobky sa skončí tragicky.
Smrtiace pasce pre vedcov
Vedci predpokladajú, že hrobka obsahuje množstvo pascí, ktoré číhajú na každého, kto by sa rozhodol narušiť miesto odpočinku Čchin Š‘-chuanga. Svedčí o tom možno aj fakt, že bolo vyrobených niekoľko tisíc skutočných kuší a šípov, ktorými boli vyzbrojené terakotové modely vojakov.
Smrteľnou pascou pre vedcov, ktorí sa snažia dostať do hrobky, by mohla byť tekutá ortuť, ktorá by po otvorení zaplavila miestnosť. Podľa štúdií je koncentrácia ortuti v blízkosti hrobky mimoriadne vysoká.
Hrobka pripomína obrovskú pyramídu, pod ktorou sa nachádza masívna drevená konštrukcia, ako ukázali georadarové prieskumy. Hrobka Qin Shi Huanga údajne pripomína podzemné mesto pretkané stovkami kanálov, ktoré podľa niektorých hypotéz môžu byť naplnené spomínanou ortuťou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Existuje Tutanchamonova kliatba? Tento príbeh je desivý
V Egypte objavili veľký poklad. Bol neporušený 2200 rokov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.