22.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Utierka z mikrovlákna je riešenie, ktoré sa často objavuje v našich domácnostiach. Aj suchá handrička je skvelá na riešenie prachu na nábytku. S trochou vody pomôže odstrániť aj nečistoty. Existujú však miesta v domácnosti, ktoré by sa nemali čistiť handričkami z mikrovlákna. Prečo?
Čo je mikrovlákno?
Utierky z mikrovlákna sú už roky nepostrádateľnou súčasťou domácej súpravy na upratovanie. Sú známe svojimi elektrostatickými vlastnosťami, ktoré zabezpečujú, že aj suchá utierka dokonale odstráni prach a pri čistení nespôsobí, že prachové častice vyletia do vzduchu. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo je to mikrovlákno? Je to materiál vyrobený z polyesterových alebo polyamidových vlákien. Sú také tenké, že patria do kategórie mikrovlákien, preto sa im hovorí mikrovlákno.
Výhodou tejto tkaniny je, že je mimoriadne pevná a odolná – takáto tkanina sa len tak ľahko neroztrhne a netrpí ťahaním ani odieraním. Správne používaná a čistená utierka z mikrovlákna vydrží dlhé roky.
Utierka z mikrovlákna: Tieto oblasti by sa ňou nemali čistiť
Utierka z mikrovlákna má pri každodennom upratovaní mnoho využití: používame ju na utieranie prachu z nábytku, odstraňovanie nečistôt v kuchyni a kúpeľni, používame ju ako utierku na okná alebo na čistenie čalúnenia v autách. Ukazuje sa však, že utierku z mikrovlákna by sme nemali používať na všetkých miestach.
Predovšetkým by sa nemala používať na čistenie podláh, toalety alebo umývadla. Dôvodom sú baktérie prítomné na týchto miestach. Keď použijete utierku z mikrovlákna na čistenie umývadla alebo toalety, baktérie, ktoré tam žijú, sa dostanú na materiál a zostanú na ňom aj napriek praniu.
Čistota utierky z mikrovlákna vs. baktérie
Jednou z výhod utierky z mikrovlákna je jej jednoduché čistenie. Často stačí ručné pranie, aby sa tkanina vrátila do správneho stavu. Mnohí, aby sa uistili, že sa zbavia všetkých nečistôt, hodia utierku z mikrovlákna do práčky. Ani jeden z týchto úkonov si však s baktériami neporadí. Fekálne baktérie z toalety, baktérie e.coli alebo salmonely z kuchynského drezu zomierajú až pri teplote 60 – 70 stupňov Celzia a utierka z mikrovlákna by sa mala prať vo vode, ktorej teplota nepresahuje 40 – 50 stupňov Celzia, inak hrozí, že tkanina stratí svoje vlastnosti a utierka sa rýchlejšie opotrebuje.
Preto ak utierku z mikrovlákna vyperieme s kuchynským drezom, potom ju vyperieme a opätovne použijeme na utretie pracovnej dosky alebo toho istého drezu, namiesto toho, aby sme ju udržiavali čistú, budeme na jej povrchu dodatočne šíriť baktérie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máte utierky z mikrovlákna? Ak robíte túto chybu, radšej ich hneď vyhoďte do koša
10 prípadov, keď by ste nemali používať antibakteriálne utierky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.