23.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407/Chekyravaa).
Rastliny v kvetináčoch nielen zdobia interiér, ale majú vplyv aj na naše zdravie. Mnohé z nich majú pozitívny vplyv na našu pohodu, okrem iného dodávajú energiu alebo upokojujúci účinok, ako aj okysličujú naše miestnosti. Zistite, ktoré rastliny sú vhodnejšie do spálne a ktoré na balkón alebo do kuchyne?
Väčšinu dňa trávime v uzavretých priestoroch, niekedy so zatvorenými oknami a zapnutou klimatizáciou. Aj keď si to nie vždy uvedomujeme, cítime túžbu po prírode. Niekedy nám ju môže nahradiť aj malý kvetináč s rastlinou, ktorý zabezpečí pokoj a vnesie do interiéru harmóniu.
Ktoré črepníkové rastliny si vybrať na zlepšenie pohody?
Výber správnych rastlín môže výrazne zlepšiť vašu pohodu. Kľúčovú úlohu zohráva náš vkus – či už si vyberieme elegantnú palmu, pôvabnú alpskú fialku alebo jemnú orchideu.
Tí, ktorí majú balkón, sa môžu vrátiť v čase a vybrať si rastliny, ktoré kedysi zdobili záhrady našich starých mám. Duch minulosti v módnom retro štýle pomôže evokovať papradie a brečtan, ktorými sme si radi zdobili byty za komunizmu. Sú nielen pekné, nenáročné na údržbu a rýchlo rastúce – patria k tým rastlinám, ktoré účinne čistia vzduch od mikropolutantov.
Kvetináčové rastliny do spálne: praslička, aloe vera, orchidea
V otázke umiestnenia kvetov v spálni neexistuje jednoznačné stanovisko, pretože existujú názory, ktoré naznačujú, že to môže mať určité negatívne účinky. Niektorí sa domnievajú, že prítomnosť rastlín môže brániť dýchaniu v miestnosti. Argumentujú tým, že v noci rastliny, ktoré nemajú prístup k svetlu, vykonávajú opačný proces ako fotosyntéza. To znamená, že prijímajú malé množstvo kyslíka a vylučujú oxid uhličitý.
Ako v každej oblasti prírody, aj v prípade rastlín existujú výnimky zo všeobecného pravidla. Existuje skupina druhov, ktorá je schopná v noci vykazovať opačný proces ako väčšina. Táto adaptácia sa nazýva CAM fotosyntéza a vznikla u rastlín ako reakcia na suché a horúce klimatické podmienky.
Do tejto skupiny patria rastliny, ako sú sukulenty – napríklad aloe vera alebo strom šťastia, ako aj kaktusy, známe aj ako krídlaté kaktusy a epifyty, t. j. rastliny, ktoré rastú na iných rastlinách. Do tohto okruhu patrí aj väčšina orchideí. Tieto pozoruhodné rastliny sú schopné v noci produkovať kyslík a zároveň absorbovať oxid uhličitý, čo je špecifická adaptácia na extrémne podmienky.
Čo sa týka ďalších kvetov, ktoré dobre fungujú v spálni, tiež stojí za zmienku:
- sansevieria – svokrine jazyky
- papraď,
- zlatobyľ,
- šeflera,
- zelenec
- aloe vera.
Veľmi obľúbené sú aj obyčajný brečtan, fikus, dracéna lemovaná, filodendron a krásne majestátne paprade. Všetky uvedené rastliny sa dobre hodia aj ako dekorácie do spálne. Nezabudnite však, že do malých miestností by ste sa mali vyhnúť rastlinám s veľkými, široko rozprestierajúcimi sa listami.
Alergia na izbové rastliny
Alergici by sa mali vyhýbať dlhodobému kontaktu s kvetmi, ktoré u nich vyvolávajú nežiaduce reakcie. V spálni je obzvlášť dôležité zabezpečiť prostredie, ktoré prispieva k pokojnému spánku a celkovému pohodliu. Preto by sa niektoré kvety vzhľadom na ich alergénne vlastnosti nemali umiestňovať v tejto miestnosti.
Medzi rastliny, ktorým je lepšie sa v spálni vyhnúť z dôvodu možných alergických reakcií, patria napr:
- ruže,
- hyacinty,
- ľalie,
- hortenzie,
- oleandre,
- narcisy,
- fialky,
- muškáty,
- begónie.
Intenzívna vôňa kvetov môže spôsobiť nielen dýchavičnosť, ale aj vyvolať migrénu.
Jedovaté izbové rastliny: vlčí bôb, antúria, filodendron
Niektoré rastliny, ktoré sú v našich domácnostiach obľúbené, môžu byť toxické a predstavovať zdravotné riziko.
Príkladmi takýchto rastlín sú Prýštec najkrajší (známy aj ako betlehemská hviezda, či vianočná ruža), krotón, difenbachia a antúria. Pre majiteľov domácich zvierat a malé deti, ktoré často skúmajú svet okolo seba pomocou chutí a dotykov, môžu byť tieto rastliny nebezpečné, pretože ich požitie alebo kontakt pokožky s rastlinnými šťavami môže viesť k alergickým reakciám alebo otravám.
Je potrebné poznamenať, že aj niektoré obľúbené dekoratívne rastliny, ako napríklad filodendron, môžu byť toxické a predstavujú riziko, najmä pri náhodnom požití alebo kontakte.
Preto by sa mala dodržiavať mimoriadna opatrnosť a priestory, v ktorých sa nachádzajú domáce zvieratá alebo malé deti, by mali byť riadne zabezpečené, aby sa predišlo rizikám spojeným s toxickými rastlinami.
Rastliny v kvetináčoch do kuchyne
Rastliny do kuchyne by sa mali vyznačovať schopnosťou odolávať teplotným výkyvom. Medzi takéto druhy patria:
- Potosovec (epipremnum),
- Hoja,
- Dracéna,
- Slonia noha,
- Bogoflor – sukulenty.
Odporúča sa dodržiavať určitú vzdialenosť medzi týmito rastlinami a varnou doskou alebo sporákom, aby sa zabránilo ich vystaveniu tukovým výparom pri varení alebo vyprážaní. Ak je kuchyňa tmavá alebo bez okien, nie všetkým rastlinám sa bude dariť, ale sú aj také, ktoré dobre znášajú malé množstvo svetla. Patria medzi ne sansevierie a zamiokulkas. Sú to tiež rastliny, ktoré dokážu prežiť krátke obdobia bez zalievania, takže sú ideálne pre zabúdajúcich majiteľov.
S ohľadom na kuchyňu sa dobre uplatnia aj bylinky, ktoré sú okrem estetického vzhľadu aj praktické a zdravé.
Popínavé a závesné rastliny sú dobrým nápadom aj kvôli úspore miesta v pracovnom priestore. potosovec, brečtan a popínavé filodendrony sú vhodnou voľbou v tejto kategórii.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete zachrániť svoje domáce rastliny? Siahnite po obľúbenom korení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.