25.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ETAP).
Udržiavanie čistoty špár v kúpeľni môže byť náročné. Z času na čas sa oplatí stráviť niekoľko minút odstraňovaním nečistôt, ktoré sa tam nahromadia, ale nie vždy je to úspešné. Existuje však jeden domáci, účinný spôsob čistenia škárovacej hmoty. A neutratíte zaň „milióny“.
Ako rýchlo a účinne vyčistiť škárovaciu hmotu? Je známe, že špina sa „rada“ hromadí medzi dlaždicami v kúpeľni a jej odstránenie z tohto povrchu často hraničí so zázrakom. Tradičné čistenie podlahy mopom nemusí stačiť. Špina, ktorá sa nahromadí na škárach, sa často nedá odstrániť bežným mopom.
To však tiež neznamená, že sa musíme hneď ponáhľať do drogérie po tie najdrahšie chemikálie. Oveľa lacnejším riešením budú domáce prostriedky, na ktoré potrebujete len niekoľko ingrediencií. V tomto prípade tri. Navyše každú z nich zvyčajne ľahko nájdete v každej kuchynskej alebo kúpeľňovej skrinke. Na druhej strane v supermarkete ich dostanete len za niekoľko eur.
Špinavé škáry vám nedajú spať? Stačia dve zložky. Určite ich máte doma!
Takto postupuje Marta Zawadzka, poľská odborníčka na upratovanie, ktorá na Instagrame vedie profil s názvom „Mop, ktorý zametá“. Influencerka testuje najrôznejšie lifehacky na udržiavanie čistoty v domácnosti a ukazuje jednoduché spôsoby, ako vyčistiť aj tie najťažšie zákutia, ktoré nám často nedajú spať. Tentoraz formou krátkeho videa predviedla, ako si poradiť so špinavými škárami.
Ako vysvetľuje, na začiatku je potrebné škárovaciu hmotu navlhčiť vodou pomocou špongie. To všetko preto, že na čistenie sa nebudú používať žiadne domáce chemikálie. Čo teda potrebujeme? Len obyčajnú sódu bikarbónu – výrobok prítomný takmer v každej domácnosti, a peroxid vodíka z lekárne – najlepšie 3-percentný roztok.
„Pridajte peroxid vodíka do sódy – kým sa nevytvorí polotekutá hmota“
– znie popis videa zverejneného na Instagrame. Takto pripravenú pastu v miske treba naniesť na navlhčené škáry. V závislosti od ich stavu môžete chvíľu počkať alebo sa rovno pustiť do kefovania.
„Potom zotrite škárovaciu hmotu mokrou špongiou. Po zaschnutí škárovacia hmota opäť získa svoju pôvodnú farbu. Ak máte hlbšiu škárovaciu hmotu, možno ju budete musieť po zaschnutí ešte nasucho pretrieť, aby ste sa zbavili zvyškov sódy,“ odporúča Marta.
Odborníčka tiež dodáva, že pred prípravou zmesi a umývaním škárovacej hmoty s ňou môžete urobiť skúšku na menšej, menej viditeľnej ploche. Zároveň neodporúča používať „odvar“ na škáry z prírodného kameňa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Robíte to aj s kefou na čistenie toalety? To nie je správne! Video prekvapilo používateľov internetu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.