1.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Caterina Trimarchi).
Vres je charakteristický pre jeseň a v tomto ročnom období sa oplatí ozdobiť si ním záhradu alebo dokonca balkón. Termín na ich výsadbu sa blíži. Prečítajte si, ako sa starať o vresy na balkóne a v záhrade a aký substrát im bude najlepšie vyhovovať.
Vres je ker, ktorý kvitne koncom leta a začiatkom jesene. Vres sa v záhrade vysádza do veľkých záhonov a používa sa na lemovanie chodníkov. Vresy vysadené v kvetináčoch na balkóne sú čoraz obľúbenejšie.
Vresy na balkóne
Vresy vysádzame na balkón do kvetináčov, debničiek a iných nádob. Mnoho ľudí si vyberá drevené debničky alebo kamenné kvetináče, v ktorých vres na balkóne vyzerá veľmi pekne.
Vres na balkóne potrebuje riadne zavlažovanie. Pôda by mala byť vlhká, ale nie mokrá. Musíme kontrolovať vlhkosť pôdy vresov na balkóne, aby sme zabránili vyschnutiu alebo premokreniu pôdy. Vresy zalievajte destilovanou vodou alebo dažďovou vodou.
Vres nemá vysoké nároky na živiny, takže stačí jednorazové jarné hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Vresy v záhradkárskych obchodoch sa zvyčajne dopĺňajú hnojivom, ktoré vydrží niekoľko týždňov.
Vres umiestnite na balkón na slnečné miesto, chránené pred vetrom, a v zime ho chráňte pred zamrznutím. Na tento účel umiestnite nádoby na hrubý polystyrén a prikryte ich slamou. Samotný vres by mal byť prikrytý rúnom alebo konármi ihličnanov. Vres môžeme umiestniť aj do väčšej debny, ktorú vystelieme izolačným materiálom, napríklad polystyrénom, slamou alebo papierom.
Vresy v kvetináči
Po zakúpení vresu v kvetináči ho vždy presaďte do iného kvetináča, pretože ten zakúpený je príliš malý a zvyčajne obsahuje len rašelinu. Dno kvetináča by malo byť vysypané keramzitom, aby sa vytvorila drenážna vrstva. Potom vresy umiestnite do rovnakej hĺbky, v akej rástli v zakúpených kvetináčoch – príliš hlboké vysadenie vresov môže viesť k hnilobe. Na samý koniec odporúčame pridať trochu borovicovej kôry, ktorá zabraňuje odparovaniu vody z pôdy a rastu buriny.
Vresy vysádzajte do širokých kvetináčov s priemerom asi 15 cm. Vres má plytký koreňový systém, takže kvetináče nemusia byť hlboké. Nezabudnite, že kvetináče na vres by mali mať na dne drenážne otvory.
Vresy v záhrade
Vresy v záhrade, rovnako ako tie na balkóne, by mali byť vysadené na slnečnom a odľahlom mieste. Odporúča sa vysadiť ich na malom kopčeku, aby sa počas zimy v zemi nezhromažďovala voda.
Vysaďte vresy do záhrady do rovnakej hĺbky, ako rástli v škôlke. Okrem toho sa rastliny vysádzajú v skupinách každých 20 – 30 cm, 9 až 15 kríkov na 1 m2 v závislosti od zvolenej odrody vresu.
Mulčovanie a hnojenie vresov v záhrade vyzerá rovnako ako tie na balkóne, preto používame borovicovú kôru a jednorazové jarné hnojivo s pomalým uvoľňovaním.
Pri vresoch v záhrade dbáme aj na správnu vlhkosť pôdy. Vresy v záhrade je najlepšie polievať skoro ráno, nie príliš často, ale hojne, pričom dbáme na to, aby sme nezmáčali listy. Ak prezimujú, prikryte ich, aby nepremrzli. Konáre ihličnanov sú dobrým izolačným materiálom.
Stonky kvetenstiev vresu v záhrade pod kvetmi skráťte, aby hojne kvitli. Toto sa robí každý rok pred vegetačným obdobím.
Vresy – kedy sadiť?
Vres je dostupný v záhradkárskych obchodoch po celý rok, ale najlepšie je vysádzať ho v septembri. V tomto mesiaci vyzerá a kvitne najpriaznivejšie. Nezabudnite ich ihneď po zakúpení presadiť do iných kvetináčov.
Ďalší čas na výsadbu vresu je na jar, presnejšie v marci až apríli. Vresy vysadené na jar nevyzerajú a nekvitnú tak nápadne ako vresy vysadené v septembri.
Vresy – aká pôda?
Vresy bujne kvitnú v priepustnej pôde s kyslou reakciou, t. j. pH by sa malo pohybovať medzi 4 a 6. Ideálna je kyslá rašelina alebo špeciálna pôda na pestovanie vresov.
Pôdu pre vres si môžeme pripraviť aj sami. Na tento účel zmiešame: 50% rašeliny, 20% perlitu, 10% univerzálnej zeminy, trochu piesku a kompostu.
Viacročný vres
Vresy sú vytrvalé rastliny, pretože na vresovisku môžu žiť až 20 rokov. V záhrade žijú oveľa kratšie, a preto je dobré vysadiť na záhradnom vresovisku rôzne druhy vresov, aby sa ich rast predĺžil.
Vres v kvetináči by mal vydržať približne dva roky. Po odkvitnutí ich nezabudnite uskladniť na chladnom mieste a najlepšie ich vysadiť do záhrady.
Vresy – cena
Vres sa zvyčajne kupuje v auguste, aby sa mohol začať sadiť koncom mesiaca alebo začiatkom septembra. Malé druhy vresu sa dajú kúpiť za niekoľko eur, zatiaľ čo väčšie druhy zvyčajne stoja 12 – 13 eur.
Za niekoľko eur si môžeme kúpiť vres, ktorý nám na balkóne alebo v záhrade vytvorí malý, ale pôsobivý vres. Vres bude plniť dekoratívnu funkciu a v jesennom období poteší oko.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to najlepšie hnojivo pre vres. Pripravíte ho zo zvyškov, ktoré zvyčajne končia v odpade
Krásne kvitne a prežije aj zimu. Vyberte si ju do svojej záhrady namiesto vresu a nebudete ľutovať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.