1.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Esin Deniz).
Blížiaca sa jeseň je časom, keď v našich záhradách dozrieva hrozno. Mnohé gazdinky si mädlia ruky, veď už čoskoro budú z týchto chutných, výrazných plodov vyrábať domáce šťavy, džemy alebo želé. Možno sa necháte zlákať aj na výrobu hroznového octu. Zistite, ako sa vyrába a aké vlastnosti má hroznový ocot.
Ocot je produkt, ktorý sa oplatí mať v kuchyni po ruke. Možno ho použiť nielen ako prísadu do šalátových dresingov, ako je napríklad obľúbený vinaigrette, alebo do marinád na mäso. Ukazuje sa, že jeho každodenné pitie v malých množstvách môže mať senzačný vplyv na naše zdravie. V nasledujúcom texte vám prezradíme, akú má výživovú hodnotu a ako si vyrobiť domáci hroznový ocot.
Ako sa vyrába hroznový ocot?
Základnými zložkami hroznového octu sú, samozrejme, zrelé hrozno, voda a cukor. Vyrába sa kvasením a pomocou baktérií kyseliny octovej Ktoré hrozno na ocot – biele alebo červené? Na výrobu hroznového octu je vhodné biele aj červené hrozno.
Ako vyrobiť domáci hroznový ocot – recept
Na výrobu hroznového octu potrebujete len tri prísady. Pripravte si: jeden a pol kilogramu tmavého hrozna, 200 g cukru a dva litre vody.
Vodu nalejte do hrnca a priveďte ju do varu, pridajte cukor, miešajte, kým sa nerozpustí, a potom počkajte, kým vychladne. Hrozno umyte, rozdrvte, napr. vidličkou alebo tĺčikom, a vložte do sterilizovaných pohárov. Ovocie zalejte cukrovou vodou. V tejto fáze môžete pridať aj octovú šťavu. Na poháre umiestnite gázu a zaistite gumičkou. Odložte na približne jeden a pol mesiaca. Počas prvých dvoch týždňov nezabudnite odvar raz alebo dvakrát denne premiešať drevenou lyžicou. Keď je ocot hotový, preceďte ho a nalejte do sterilizovaných sklenených fliaš.
Aké vlastnosti má hroznový ocot?
Hroznový ocot má antibakteriálne a fungicídne vlastnosti, od staroveku sa používa ako antiseptikum a prírodné antibiotikum. Je vhodné ho používať na podporu správneho trávenia, pretože má stimulačný účinok na tvorbu tráviacich enzýmov. Možno ho užívať aj pred jedlom, aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam, ako aj nadúvaniu a plynatosti.
Vo vínnom octe sa nachádzajú antioxidanty vrátane resveratrolu, ktorý má antioxidačné účinky, neutralizuje škodlivé účinky voľných radikálov a pôsobí aj proti starnutiu. Je tiež dobrým zdrojom draslíka, ktorý podporuje kardiovaskulárny systém.
Pomáha čistiť telo od toxínov a podporuje aj činnosť pečene. Mali by po nej siahnuť aj ľudia, ktorí chcú schudnúť, pretože zrýchľuje metabolizmus. Používanie hroznového octu reguluje krvný tlak a znižuje aj nadmerne vysokú hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, čím pomáha predchádzať ateroskleróze.
Hroznový ocot má sťahujúci a analgetický účinok, preto sa môže používať aj zvonka, napríklad vo forme systémov. Pomôže v boji proti opuchom a je užitočný aj pri modrinách alebo pomliaždeninách.
Treba však mať na pamäti, že príliš veľké množstvo hroznového octu môže mať dráždivý účinok na sliznicu tráviaceho systému. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia trpiaci ochoreniami tráviaceho traktu, ako je reflux alebo vredy.
Ako piť domáci hroznový ocot?
Hroznový ocot sa môže piť aj pred každým jedlom. Bezpečná a odporúčaná dávka bude jedna polievková lyžica a môže byť zriedená v pohári vody. Okrem toho je vhodný na vonkajšie použitie vo forme obkladov. Vtedy zmiešajte ocot s vodou v pomere jedna ku jednej.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako odstránite zápach cigaretového dymu z domu a rúk? Všetko, čo potrebujete, je zložka za 1€
Čo neumývať octom? Radšej buďte opatrní. Tieto povrchy nenávratne poškodíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.