4.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kai foret).
Jesenné astry sú krásne a očarujúce kvety, ktoré zdobia naše záhrady a balkóny až do novembra. Za komunizmu tieto pestré a odolné kvety kraľovali takmer v každej záhrade. Oceňovali sme ich predovšetkým pre ich odolnosť a dlhé kvitnutie.
Leto sa nezadržateľne blíži ku koncu, a preto sa vegetácia pripravuje na príchod jesene. To však neznamená, že naše záhrady a balkóny musia stratiť svoje čaro. Stačí, ak si vysadíme jesenné astry, ktoré nás budú svojím šarmom tešiť až do neskorej jesene.
Jesenné astry – čo sú to za kvety?
Astry sú zvyčajne trvalky, ktoré sú známe svojím neskorým kvitnutím. Mnohé z nich lahodia oku od augusta do novembra, takže sú najatraktívnejšími jesennými kvetmi. Vďaka svojmu dlhému obdobiu kvitnutia sa stali obľúbenými rastlinami na výzdobu náhrobkov na Sviatok všetkých svätých. Niektoré sú jednoročné rastliny, ako napríklad čínska astra.
Tieto kvety môžeme rozdeliť do troch skupín podľa obdobia kvitnutia:
- jar, napr. alpské astry,
- letné, napr. astry papučové,
- jesenné, ktoré tvoria najväčšiu skupinu, napr. astra kríčková.
Astry sa vyskytujú v rôznych odtieňoch bielej, ružovej, červenej a fialovej farby. Skvele vyzerajú medzi okrasnými trávami a tiež v pestrých záhonoch.
Astry – poloha a pestovanie
Astry majú rady slnečné a vzdušné stanovište, dobre však rastú aj v ľahkom polotieni. Pre zdravý rast a krásne kvitnutie potrebujú úrodnú, priepustnú a vlhkú pôdu s pH 5,5 – 6,5.
Pri výsadbe rastlín v záhrade alebo na balkóne nesmieme zabúdať na dodržanie správnej vzdialenosti medzi nimi. Je to veľmi dôležité, pretože astry vysadené príliš husto sú náchylné na napadnutie múčnatkou, hubovým ochorením.
Astry sú veľmi odolné, takže sú vhodné aj pre neskúsených záhradkárov. Rastlina je mrazuvzdorná a v zime ju netreba prikrývať. Na jar je dobré ju prihnojiť, ale nie je to nevyhnutné. V lete si naopak dávajte pozor na nedostatok vody. Astry sú citlivé na sucho, preto ich treba počas horúčav poriadne zalievať.
Ak chceme, aby naše kvety dlho lahodili oku, nesmieme zabúdať na ich strihanie. To by sa malo vykonať po odkvitnutí kvetov. Vtedy ich stačí skrátiť asi na 5 centimetrov od zeme.
Prašivá pleseň na astrách – ako sa s ňou vysporiadať?
Hoci sa astry pestujú ľahko, problémom, s ktorým sa môžeme stretnúť, je múčnatka, ktorá sa prejavuje belavým sivým povlakom na listoch. Ako si s ňou poradiť?
Najskôr treba napadnuté výhonky odrezať a odstrániť ich zo záhrady. Potom by sme mali vykonať postrek fungicídnymi prípravkami. Takýto postrek by sme mali vykonávať každých štrnásť dní.
Najlepším spôsobom boja proti múčnatke je prevencia, preto pri výsadbe astier nezabudnite na dostatočné medzery a vetranie medzi nimi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasadiť jahody do zeme? Dodržujte tento termín. Kríky sa budú ohýbať s ovocím
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.