4.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/gashgeron).
Neviete, kam vyhodiť chlieb? Separovanie odpadu môže byť niekedy problematické. Zistite, čo robiť so suchým chlebom a iným pečivom, ktoré je po dátume spotreby.
Triedenie odpadu – kde je chlieb?
Dôležitou činnosťou, ktorá nám umožňuje reálne sa starať o našu planétu a životné prostredie, je triedenie odpadu. Kam však dávate chlieb? Mnohé odpadkové koše nemusia umožňovať jednoduché separovanie a likvidáciu potravinového odpadu, ktorý často zahŕňa sušené bochníky, nedojedené žemle alebo iné výrobky z múky, vody a soli. Nespracovaný chlieb preto môžete bezpečne vyhodiť do hnedého bio koša na rastlinné produkty (ktoré sa používajú na výrobu chleba). Do hnedého bio koša môžete bezpečne vyhodiť aj zatuchnutý, plesnivý alebo prešlý chlieb.
Predtým, ako chlieb vložíte do bio koša, ho však nezabudnite vybrať z plastových vreciek alebo iných plastových obalov, ktoré by mali ísť do plastového koša.
Kam vyhodiť chlieb? Ďalší dôležitý bod!
Kam vyhodíte chlieb, ktorý bol namazaný maslom, obalený údeninou alebo inými potravinami? Nedojedené sendviče prinesené zo školy alebo zvyšky sendvičov z večierkov, t. j. zvyšky chleba so živočíšnymi výrobkami (syr, šunka, údený losos alebo pasta z makrely) by ste mali vždy vyhadzovať do nádoby na zmesový odpad.
Kde sa zbaviť starého chleba. Na čo by ste ešte mali pamätať?
Teraz, keď už viete, kam môžete starý chlieb vyhodiť, nezabudnite, čo s ním nesmiete robiť. V žiadnom prípade ním nekŕmte vtáky – kačice, labute, vrabce ani holuby. Chlieb, ktorý je bohatý na sacharidy a obsahuje veľa soli, je vážnou hrozbou pre zdravie a život hladných zvierat, ktoré s chuťou zjedia hodené omrvinky.
Kam vyhodiť suchý chlieb? Čo možno urobiť, aby sa znížil odpad z chleba?
Kam vyhodiť starý chlieb? Vždy do príslušného bioodpadu (ak nie je ničím zaťažený) alebo do zmesového odpadu (ak bol pripravený s klobásami, maslom alebo inými živočíšnymi výrobkami). Oplatí sa však vytvoriť si dobré návyky na zníženie množstva potravinového odpadu:
- Snažte sa nakupovať menej – nakupujte rozumne a nekupujte chlieb do zásoby;
- Prebytočný chlieb môžete zamraziť, aby ste predĺžili jeho trvanlivosť;
- Podeľte sa o prebytočný chlieb s rodinou alebo susedmi;
- Zvyšky suchého chleba môžete použiť na prípravu chutných a lahodných krutónov – ideálnej prílohy k polievkam, do polievok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam likvidovať penový polystyrén? Mnohí z nás robia chybu. Pravidlá triedenia odpadu sú jasné
Kam vyhadzujeme žiarovky? Až 60 percent Slovákov to nevie. Triedenie tohto odpadu je jednoduché
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.