Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie,

Plesne na potravinách – obmedziť alebo radšej vyhodiť? Prvou možnosťou je riziko vážneho ochorenia

5.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Santhosh Varghese). Pre mnohých je pleseň na ovocí, zelenine alebo iných produktoch znamením, že môžu ísť len do koša. Nie je však málo ľudí,...

5.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Santhosh Varghese).

Pre mnohých je pleseň na ovocí, zelenine alebo iných produktoch znamením, že môžu ísť len do koša. Nie je však málo ľudí, ktorí si myslia, že riešením problému je odrezať časť napadnutú plesňou. Z tejto situácie existuje len jedno východisko. Druhá možnosť predstavuje vážne zdravotné riziko.

Foto: shutterstock.com/Santhosh Varghese

Pre mnohých je pleseň na ovocí, zelenine alebo iných produktoch znamením, že môžu ísť len do koša. Nie je však málo ľudí, ktorí si myslia, že riešením problému je odrezať časť napadnutú plesňou. Z tejto situácie existuje len jedno východisko. Druhá možnosť predstavuje vážne zdravotné riziko.

Čo je pleseň na potravinách?

Plesne sa nazývajú vláknité huby. Rastú vo forme mnohobunkových vlákien nazývaných filamenty. Sú veľmi rozšírené a ich výskyt je plošný. Ako plesne sa zvyčajne označuje mycélium, ktoré sa objavuje na rôznych potravinách. Medzi jej charakteristické znaky patrí predovšetkým rýchly rast. Okrem toho sa nebojí vyvíjať v rôznych podmienkach a na rôznych substrátoch.
Najľahšie sa jej však darí vo vlhkom prostredí a pri zvýšených teplotách. Väčšina potravín obsahuje spóry alebo úlomky mycélia. Nevhodné skladovanie potravín podporuje ich rast, čo vedie k vzniku plesní.

Môže sa pleseň rozkladať?

Plesne sa najčastejšie vyskytujú napríklad na ovocí, zelenine, chlebe, mäsových alebo mliečnych výrobkoch a konzervách. Zvyčajne je viditeľná na jednom mieste, takže mnohých potom napadne plesňou napadnutú časť jednoducho odrezať. Odstránenie viditeľnej plesne z výrobku však nie je riešením, a to všetko kvôli mycéliu, ktoré preniká hlboko do výrobku. Okrem toho existujú zdraviu škodlivé mykotoxíny, ktoré vznikajú v procese sekundárneho metabolizmu.

Toxíny plesní sú dôvodom, prečo by sa výrobky s viditeľnými plesňami mali vyhodiť. Majú škodlivý vplyv na zdravie. Vedú k alergiám, infekciám a ochoreniam dýchacích ciest, ako aj k vredom a ochoreniam pečene. Konzumácia plesnivých potravín aj po odstránení plesní predstavuje riziko mykotoxikózy, t. j. otravy toxínmi.

Ako sa prejavuje otrava plesňami?

Mykotoxikóza sa často vyskytuje po konzumácii plesnivých potravín, ale treba poznamenať, že k otrave môže dôjsť aj vdýchnutím. Pobyt vo vlhkých a plesnivých miestnostiach preto predstavuje značné riziko.

Otrava plesňami sa môže prejaviť mnohými spôsobmi. Nepodarilo sa stanoviť typické príznaky, ktoré by mohli bezprostredne indikovať mykotoxikózu. Príznaky závisia od požitého toxínu a požitého množstva. V najhorších prípadoch vedie mykotoxikóza k smrti. Po kontakte s toxínmi plesní sa najčastejšie vyskytujú tieto príznaky:

  • gastrointestinálne problémy – bolesť brucha,
  • vracanie,
  • hnačka
  • únava
  • podráždenosť
  • závraty
  • problémy s pamäťou koncentráciou
  • strata vedomia

Mykotoxíny majú negatívny vplyv na organizmus a môžu v ňom spôsobiť množstvo zmien. Predovšetkým sú karcinogénne, a preto prispievajú k vzniku rakoviny. Okrem toho majú škodlivé účinky na obehový, imunitný a nervový systém, ale tým to nekončí.

Prax odrezávania plesní a konzumácia postihnutého výrobku spolu s toxínmi môže viesť k poškodeniu pečene, kože a slizníc, ako aj k vzniku pľúcneho edému. Okrem toho nie je ľahostajný ani vplyv na obličky, ktorých funkcia môže byť potom narušená.

Ak dôjde k otrave plesňami, odporúča sa vyhľadať lekára. Mykotoxikóza je závažná otrava, ktorá si v niektorých prípadoch vyžaduje hospitalizáciu.

Ako zabrániť otrave plesňami?

Pri prevencii otravy plesňami je kľúčové okamžite zlikvidovať potraviny napadnuté vláknitými hubami. Toxínov sa nezbavíte ani tepelnou úpravou.
Je potrebné poznamenať, že existujú prípady, keď sa tento charakteristický výkvet neobjaví na povrchu výrobku a potom vyvoláva falošný dojem, že je vhodný na konzumáciu. Preto sa oplatí napríklad ovocie rozkrojiť a skontrolovať, či sa vo vnútri, napríklad na kôstke, nezačala vyvíjať pleseň.

Druhým bodom je správne skladovanie potravín podľa odporúčaní výrobcu a pravidelné umývanie chladničky. Aby sa predišlo otrave plesňami, výrobky a jedlá by sa nemali nechávať odkryté. To všetko kvôli riziku šírenia spór plesní vzduchom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Na tomto mieste všetci uchovávame mlieko. Z tohto dôvodu rýchlejšie stráca svoju čerstvosť

Nezvyčajné použitie rúžu. Naneste ho na dvere chladničky. Výsledky vás prekvapia


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Citrusová kôra môže byť toxická. Takto odstránite škodlivé látky

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sviatlana Yankouskaya). Citróny sú nepochybne najobľúbenejším citrusovým ovocím v našej krajine. Najčastejšie z nich vytláčame šťavu, ale na konzumáciu…

Ako sa zbaviť vlhkosti z okien? Osvedčená metóda pre suché okná

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/salarko). Problém zaparených okien a kondenzácie vody na ich povrchu je citeľný najmä v jesennom a zimnom období a…

Je to najzdravšia huba. Odborníci na výživu ju odporúčajú jesť pravidelne a len málo ľudí ju zbiera

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Miljan Zivkovic). Táto huba je nielen veľmi chutná, ale aj mimoriadne zdravá. Rastie v slovenských lesoch a napriek mnohým…

Vhoďte to do nádržky toalety. Toaleta bude voňať a žiariť belosťou

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/EL BANCO04 pixabay/stevepb). Toaleta sa musí pravidelne čistiť čistiacimi prostriedkami, no aj z toho môže vzniknúť nepríjemný zápach. Aby…

Plné a pevné líca bez botoxu. Len 15 minút denne

17.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture). Mnoho žien sníva o pevných a hladkých lícach. S pribúdajúcim vekom sa však zdá, že je čoraz…

Auto Trendy

Nemci sú frustrovaní z elektromobilov. Každý tretí majiteľ sa vracia k nafte a benzínu

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Každý tretí nemecký majiteľ elektromobilu sa vracia k spaľovaciemu vozidlu. O nemeckom rozčarovaní z elektromobilov informuje portál denníka Welt s odvolaním sa na údaje najväčšej…

Kedy vymeniť kvapalinu do ostrekovačov za zimnú? Vodiči na toto pravidlo stále zabúdajú

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Kedy by sme mali vymeniť kvapalinu do ostrekovačov? Ak nechcete, aby vás na parkovisku čakalo nepríjemné prekvapenie, radšej si tento termín zapamätajte. Odborníci poukazujú na…

Čo použiť na vyčistenie čalúnenia auta

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Čalúnenie auta je vystavené rôznym druhom nečistôt, od drobných škvŕn až po trvalé stopy po jedle, nápojoch a blate. Mnohí ľudia sa pýtajú, čím vyčistiť…

Alfa Romeo prekvapuje v plus. V roku 2027 sa objaví úplne nový model a nástupcovia Giulie a Stelvia nebudú výlučne elektrické

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Odchádzajúci šéf značky Alfa Romeo Jean-Philippe Imparato potvrdil uvedenie úplne nového veľkého modelu v roku 2027. Rozptýlil pritom pochybnosti o pohonnom ústrojenstve budúcich generácií modelov…

Audi uvádza na trh novú verziu kompaktného modelu A3 PHEV s elektrickým dojazdom až 143 km

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Audi predstavilo novú plug-in hybridnú verziu modelu A3. V porovnaní so starým modelom inzeruje dvojnásobný elektrický dojazd. Audi predstavilo novú p

Číňania z Leapmotor predstavili v Paríži nové elektrické SUV B10. V Európe sa bude predávať od roku 2025

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - V Paríži bol oficiálne predstavený tretí model Leapmotor na európskom trhu. Očakáva sa, že SUV B10 bude stáť menej ako 30 000 EUR. V Paríži

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov